Nic tak nie wyróżnia domu, jak estetycznie wykończona i zadbana elewacja. Co zrobić, aby to właśnie nasz dom wyróżniał się wśród sąsiednich budynków?  

Baza

Zanim przejdziemy do wybierania koloru farby, warto pomyśleć też o przyszłej funkcjonalności elewacji, która tworzy na budynku znacznie więcej niż tylko atrakcyjną oprawę wizualną. Na pewno niezbędnym elementem będzie tutaj izolacja termiczna – ma ona przede wszystkim za zadanie ograniczać straty cieplne, które następują dość intensywnie właśnie przez ściany. Dzięki dobrze dobranemu ociepleniu możemy znacząco obniżyć zużycie energii potrzebnej do ogrzania domu. Jednak komponowanie pojedynczych produktów izolacji może okazać się czasochłonne i zgubne. Lepiej więc zdecydować się na certyfikowane, całościowe systemy ociepleń. Ich komponenty tworzone i badane są pod kątem dopasowania chemicznego, co daje pewność, że rozwiązanie systemowe tego typu będzie nam służyło latami, a nasza elewacja nie będzie wymagała niespodziewanych, kompleksowych remontów. Zazwyczaj ostatnią z warstw takiego systemu ociepleń jest tynk – to on należy do grupy produktów, które jednocześnie służą do nadania naszemu domowi finalnego, wyróżniającego się wyglądu.

Dekoracja

Dekoracyjne wyprawy tynkarskie są znakomitym sposobem na podkreślenie charakteru budynku. Nadają ścianom unikatowej faktury, która może odzwierciedlać bardzo indywidualne estetyczne wizje mieszkańców domu. – Na rynku dostępne są m.in. produkty z uziarnieniem w postaci baranka (tzw. struktura pełna) oraz kornika (tzw. struktura szarpana). Dzięki użyciu różnego rodzaju narzędzi do nakładania tynku, takich jak metalowa paca czy specjalne grzebienie, jesteśmy w stanie uzyskać niezwykle oryginalne efekty dekoracyjne. – opowiada Radosław Marciniec, technolog z firmy ARSANIT, producenta chemii budowlanej. Można iść o krok dalej i pokryć elewację (choćby częściowo) specjalnym tynkiem mozaikowym. Taka powłoka zdecydowanie przykuwa uwagę, dzięki zawartości drobnego, różnokolorowego kruszywa. – Mozaika daje możliwość uzyskania wielu efektów kolorystycznych. Co więcej, można do takiego produktu dosypać specjalny dodatek w postaci brokatu i wzmocnić tym samym ostateczny efekt wizualny, który szczególnie atrakcyjnie prezentuje się przy dobrym oświetleniu. – dodaje Radosław Marciniec z ARSANIT.

Inną, bardziej klasyczną opcją, jest połączenie tynku i farby fasadowej. Nie oznacza to jednak nudy, bowiem i tutaj można poeksperymentować z kolorem. Czasem warto np. odstawić na bok pospolite odcienie żółci czy brązu i zdecydować się na coś bardziej oryginalnego. Wybierając kolor na ściany, dopasujmy go jednak do całego przyjętego stylu, uwzględniając także wnętrza. Jeżeli nasze przestrzenie należą do tych surowych i minimalistycznych, można pokusić się o grafitowe barwy, podkreślające mocny charakter domu. Ważne jednak, aby pamiętać przy tym o aspektach praktycznych. – Jeżeli ściany budynku narażone są na silne promieniowanie, nie powinniśmy wybierać ciemnych farb o HBW < 20 (współczynnik odbicia światła rozproszonego). Słońce powoduje, że na takiej powierzchni mogą z czasem pojawić się przebarwienia lub co gorsze, pęknięcia. – komentuje technolog firmy ARSANIT.

Konserwacja

Aby długo cieszyć się widokiem naszej efektownej elewacji, powinniśmy także zadbać o jej konserwację i czyszczenie. Przydadzą nam się tutaj np. specjalne lakierobejce do tynków mozaikowych, które przedłużają ich żywotność. Nie zapominajmy również o rutynowej czynności, jaką jest czyszczenie ścian wodą ze specjalnymi preparatami antybakteryjnymi. Pomogą one w zwalczaniu zanieczyszczeń mikrobiologicznych

Stworzenie fasady, która swoim wyglądem zachwyca przechodniów nie wydaje się więc sztuką nadzwyczaj trudną. Wystarczy pamiętać o trzech najważniejszych aspektach: zapewnieniu trwałej, solidnej bazy, dobraniu struktury i koloru powłoki dopasowanej do naszego indywidulanego stylu oraz o zabezpieczeniu, a także regularnym kontrolowaniu stanu elewacji i w razie potrzeby podjęciu niezwłocznych działań naprawczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *