Często bywają nazywane „Kanadyjczykami” od kraju w którym są niezmiernie popularne i gdzie pierwotnie powstały. Warunki klimatyczne występujące w Kanadzie są często bardzo surowe, toteż wymagania i normy dla tych domów muszą być wysokie. Domy o konstrukcji szkieletowej są też rozpowszechnione w Stanach Zjednoczonych oraz Skandynawii. W tych regionach świata konstrukcje tego typu są bardzo doceniane, w USA stanowią 80% wszystkich domów jednorodzinnych. Wiele lat doświadczenia w budowie tego rodzaju domów udowadnia że nadają się one do wszystkich stref klimatycznych. Domy szkieletowe są budowane na mro¼nej północy, ale też w ciepłej Californii i na gorącej i wilgotnej Florydzie. Sam schemat budowy; oparty na szkielecie, pozostaje niezmieniony, zmieniają się tylko materiały izolacyjne. Warto wspomnieć że domy szkieletowe to podstawa budownictwa w strefach sejsmicznie aktywnych. Lekka i wysoce elastyczna konstrukcja daje im znaczną wytrzymałość na wstrząsy ziemi przy zachowaniu niskich kosztów budowy.
W Polsce od lat utarł się schemat budowy domów z cegieł i betonu. Trudno nadal zmienić te tradycyjne przyzwyczajenia, ale jest coraz więcej „jaskółek” nowego budownictwa.
Prześled¼my zalety i wady domu szkieletowego wobec tradycyjnych w Polsce technologii.
W pierwszej kolejności powiedzmy jakie wymagania stawiamy domom. Dom musi spełniać kilka funkcji jednocześnie jako całościowa konstrukcja: wytrzymałościową, izolacyjną (cieplną i akustyczną) i estetyczną. Funkcje estetyczna możemy dalej pominąć, jest to sprawa elewacji i dodatków. Dobry wygląd możemy uzyskać niezależnie od wybranej technologii budowy.
Biorąc pod uwagę wytrzymałość i izolację; ściany budynku ceglanego czy betonowego muszą spełniać jednocześnie funkcję nośną i izolacyjną. Inaczej jest w budynku szkieletowym; funkcje te są tu rozdzielone, szkielet przenosi obciążenia a powierzchnie ścian i wewnętrzna izolacja ocieplają i wygłuszają d¼więki.
Izolacja, ściany domów szkieletowych mają średnio 20 cm grubości i przy tej cienkiej ścianie spełniają swoje funkcje znakomicie. W celu uzyskaniu takiej izolacyjności jak w domu szkieletowym ścina ceglana musiała by mieć 1,9 metra grubości a betonowa 2,5 metra! Oczywiście nikt takich ścian nie buduje. Współczynnik utraty ciepła dla domu szkieletowego w mro¼nym okresie i przy braku ogrzewania wynosi 2 stopnie Celsjusza na dobę!
Wytrzymałość konstrukcji. Domy murowane wydają się tutaj lepsze, tylko po co? Czy zamierzamy wybudować dom parterowy który wytrzyma dodatkowe dwa piętra? Domy jednorodzinne buduje się z reguły parterowe lub jednopiętrowe i domy szkieletowe w typowej konfiguracji konstrukcji są bardzo dobrze zaprojektowane i wykonane wytrzymałościowo dla budynków 1 lub 2 kondygnacyjnych. Ponad to drewno reaguje elastycznie na obciążenia inaczej niż ceramika czy beton, zatem sprawa wytrzymałości jest niejednoznaczna.
Mamy tez przy budowie parametry takie jak czas budowy, trwałość i związane z tym koszty.
Czas budowy domów szkieletowych jest z reguły znacznie krótszy od tych wznoszonych z cegieł czy pustaków betonowych. a prace budowlane można też wykonywać zimą. Drewniane deski i gwo¼dzie nie ulegają mrozowi w żaden sposób w odróżnieniu od zaprawy. Sama technologia budowy domów murowanych musi trwać dłużej ze względu na czas wiązania zaprawy i stopniowe osiadanie budowli, co wiąże się z jej ciężarem 5 do 6 razy większym od domu drewnianego. Co do konkretnego czasu budowy domu szkieletowego zależy on od szczegółowej technologii i wykonawcy, powiem tylko że są firmy rekordowe, korzystające z prefabrykatów drewnianych, które stawiają dom w ciągu 5 dni!
Trwałość domów szkieletowych w typowej technologii wykonania ocenia się na 150 lat. W tej konkurencji domy murowane wydaje się być górą, lecz nie zapominajmy o tym że domy szkieletowe np. w Ameryce buduje się po takich kosztach i z taką trwałością jakie wydają się być uzasadnione. Nic nie szkodzi na przeszkodzie wybudować szkieletowy dom drewniany obliczony np. na 300 lat. Na świecie są wszak budowle drewniane liczące sobie ponad 1000 lat.
Proces budowy domu ze szkieletem drewnianym jest znacznie mniej kosztochłonny. W trakcie budowy nie potrzeba ciężkiego sprzętu budowlanego jak d¼wigi czy betonomieszarki. Ze względu na mały ciężar, budynek potrzebuje znacznie mniej wytrzymałe fundamenty, wystarczy fundament prefabrykowany, punktowy. Prace budowlane można prowadzić bez przerwy nie czekając np. aż zwiąże się beton. Materiały budowlane do budownictwa drewnianego są powszechnie dostępne a ich ceny porównywalne z cenami materiałów tradycyjnych, a były by niższe przy większej skali budowy domów szkieletowych w Polsce. Podsumowując, nie ma to jak budowa domu o drewnianym szkielecie.