Rura może spełniać niezwykle ważną rolę w budowie odpowiedniej instalacji telekomunikacyjnej, ale nie tylko. Prawidłowo dobrany element pozwala ograniczyć ryzyko usterki do minimum, chroniąc idące w niej przewody przed przerwaniem mechanicznym, działaniem zwierząt czy wilgoci. Rury karbowane to jeden z typów takiej ochrony.
Rury karbowane wykonane są z tworzywa sztucznego o specjalnej konstrukcji. Zabezpieczają dostawy elektryczności czy danych telekomunikacyjnych w systemach przemysłowych oraz domowych. Spełniają istotną rolę i są stosowane przez inwestorów prywatnych, firmy, a także podmioty publiczne.
Co charakteryzuje rury karbowane?
Przede wszystkim skuteczne wykonanie. Trwałe tworzywo sztuczne jest odporne na korozję oraz różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Wynika to ze specjalnej, karbowanej konstrukcji, która ułatwia odprowadzanie nadmiaru wilgoci z powierzchni rury, a także umożliwia jej bezproblemowe układanie w podziemnych systemach. Rura karbowana jest też wytrzymała, odporna na ściskanie oraz rozmaite substancje chemiczne.
Jakie są rodzaje tego typu elementów? Mogą występować one w specjalnych krążkach. Te są wykonane w sposób, który ułatwia wyginanie ich w wielu kierunkach. Możliwość swobodnego gięcia to najbardziej charakterystyczna cecha rur karbowanych w krążkach. Z kolei rury w odcinkach (czyli tzw. sztangi) nie mogą być zaginane, stąd wykorzystywane są na prostych kawałkach systemów przewodzenia.
Rola rur karbowanych – niezwykle istotne w różnego rodzaju instalacjach!
Rury karbowane wpływają na bezpieczeństwo systemów elektrycznych oraz telekomunikacyjnych. To w nich puszczone mogą być elementy przewodzące prąd czy przenoszące dane internetowe oraz telefoniczne. Chronią one przewody przed uszkodzeniem mechanicznym, przegryzieniem przez zwierzęta, a także zalaniem, mrozem czy innymi warunkami atmosferycznymi. Mogą być istotnym elementem systemów naziemnych – np. w budowie budynków użytkowych, inwestycjach drogowych i podobnych oraz w wykopach otwartych.
Karbowane elementy okalające posiadają dwie warstwy zewnętrzną (karbowaną) i wewnętrzną (gładką). Ich struktura jest mocna, trwała, a co ważne – ułatwia wprowadzenie przewodu nawet na bardzo dalekie odległości. Warto podkreślić, że to lekkie części, które raz położone wytrzymują wiele lat eksploatacji – skutecznie osłaniając przewody przed uszkodzeniem.