Nowoczesne metody pozwalające na obróbkę materiałów o różnej twardości i strukturze wciąż są przedmiotem badań i doskonalenia przez inżynierów produkcji. Plazma nazywana czasem przez naukowców „czwartym stanem skupienia” stosunkowo od niedawna jest wykorzystywana w przemyśle ze względu na fakt, że wciąż eksplorujemy jej niezwykłe właściwości.


Plazma niektórymi swoimi właściwościami przypomina nieco gaz. Jest to materia stanowiąca mieszaninę zjonizowanych dodatnio cząstek oraz elektronów, choć sama plazma jest obojętna elektrycznie. Choć na ziemi spotykana jest rzadko, poza laboratoriami, w kosmosie stanowi bardzo powszechne zjawisko, stanowiąc budulec gwiazd i galaktyk. Jeżeli przez plazmę przepuszczony zostanie prąd o wysokim natężeniu wówczas zyskujemy łuk elektryczny, który wykorzystujemy w hutnictwie oraz do cięcia i spawania metali.

Cięcie plazmą jest niczym innym jak topieniem metalu przy użyciu plazmy jaka powstaje w obrębie łuku elektrycznego na odpowiednio małym, ograniczonym obszarze, w zależności od precyzji urządzenia tnącego. Dzięki wykorzystaniu dużej energii kinetycznej jaka towarzyszy silnie skoncentrowanemu elektrycznemu łukowi plazmowemu, materiał odpadowy wyrzucany jest ze strefy obróbki.Łuk jarzy się pomiędzy odporną na temperaturę, nietopliwą elektrodą a obrabianym obiektem. Wiązka będącego pod odpowiednim ciśnieniem gazu wyrzucana jest z dyszy przez jarzący się łuk elektryczny, co powoduje jego zjonizowanie i powstanie strumienia plazmy o dużej mocy. Cięty metal jest więc jednocześnie topiony i wyrzucany poza obręb cięcia. Do cięcia plazmowego używa się zwykłego, sprężonego powietrza atmosferycznego, ale w obrabiarkach o szczególnie dużej mocy stosowany jest azot, argon, dwutlenek węgla, wodór, a także mieszanki wodoru, helu i argonu. Plazma pozwala na cięcie materiałów które są przewodnikami prądu elektrycznego, a więc wykonanych z metali i jej stopów. Najczęściej cięciu plazmowemu poddaje się stal, aluminium, mosiądz, miedź oraz żeliwo. Profesjonalne urządzenia do procesów wykorzystujących zjawisko plazmy posiada w swoim parku maszynowym hst2.pl.

Innowacyjne przecinarki do plazmowej obróbki 3D pozwala na przestrzenne preparowanie przedmiotów, których kształt jest programowany numerycznie w technologii CNC, która cieszy się ogromnym powodzeniem. Obrabiarki mogą również służyć nie tylko do cięcia, ale i do żłobienia, podczas którego palnik może znajdować się pod dowolnym kątem. W przypadku żłobienia pazmowego znacznie zmniejszona zostaje emisja dymów a także hałasu, jaki występuje chociażby w przypadku obróbki środkami mechanicznymi. Wykorzystanie w procesach produkcji urządzeń, które opierają swoje działanie na zjawisku plazmy wykazują się licznymi zaletami. Na pewno do podstawowych walorów należy duża szybkość i precyzja kształtowania i cięcia w porównaniu np. do obróbki acetlenowo-tlenowej. Cięcie plazmą nie wymaga wstępnego podgrzewania materiału, zapewnia szybką perforację oraz punktową koncentrację czynnika roboczego, co zapewnia dokładność i ogranicza przepływ wysokiej temperatury na całość obrabianego przedmiotu. Plazmowe obrabiarki znajdą więc zastosowanie wszędzie tam gdzie liczy się wysoka jakość oferowanych usług, jak w przypadku hst2.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *