Kuchnia od kuchni, czyli jak ułatwić sobie życie przy zlewie

Gotowanie to dla jednych czysta przyjemność, dla innych przykry obowiązek. Część z nas odpoczywa pichcąc smaczne potrawy, innych denerwuje konieczność przygotowania posiłku. Czy jest coś, co łączy amatorów kuchni i ich przeciwników? Tak, to zmywanie i bałagan, które towarzyszą pracy w kuchni. Pomogą tu nowoczesne baterie wyposażone w funkcjonalne rozwiązania.

Jaki będzie ostateczny efekt kulinarny naszych zmagań często trudno przewidzieć. Jednak, by nie polec już na wstępie w czasie przygotowania posiłku, warto pomyśleć o funkcjonalnym wyposażeniu kuchni. Najlepiej zacząć od sprzętów najczęściej używanych w kuchni, należy do nich niewątpliwie kran. A śmiało można powiedzieć, że dobra armatura ułatwia nam życie i codzienne gotowanie.

Nie bez powodu projektanci największych firm spędzają godziny na dopasowaniu produktu tak, by łączył w sobie estetykę i funkcjonalne rozwiązania. Firma Oras jest jednym z liderów europejskiego rynku w zakresie przyjaznych w użytkowaniu rozwiązań. Ta fińska firma od 1945 roku współtworzy dobrze znaną na świecie skandynawską szkołę sztuki użytkowej. Z powodzeniem łączy prosty design, wygodę użytkowania i ekologiczne rozwiązania.

Jej wysokość bateria
Jedną z podstawowych zalet baterii kuchennej powinna być jej wysokość. Im wyższa, tym swobodniej możemy pod nią płukać duże naczynia, garnki czy napełniać wodą wysokie pojemniki. Wśród kuchennej armatury Oras znajdziemy kilkanaście baterii z wysoko umieszczoną wylewką jak w linii Cubista, Vega, Vienda czy seria dla osób poszukujących światowych trendów  – La Cucina zaprojektowanej przez słynny dom projektowy Alessi. Wysoka bateria to gwarancja tego, że manewry z opłukaniem dużej patelni czy miski pod kranem nie będą odtąd przypominać skomplikowanej operacji, w czasie, której usiłujemy umyć naczynie i nie ochlapać wodą wszystkich powierzchni wokół.

Ekologicznie i bezpiecznie  
Coraz więcej osób stara się żyć w zgodzie z naturą. Warto, więc pomyśleć także o ekologicznych rozwiązaniach w kuchni. W końcu, to właśnie tu wykorzystujemy 10 proc. wody zużywanej w całym domu. A oszczędzanie wcale nie musi być trudne. Linia Oras Vega wyposażona jest w eko-przycisk, który oszczędza za nas. Ten mały elastyczny punkt na uchwycie baterii powoduje, że w momencie uruchomienia kranu woda płynie mniejszym, ekologicznym strumieniem. Sterowanie przyciskiem jest bardzo proste. Jeśli potrzebujemy większy przepływ wody, wystarczy jedno kliknięcie
i przywracamy mocniejszy strumień.

Ventura, czyli jak mieć ciastko i zjeść ciastko
Bateria Oras Ventura jest zupełnie wyjątkowa na rynku. To kran, w którym zaprojektowano dwie wylewki: wysoką – do pracy w kuchni, i niską – do szybkiego opłukania rąk. Położona wyżej wylewka daje swobodę w czasie mycia naczyń czy warzyw. Końcówka umieszczona niżej, to bateria bezdotykowa uruchamiana przysunięciem dłoni do baterii. To wygodne rozwiązanie, szczególnie w kuchni, gdzie często mamy zabrudzone ręce np. mąką i nie chcemy dotykać kranu.

Zaletą baterii bezdotykowej Oras Ventura jest też ekologiczny poziom zużycia wody. Na szybkie opłukanie rąk (2 sekundy) wykorzystamy jedynie ok. 200 ml wody – to mniej niż kubek! Podczas gdy, w klasycznym kranie będzie to dwa razy więcej. Zakładając, że w czasie gotowania większego posiłku ręce płuczemy kilka, czy nawet kilkanaście razy oszczędność wody robi się naprawdę duża.  

Woda z bąbelkami
W codziennej pracy w kuchni pomoże też tzw. perlator. To specjalna końcówka z siateczką znajdująca się na końcu kranu. Siateczka napowietrza strumień wody, dzięki czemu mamy wrażenie, że płynie jej więcej, gdy w rzeczywistości ograniczamy jej zużycie o ok. 15 proc. To ważne przy myciu i płukaniu warzyw i owoców, kiedy potrzebujemy silnego strumienia wody.

Szukaj wygodnych gadżetów
Bateria to nie tylko kran, to także wyposażenie dodatkowe, które ułatwia nam życie w kuchni. Standardem w przypadku linii Oras jest możliwość kupienia baterii z zaworem do zmywarki. Taki model znajdziemy w każdej kuchennej serii: tych droższych jak La Cucina Alessi, ale także tych popularnych jak Vega, Safira czy Saga. Elektroniczny zawór odcina dopływ wody do zmywarki po 3 lub 12 godzinach, dzięki czemu mamy gwarancję, że woda nie zaleje nam kuchni. Gdy zawór jest otwarty, informuje nas o tym świecąca się w baterii dioda.

W pracach kuchennych pomogą też wyciągane wylewki. Znajdziemy je w linii Oras Aventa, Safira i Vega. Zwiększają zasięg kranu i pomagają w płukaniu dużych naczyń czy warzyw. Oras Safira i Vega mają jeszcze jeden wygodny gadżet – w zestawie z baterią można dokupić dodatkową szczotkę. Mocowana jest ona na elastycznym, wyciąganym wężu. Szczotka ma własny dopływ wody, dzięki temu łatwo umyć mocno zabrudzone garnki czy zlew, nawet, jeśli są  bardzo duże.

Rozwiązania współczesnych projektantów pracujących dla producentów sprzętu domowego potrafią w znaczny sposób ułatwić codzienną pracę, warto ich szukać, gdy planujemy zmianę wyposażenia naszego mieszkania.

Linie kuchenne Oras – wybrane, funkcjonalne rozwiązania:

Oras Cubista – wysoki model baterii ułatwia pracę w kuchni. Cana: 875 zł; 1.275 zł (model z zaworem do zmywarki)
Oras Vega – bateria z eko-przyciskiem i dodatkową szczotką. Cana:  549 zł model podstawowy; 755 zł model z boczną szczotką; 660 zł model z wysoką wylewką
Oras Ventura – dwie wylewki w jednym kranie. Cana: 3.772 zł model w kolorze chromO firmie Oras:

Firma Oras powstała w Finlandii w 1945 roku. Od lat jest liderem w projektowaniu i produkcji armatury łączącej ekologiczne rozwiązania i nowoczesny design. Działa w 18 krajach Europy. W Polsce obecna jest od 1998 roku. Posiada 3 fabryki: w Finlandii, Norwegii i Polsce.

 Jednym z kluczowych założeń, którymi kieruje się firma jest dbałość o środowisko. Producent posiada w ofercie baterie jednouchwytowe, termostatyczne i bezdotykowe, pozwalające w łatwy i przyjazny sposób oszczędzać wodę i energię. Firma współpracuje ze znanymi projektantami m.in. włoskim domem projektowym Alessi. Jakość produktów Oras potwierdzają liczne międzynarodowe nagrody.

źródło: PR


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *