Pianka poliuretanowa – sposób na ocieplenie domu

 Metod ocieplania domów i ich poddaszy jest coraz więcej. Metody tradycyjne przeplatają się z metoda nowoczesnymi i innowacyjnymi. Jedną z tych ostatnich jest metoda natryskowa pianką poliuretanową. Czym się ona odznacza i na czym polega?


Właściwości pianki

Pianka poliuretanowa (PUR i PIR) może mieć strukturę otwartokomórkową, co oznacza, że pęcherzyki polimeru poliuretanowego przenikają się i tworzą strukturę gąbczastą wypełnioną powietrzem (pianka elastyczna) bądź zamkniętokomórkową, składającą się z komórek (pianka sztywna). Pianka poliuretanowa jest tworzywem sztucznym, polimerycznym materiałem chemoutwardzalnym i posiada najwyższy opór cieplny wśród wszystkich tradycyjnych materiałów stosowanych w budownictwie. Jest odporna na wilgoć a także wszelkie grzyby i pleśnie, jak również odstrasza owady i gryzonie. Odznacza się wysoką odpornością na oddziaływanie czynników chemicznych. polimeru poliuretanowego otaczającego pęcherzyki gazu spieniającego, tzw. poroforu

Pianka poliuretanowa jest doskonałym termoizolatorem, hydroizolatorem, ale również doskonale izoluje akustycznie.

Metoda natryskowa

Piankę poliuretanową nanosi się metodą natrysku na różnego rodzaju nawierzchnię (blachę, drewno, dachówkę, płyty drewnopochodne, styropian, papę, stal itd.). Do rozprowadzenia pianki używa się specjalnego pistoletu wysokociśnieniowego. Wyciśnięta pianka pęcznieje, twardnieje i dopasowuje się do przestrzeni, zapełniając wszelkie szczeliny oraz miejsca trudnodostępne. Wzmacnia konstrukcję, a także skutecznie wygłusza. Wystarczy jedynie dziesięciocentymetrowa warstwa pianki, aby zapewnić doskonałą izolację termiczną i akustyczną, co w porównaniu z innymi metodami ocieplania jest niezwykle mało.

Metoda ta jest niezwykle trwała, skuteczna a także szybka w realizacji.

Przykłady zastosowań

Metoda natryskowa pianką poliuretanową ma ogrom zastosowań, jest niezwykle wszechstronna i coraz bardziej popularna. Docieplanie pianką można zastosować na wszelkiego rodzaju hale przemysłowe, chłodnie, przechowywanie warzyw i owoców, budynki gospodarcze, przegrody budowlane, dachy, poddasza, stropodachy, budynki mieszkalne, fundamenty, ściany, elewacje, stropy i podłogi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *