Podobno diabeł tkwi w szczegółach – warto wziąć sobie do serca to przysłowie podczas budowy wymarzonego domu. Zaczynając budowę często nie zdajemy sobie sprawy z ogromu drobnych akcesoriów, które będą potrzebne do wykończenia budowy – nie warto na tych elementach oszczędzać, bo właśnie od jakości tych elementów budowy w dużej mierze zależy trwałość i estetyka domu.

Ze szczególną uwagą należy wykonać docieplenie budynku, bo chociaż z pozoru istotą systemu jest styropian czy wełna mineralna, kluczowymi elementami całego systemu są akcesoria na pierwszy rzut oka niewidoczne: siatka służąca do wykonania warstwy zbrojącej oraz profile do dociepleń, czyli wszelkiego rodzaju listwy wykończeniowe. Staranny dobór tych elementów gwarantuje, że elewacja domu będzie trwała i estetyczna.

Wybierając siatkę, należy pamiętać, że pełni ona rolę zbrojenia, więc musi być odpowiednio wytrzymała, a włókno szklane siatki powinno być zabezpieczone powłoką akrylową, która zapewnia odporność na alkalia zawarte w zaprawie klejowej. Splot powinien być równy i trwały, by uniemożliwić przesuwanie się włókien, co będzie stanowić odpowiednią powierzchnię pod warstwę tynku . W naszej ofercie posiadamy siatkę z włókna szklanego 145g/m2 R117 zatopioną w warstwie zaprawy klejowej – co umożliwia prosty i trwały montaż – mówi Przemysław Skibiński, Key Account Manager/Technical Manager w firmie Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.

Listwy wykończeniowe, czyli co, gdzie i po co?

Każdy z systemów dociepleń potrzebuje trwałego, bezpiecznego i funkcjonalnego połączenia tynku z ramą okna, drzwi i innych elementów budowlanych. Pełny asortyment produktów wykończeniowych zawiera zarówno profile z siatką, umożliwiające trwałe połączenie z elewacją (listwy narożne, przyokienne, kapinosowe, dylatacyjne, listwy do boniowania), jak również bez siatki (listwy cokołowe, listwy narożne, przyokienne, listwy do boniowania, listwa tynkarska). Wybierając listwy wykończeniowe warto zwrócić uwagę nie tylko na trwałość produktów, ale również na dodatkowe atuty produktu, jak np. łatwość montażu czy też możliwość zabezpieczenia folią przed zabrudzeniem okien i drzwi.


listwy przyokienne
– listwy wykonane PVC odpornego na promieniowanie UV. Posiadają grubą samoprzylepną taśmę dylatacyjną oraz specjalny element z klejem służący do zabezpieczania folią okien i drzwi. Zabezpieczenie to umożliwia bezpieczne prowadzenie prac budowlanych bez obawy o zniszczenia lub zabrudzenia stolarki okiennej i drzwiowej. Listwy przyokienne z siatką redukują również możliwość powstawania mostków cieplnych przy stolarce, co poprawia energooszczędność budynków.

listwy narożne – narożniki produkowane z aluminium lub PVC wraz z doklejonym pasem siatki – stanowią ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi naroży budynku.

listwy cokołowe – profile cokołowe służą do tworzenia równej i stałej podstawy do układania termoizolacji na ścianach budynku. Zabezpieczają termoizolację przed wnikaniem gryzoni, a dzięki specjalnemu okapnikowi zapewniają odprowadzenie wody.

listwy kapinosowe – chronią poziome zakończenia systemu dociepleń oraz gwarantują efektywne odprowadzenie wody i skroplin z miejsc wyjątkowo zagrożonych ich powstawaniem. Przy tynkach kolorowych, gdzie biała plastikowa ochrona naroża może nie współgrać z estetyką elewacji, należy używać listwy kapinosowej podtynkowej, która jest całkowicie zasłonięta tynkiem.

profile dylatacyjne – profil zabezpieczający szczelinę dylatacyjną składa się z dwóch listew PVC połączonych przy pomocy szerokiego pasa specjalnej wzmocnionej tkaniny z miękkiego PVC. Z obydwu stron posiada specjalne pasy z siatki służące do prostego i trwałego montażu. Wśród zalet stosowania profili dylatacyjnych jest zarówno czyste i estetyczne zakończenie tynku jak również ochrona naroży wewnętrznych przed powstawaniem pęknięć oraz możliwość tworzenia bardzo dużych szczelin dylatacyjnych.

Boniowanie, czyli prosty i efektowny sposób ozdobienia elewacji

Boniowanie to niezwykle atrakcyjny sposób wykończenia elewacji. Polega na wykonaniu rowków w elewacji, dzielących powierzchnie ścian na mniejsze elementy. –Listwy do boniowania pozwalają szybko, tanio i sprawnie wykonać boniowanie we wszystkich systemach dociepleń budynków – mówi Przemysław Skibiński. Używanie listew gwarantuje, że rowki będą równe, a cała elewacja będzie wyglądać estetycznie. Profile, wykonane z odpornych na alkalia i czynniki atmosferyczne materiałów, pozwalają wyeliminować pracochłonne wywijanie siatki wewnątrz rowków, wzmacniają ich krawędzie oraz zabezpieczają przed penetracją wody.

Boniami zdobione są całe elewacje lub ich fragmenty – cokoły, naroża ścian, filary. Umiejętne połączenie prostego sposobu zdobienia elewacji oraz gry światła, pozwala w wyjątkowy sposób rzeźbić ściany nadając im niepowtarzalnego wyrazu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *