Wybudowanie obiektów, na których rozgrywane będą mecze to najważniejszy, jednak nie jedyny etap w fazie przygotowań. Organizatorzy Mistrzostw nie mogę zapomnieć również o zagospodarowaniu stadionowych kulis, stanowiących integralną część całego wydarzenia.

Euro 2012 to nie tylko prestiżowe dla kraju wydarzenie i emocje towarzyszące rozgrywkom, ale przede wszystkim impreza masowa, która wymaga ogromnych nakładów finansowych oraz przygotowania miast na przyjęcie szacowanych kilku milionów osób. Centralnymi punktami, na których skupią się oczy kibiców z całego świata z pewnością będą stadiony, na których toczyć się będzie piłkarski bój. Nowo wybudowane, nowoczesne areny sportowe z zadbaną murawą i trybunami nie wystarczą jednak do pełnego sukcesu. Zostają jeszcze prace wykończeniowe, zorganizowanie stref kibica oraz miejsc, z których euroturyści będą korzystać w przerwach między rozgrywkami, a ludzie, którzy nie dostaną się na stadiony, będą śledzić zmagania piłkarskich drużyn na telebimach.

Euro 2012 od kuchni

O powodzeniu całego wydarzenia zdecyduje przede wszystkim zadowolenie kibiców, którzy postanowią w tym czasie odwiedzić nasz kraj. Dlatego też nie mniej ważne, co budowa samych obiektów, jest odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni wokół nich oraz miejsc strategicznych, w obrębie których przemieszczać się będą fani piłki nożnej. Place w strefie kibica oraz wokół stadionów powinny mieć równą nawierzchnię z szerokimi chodnikami, które ułatwią poruszanie się bardzo dużej ilości osób jednocześnie. Ważne by były one wygodne, a przede wszystkim nie stwarzały zagrożenia i w razie wypadku pozwalały na szybką ewakuacją oraz dotarcie specjalistów z pomocą. Świetnie sprawdza się w takich sytuacjach gładka, bezfazowa kostka brukowa Polbruk Prostokąt, Polbruk Tetka, tradycyjne płytki chodnikowe lub kostka w formie dużych prostokątnych lub kwadratowych płyt. Przykładem może być tu kostka Urbanika firmy Polbruk, którą wykorzystano do wyłożenia nawierzchni wokół nowego stadionu Lecha Poznań, jednego z gospodarzy Euro 2012. Kostka dostępna jest zarówno w wersji z mikrofazą, jak i z prostymi brzegami, co pozwala na ułożenie nawierzchni bez zbędnych nierówności, a do tego znacznie ułatwia usuwanie zanieczyszczeń. Bezpieczeństwo i wygoda w poruszaniu się tysięcy kibiców to jedno, wrażenia estetyczne jakie odniosą to drugie. Polskie miasta muszą więc być przygotowane na wizytę od a do z, szczególny nacisk kładąc na odnowienie rynków i głównych ulic. Kostki brukowe imitujące naturalny granit, jak np. Avanti, Beganit czy Paksos firmy Polbruk pozwolą efektownie i ekonomicznie zagospodarować nawet duże, miejskie przestrzenie. Zadbane uliczki i skwery z pewnością zachęcą piłkarskich kibiców do późniejszych odwiedzin.

Droga do Euro

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, których współorganizatorem wraz z Ukrainą jest Polska, to wyzwanie dla całego kraju, nie tylko dla miast goszczących na swoich stadionach piłkarskie drużyny. Oczywiście Warszawa, Gdańsk, Wrocław i Poznań muszą stać na najwyższym poziomie, jednak pamiętać należy, że Euro 2012 to impreza masowa, przyciągająca rzesze fanów, które w trakcie trwających ponad miesiąc rozgrywek przemieszczać się będą po całej Polsce. Dlatego też nie lada zadaniem jest zapewnienie im swobodnego dotarcia do głównych węzłów komunikacyjnych oraz poruszania się pomiędzy miastami turniejowymi. Infrastruktura transportowa to jednak nie tylko porty lotnicze i stacje kolejowe. Wiele osób z pewnością zdecyduje się na skorzystanie z transportu drogowego, dlatego też w Polsce już od dawna ruszyła rozbudowa sieci autostrad i dróg ekspresowych. Niezbędne przy budowie węzłów komunikacyjnych jest odpowiedni wykończenie – krawężniki, pasy zieleni, nasypy oraz system odwodnieniowy. W wielu miejscach wykorzystywane są do tego produkty firmy Polbruk, takie jak krawężniki drogowe, krawężniki łukowe, płyty ściekowe typu korytkowego lub trójkątnego, czy płyty ażurowe Meba służące do umacniania skarp. Wyroby firmy Polbruk zastosowane zostały między innymi na takich odcinkach jak: autostrada A2 wraz z obwodnicą Poznania, autostrada A1 Nowe Marzy-Czerniewice, droga szybkiego ruchu S10 (Toruń- Lipno), S3 (Elbląg-Mamonowo), S7 (Kalsk-Miłomłyn) oraz S7 (Skarżysko Kamienna-Występa).


Euro 2012 to masowe wydarzenie sportowe, które przyciągnie do Polski tysiące, jak nie miliony kibiców. Imprezy takiego typy wymagają ogromnych przygotowań, które pozwolą turystom na komfortowe korzystanie z zaplanowanych atrakcji. Zagospodarowanie przestrzeni, w tym nawierzchni, wokół stadionów oraz stref kibica stanowi ich integralną część.

 

———————————————————————————————————————————–
Firma Polbruk S.A. to ogólnopolski producent kostki brukowej oraz wyrobów drogowych, działający na rynku od 18 lat (początkowo B-Complex, potem Polbet B-Complex, przejmując po kolei zakłady od firm: Polbet, Jadar, Faelbud). Od 1998 roku jest częścią irlandzkiego koncernu budowlanego CRH plc – jednego z największych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. Spółka obecnie oferuje ponad 150 produktów: od klasycznych, prostych wzorów i kształtów po wyszukane, niezwykłe formy. Produkty Polbruk sprzedawane są klientom indywidualnym w ponad 800 hurtowniach i składach budowlanych na terenie całego kraju. Ponadto firma dystrybuuje swoje wyroby poprzez sieci handlowe: PSB, Saint Gobain, Nomi czy Leroy Merlin.

źródło: www.otwarty.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *