Ocieplanie budynków pianką poliuretanową – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Pianka poliuretanowa, nazywana także pianą PUR, z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Za jej sprawą ocieplenie budynków staje się nie tylko szybsze, niż w przypadku stosowania tradycyjnych materiałów, jest także ekonomiczne. A to tylko niektóre z zalet tego rozwiązania. Co jeszcze warto wiedzieć o ocieplaniu domów pianką PUR?

 

Ocieplenie budynków pianką – nowoczesne rozwiązanie

O tym, jak ważna jest odpowiednia izolacja budynków, nie trzeba nikogo przekonywać. Właściwie wykonana, gwarantuje utrzymywanie odpowiedniej temperatury w domu. Oznacza również spore oszczędności – skuteczne zabezpieczenie ścian zatrzymuje ciepło wewnątrz. Ocieplenie budynków pianką poliuretanową doskonale nadaje się do tego celu. Choć produkt ten znany jest już od lat 80. XX wieku, stało się o nim głośniej ok. 8 lat temu, gdy na polskich półkach zadebiutował jego nowy typ – pianka otwartokomórkowa (pierwsza była zamkniętokomórkowa). Inwestorzy coraz chętniej zaczęli sięgać właśnie po piankę. Nic dziwnego, jej właściwości sprawiają, że staje się ona poważną konkurencją dla wełny mineralnej i styropianu, prawdziwych mistrzów ocieplania, które jeszcze do niedawna niepodzielnie rządziły na rynku.

Pianka do ocieplania – główne zalety

Jakie zalety przemawiają zatem za wyborem pianki do ocieplania domów? Po pierwsze, materiał ten jest znakomitym termoizolatorem – producenci zapewniają o jego 100-procentowej szczelności. Jednocześnie przepuszcza on parę wodną, co sprawia, że ocieplenie budynków pianką nie czyni z nich tzw. „termosów”. Kolejnymi ważnymi atutami piany PUR są trwałość (jej właściwości nie zmieniają się na przestrzeni lat), lekkość i dobra przyczepność (wypełnia szczelnie każdą przestrzeń). Jakby tego było mało, ten nowoczesny produkt jest przyjazny środowisku, bezpieczny i łatwy w montażu, co z pewnością docenią nie tylko fachowcy.

 

Pianka PUR – czym właściwie jest?

Wymienianie zalet piany poliuretanowej nie stanowi obecnie problemu – zwłaszcza w dobie jej ekspansji na nasz rodzimy rynek budowlany. Czym dokładnie jest jednak materiał, który coraz chętniej wykorzystywany jest przy ocieplaniu domów? Pianka PUR to nic innego jak spieniony poliuretan, tworzywo sztuczne o szerokim zastosowaniu konsumenckim. Zwykle stosowana jest przy łączeniu i izolowaniu paneli ściennych, blach, a nawet elementów drewnianych. Zapewnia skuteczne wygłuszenie, uszczelnienie i ocieplenie budynków. Działa natychmiast – błyskawicznie pęcznieje i tężeje, wypełniając przy okazji wszystkie napotkane nieszczelności i likwidując mosty termiczne. Jej montaż umożliwiają specjalne natryskowe agregaty.

 

Ocieplenie budynków – pianka miękka czy twarda?

Istnieją dwa rodzaje piany PUR – miękka, czyli inaczej otwartokomórkowa, oraz twarda, nazywana również zamkniętokomórkową. Tą pierwszą stosujemy do ocieplania budynków od wewnątrz. Sprawdzi się zatem przy izolowaniu ścian w środku pomieszczeń, np. pokojów czy poddaszy. Piana trafia bezpośrednio na konstrukcję, tworząc solidne zabezpieczenie w postaci warstwy termicznej. Drugi typ pianki jest bardziej wszechstronny – nadaje się do stosowania wewnątrz i od zewnątrz (za jej pomocą ociepla się też chłodnie, hale czy magazyny). Nie znaczy to jednak, że nie można wykorzystywać jej w domu. Piana twarda służy też do innych celów – termoizolacji i hydroizolacji – za sprawą swojej sztywnej, nieprzepuszczalnej struktury. Dlatego specjaliści montują ją na tarasach, dachach oraz przy fundamentach – ocieplanie tych przestrzeni jest w końcu równie ważne.

 

Ocieplenie budynków – cena montażu pianką

Nikt nie ma wątpliwości jak istotne jest ocieplenie budynków. Cena może niekiedy sprawić, że dwa razy zastanowimy się nad wyborem materiału. I czasem ulegniemy pozornie tańszemu rodzajowi. Choć pianka poliuretanowa wydaje się tym kosztowniejszym rozwiązaniem, fachowcy szacują, że jej zakup zwraca się już po 8 latach. Na ostateczną cenę ocieplania składa się kilka czynników, m.in. wielkość powierzchni, układ ścian czy grubość izolacji. Standardowa grubość piany miękkiej to 20 cm. Ocieplenie budynków kosztuje w takim przypadku ok. 60 złotych netto za 20 cm/1m2. Koszty te zwiększają się wraz z liczbą warstw. Co ciekawe, przy obliczaniu ceny izolacji budynków często ważna jest również… lokalizacja domu. Przy grubości pianki miękkiej wynoszącej od 18 do 20 cm za ocieplanie zapłacisz najwięcej w województwach dolnośląskim, lubuskim i warmińsko mazurskim – od 55 zł/m2.

Ocieplenie budynków – wybierz skuteczne rozwiązanie

Jak widzisz, pianka poliuretanowa posiada wiele zalet. O jej rosnącej popularności świadczy nie tylko zainteresowanie fachowców zajmujących się zawodowo izolowaniem budynków, ale także właścicieli domów i mieszkań. Warto natomiast pamiętać, że ocieplenie budynków pianką to rozwiązanie droższe od tradycyjnych – staje się jednak opłacalne już po kilku latach. W wyborze najlepszego materiału najlepiej pomoże Ci specjalista.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *