Serwis budowalane24h.pl rozpoczyna wędrówkę po świecie, w poszukiwaniu niezwykłych dzieł architektury budowlanej. Na początek Tadź Mahal – jedna z najsłynniejszych budowli w Azji.

Białe mauzoleum powstało na cześć żony indyjskiego cesarza Szahdżahana, która umarła w młodym wieku. Umierającej kobiecie obiecał nigdy nie mieć żony, opiekować się dziećmi i wybudować na jej cześć budynek. Tak powstał Tadź Mahal – ukończenie budowli zajęło robotnikom ponad dwadzieścia lat.

Charakterystyczną cechą słynnej budowli są między innymi imponujące minarety, które spełniały kiedyś funkcję wież dla strażników. Przed budynkiem uwagę zwraca piękny, ogród perski. Wejścia do Tadź Mahal zdobią marmurowe powierzchnię zdobione pięknymi kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi. Całość robi naprawdę piorunujące wrażenie – a indyjska budowla jest celem turystów z całego świata.

Indyjski Tadź Mahal znajduje się na prestiżowej liście siedmiu nowych cudów świata oraz na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Będąc w Agrze warto odwiedzić także inny obiekt na tej liście – Czerwony Fort, imponujący zespół budowli fortecznych.

KJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *