Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Layetana Developments Polska, decydującym czynnikiem przy wyborze mieszkania jest gwarancja jakości wykonania. Cecha ta została uznana za bardzo istotną przez 41% oraz za istotną przez 44% respondentów.

Przy zakupie mieszkania warto zastanowić się nad czynnikami, które w dłuższej perspektywie będą dla nas najważniejsze. Skoncentrowanie uwagi na własnych potrzebach pozwoli zawęzić kryteria wyszukiwania do najistotniejszych i w efekcie zdecydować podjąć dobrą decyzję. Layetana Developments Polska zbadała, które cechy liczą się najbardziej w przypadku kupna nieruchomości. Do kluczowych kwestii poza gwarancją jakości wykonania należą: atrakcyjna cena i możliwość jej negocjacji (80% badanych uznało ją za istotną lub bardzo istotną) oraz standard mieszkania (83% badanych uznało go za istotny lub bardzo istotny).

-Mimo że dla klientów wciąż bardzo ważna jest cena nabywanej nieruchomości, jak pokazuje sonda, obok niej liczy się również standard oraz gwarancja jakości wykonania. Świadczy to o dojrzałości i rosnącej świadomości rynkowej konsumentów, którzy zaczynają bardziej wszechstronnie oceniać atrakcyjność dostępnych mieszkań. To dla deweloperów wyraźny sygnał do podniesienia standardów – uważa Justyna Kałuża, Business Manager Layetana Developments Polska.

Z punktu widzenia kupującego mieszkanie ważne są również dodatkowe opcje proponowane przez deweloperów np. możliwość dowolnej aranżacji pomieszczeń. Ten czynnik jako istotny zaznaczyło 43% spośród respondentów, a jako bardzo istotny 26% spośród nich. Z kolei możliwość zaplanowania rozkładu pomieszczeń odbierana jest co najmniej jako istotna przez 63% badanych. Ankietowani dostrzegli również wagę nowoczesnych instalacji cyfrowych. 52% osób zalicza ten parametr do istotnych lub bardzo istotnych czynników. Jak pokazuje raport z sondy przeprowadzonej przez Layetana Developments Polska do najmniej istotnych kwestii przy zakupie mieszkania należy możliwość skorzystania z programu „Rodzina na swoim”. Za nieistotną lub mało istotną uważa ją 62% ankietowanych.

Jak widać, najważniejsze czynniki dla potencjalnych kupujących to te, które charakteryzują rynek pierwotny. Po analizie wskazanych przez respondentów odpowiedzi widać, dlaczego warto kupić nowe mieszkanie:

1. Gwarancja jakości wykonania (bardzo istotna cecha dla 41% i istotna dla 44% respondentów). W przypadku nowych nieruchomości kupujący ma prawo do rękojmi (przez pierwsze trzy lata na elementy konstrukcji budynku, a przez rok na elementy wykończeniowe).

2. Standard mieszkania (bardzo istotna cecha dla 36% i istotna dla 47% respondentów). Większość powstających inwestycji mieszkaniowych ma wyższy standard niż miało to miejsce jeszcze przed kilkoma laty. Dzisiaj deweloperzy oferują więcej i proponują np. bogatą gamę udogodnień m.in. technicznych rozwiązań, usług concierge, komfortowych garaży podziemnych, placów zabaw dla dzieci, alejek joggingowych oraz funkcjonalnie zaprojektowanych przestrzeni wspólnych. Nowopowstające mieszkania projektowane są w sposób wychodzący poza dotychczasowe schematy. W nowych inwestycjach standardem są np. większe salony i łazienki.

3. Atrakcyjna cena, możliwość jej negocjacji i niższe koszty transakcyjne (bardzo istotna cecha dla 47%
i istotna dla 33% respondentów). Koszty transakcyjne w przypadku rynku pierwotnego są niższe niż ma to miejsce w przypadku obrotu na rynku wtórnym. Redukuje je m.in. brak kosztu pośrednictwa. Dodatkowym atutem jest brak podatku od czynności cywilnoprawnych, i preferencyjne koszty aktu notarialnego. Deweloperzy przeważnie mają dobrze wynegocjowane rabaty z notariuszami.

4. Możliwość dowolnej aranżacji (bardzo istotna cecha dla 26% i istotna dla 43%).
O wiele łatwiej urządzić nowe, niewykończone mieszkanie niż zmieniać już zaadoptowane, które zazwyczaj wymaga remontu lub chociażby dostosowania do potrzeb nowego właściciela. W nowym mieszkaniu możemy wcześniej zaplanować wnęki, podesty czy podwyższenia. Duże znaczenie ma również możliwość wprowadzenia zmian na etapie projektu instalacji, co znacznie obniża koszt oraz skraca czas ich realizacji.

5. Możliwość zaplanowania rozkładu pomieszczeń (bardzo istotna cecha dla 24% i istotna dla 39% respondentów). Kupując mieszkanie we wczesnej fazie realizacji mamy możliwość zmiany funkcji pomieszczeń, wydzielenia dodatkowego pokoju, bądź podjęcia decyzji czy kuchnia ma być połączona
z salonem, czy też zamknięta.

6. Nowoczesne instalacje cyfrowe (bardzo istotna cecha dla 26% i istotna dla 26% respondentów). Coraz częściej stosowane rozwiązania cyfrowe zaspokajają potrzeby mieszkańców w zakresie bezpieczeństwa, komfortu i rozrywki. Specjalne preinstalacje ułatwiają montaż urządzeń alarmowych oraz czujników, zapewniają elektroniczną regulację temperatury oraz oświetlenia.

***
Layetana Developments Polska to firma, która powstała w Warszawie w 2005 roku. Jest to oddział uznanego na rynku hiszpańskim dewelopera. Od momentu założenia Layetana koncentruje się na wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie budownictwa i architektury. Każdy projekt realizowany jest zniezwykłą starannością, przy zachowaniu najwyższych standardów jakości. Layetana dąży do tworzenia budynków, które ułatwiają życie, pracę oraz sprawiają, że miasta rozwijają się w sposób zrównoważony i stają się bardziej atrakcyjne. Layetana obecna jest w Warszawie, Barcelonie, Madrycie, Palma de Mallorca i Walencji.

www.splace.com.pl
www.mozaikamokotow.pl
www.layetana.pl

źródło: www.otwarty.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *