W sezonie letnim w centrum Sztutowa i na plaży odbywa się wiele imprez sportowych, rekreacyjnych i estradowych. Turnieje Beach Soccer i plażowej piłki siatkowej są już tradycją. Cykl imprez Sztutowskie Lato przyciąga wielu fanów sportu i rekreacji.

Na strzeżonych kąpieliskach morskich w Sztutowie od 2005 roku realizowany jest Program Błękitna Flaga, który jest wyróżnieniem przyznawanym obiektom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych.

Park Krajobrazowy „Mierzeja Wiślana”, który obejmuje fragment mierzei od Sztutowa, aż po granice Polski z Rosją w 80 % pokryty jest wydmami porośniętymi borem sosnowym.

Na terenie parku utworzono dwa rezerwaty przyrody: leśny – „Buki Mierzei Wiślanej”, chroniący ok. 150-letni starodrzew bukowy oraz ornitologiczny – „Kąty Rybackie”, na terenie którego kolonie lęgowe zakładają między innymi kormorany czarne i czaple siwe.

Unikatowe formy krajobrazu (wydma szara, wydma biała, szerokie, piaszczyste plaże, kidziny), siedliska i zbiorowiska roślinne, na terenach których występują liczne gatunki roślin i zwierząt, zostaną niewątpliwie docenione przez każdego, odwiedzającego te tereny.

Takie położenie inwestycji poznańskiego dewelopera Mierzeja Development, czyni ją wyjątkowo atrakcyjną dla wszystkich, którzy chcą odpocząć w spokojnym, malowniczym zakątku, obcując z nietkniętą ludzką ręką przyrodą.

Kompleks Mierzeja Park to inwestycja obejmująca budowę 20 budynków trzykondygnacyjnych, które w całości znajdują się na terenie Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana” oraz w jego otulinie, stanowiącej północny skraj Żuław Wiślanych. Wysoki standard wykończenia lokali mieszkalnych, wyjątkowe położenie, a także ekologiczne rozwiązania, wykorzystane podczas budowy to ogromne zalety tej inwestycji. Aby dostać się do piaszczystej plaży niezbędny jest krótki spacer przepięknym lasem. Z terenu inwestycji jest to ok. 1 km (15min). Do plaży prowadzi również droga asfaltowa (ok. 2,4km).

Miejscowość Sztutowo to miejsce, które nie uległo wszechobecnej modzie w nadmorskich miejscowościach. Duża wieś o charakterze małomiasteczkowym oferuje w sezonie letnim wiele atrakcji. Równowagą dla zgiełku są jednak unikatowe formy krajobrazu, siedliska i zbiorowiska roślinne, na terenach których występują liczne gatunki roślin i zwierząt.

Miejsca, które warto odwiedzić:

1. Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich, w którym można obejrzeć wystawy i ekspozycje dotyczące rybołówstwa na Zalewie Wiślanym. Do stałej ekspozycji Muzeum należy oryginalny warsztat szkutniczy.
2. Muzeum Stutthof w Sztutowie, istnieje od 1962 r. na terenie byłego hitlerowskiego obozu zagłady.
3. Rezerwat Kormoranów „Kąty Rybackie” utworzony w 1957 r., obejmuje obszar 14 ha. Obecnie jest to największa kolonia lęgowa kormoranów w Polsce i jedna z większych w Europie.
4. Ławeczka Rybaka w Kątach Rybackich – obelisk nad Zalewem Wiślanym, jest uhonorowaniem pracy i wysiłku rybaków,
5. Most Zwodzony w Sztutowie na Wiśle Królewieckiej.

źródło: www.otwarty.pl

źródło: www.otwarty.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *