Estadio Azteca (Stadion Azteków) to jeden z największych obiektów sportowych na świecie. Dwukrotnie rozegrano na nim finał mistrzostw świata w piłce nożnej – w pierwszym Brazylia pokonała Włochy (1970) w drugim Argentyna zwyciężyła Niemcy (1986).

Stadion w Mexico City to prawdziwa chluba piłkarskich kibiców z tego kraju. Podczas meczów reprezentacji panuje tu fantastyczna atmosfera – obiekt może pomieścić ponad 100 tysięcy widzów! Architektami Stadionu Azteków byli dwaj utalentowani Meksykanie: Pedro Ramírez Vázquez i Rafael Mijares Alcérreca. Obiekt wybudowany został w związku z Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w 1968 roku. Dwa lata wcześniej odbyło się pierwsze spotkanie: miejscowa America zremisowała z włoskim Torino,a pierwszego gola zdobył Brazilijczyk Arlindo Dos Santos Cruz. Azteca do dziś jest zresztą domem klubu America.

W roku 1986, kiedy w Meksyku po raz drugi odbyły się mistrzostwa świata w piłce nożnej, na Estadio Azteca doszło do jednego z najbardziej pamiętnych meczów w historii futbolu. Argentyna zmierzyła się w ćwierćfinale tego turnieju z Anglią – i cały świat zobaczył dwa słynne gole zdobyte przez Diego Maradonę. Pierwszy, który do dziś wzbudza kontrowersje, strzelony został ręką. Sam Diego powieszał później, że była to „ręka Boga”. Druga bramka padła po fantastycznym rajdzie Argentyńczyka, który ośmieszył w ten sposób Anglików. Argentyna ostatecznie wygrała mistrzostwa, któe już zawsze koajrzone będą ze słynnym spotkaniem na Azteca.

grafika: sxc.hu

KJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *