Jak dobrze wybrać styropian na fasadę?

Wskazanie jaki rodzaj styropianu należy zastosować do poszczególnych przegród budynku powinno znajdować się w projekcie. Warto poznać jednak ogólne zasady doboru właściwego materiału.

Zasady doboru styropianu

Pierwszym kryterium wyboru styropianu powinien być współczynnik przewodzenia ciepła lambda. To od niego zależy jak skuteczna będzie izolacja przegród budynku oraz jaką grubość izolacji trzeba zastosować, aby osiągnąć oczekiwany efekt izolacyjny. Dodatkowymi parametrami na które należy zwrócić uwagę są cechy wytrzymałościowe, szczególnie ważne przy zastosowaniach fundamentowych i podłogowych.

Fasady

Od roku 2021 fasady budynków będą musiały mieć współczynnik przenikania ciepła U, nie niższy niż 0,20 W/m²K. Jeśli chcielibyśmy uzyskać ten efekt docieplenia przy pomocy popularnego na rynku białego styropianu o współczynniku lambda 0,045 W/mK, to grubość izolacji naklejonej na ścianę metodą lekką mokrą (ETICS) powinna wynosić 23 centymetry. Cierpi na tym wygląd budynków, co oczywiście obniża ich wartość rynkową, a ponadto takie grube docieplenie powoduje „efekt okien strzelniczych” czyli ogranicza dopływ do pomieszczeń światła naturalnego. Rosną również koszty montażu.

W odpowiedzi na problem zbyt grubej izolacji powstał szary styropian z zawartością grafitu, nazywany styropianem drugiej generacji, o współczynniku lambda na poziomie 0,031 W/mK. Dzięki temu uzyskanie współczynnika przenikania ciepła U na poziomie 0,20 W/m²K wymaga naklejenia warstwy docieplenia o grubości tylko 16 cm. Taka izolacja wygląda estetycznie i nie zaburza wyglądu budynku.

Jednak szary styropian ma również swoje wady. W szarym styropianie występują stosunkowo silne naprężenia, mogące prowadzić do odkształcania styropianu, a nawet do wygięcia i odpadania płyt od fasady. Szczególnie niebezpieczny jest okres wiosny i jesieni, kiedy po chłodnej nocy, wschodzące słońce bardzo szybko nagrzewa fasadę budynku. Właśnie wtedy, na skutek działania promieni słonecznych powstają największe naprężenia.

Wykonywanie dociepleń przy użyciu zwykłego szarego styropianu jest bezpieczne, pod warunkiem prowadzenia prac przy optymalnych warunkach pogodowych, stosowania droższych klejów najwyższej jakości oraz bardzo rygorystycznego przestrzegania instrukcji aplikacyjnych, łącznie z osłonięciem fasady przed słońcem. W przeciwnym razie, naprężenia występujące w zwykłym szarym styropianie, mogą prowadzić do wygięcia płyt i nieprzyjemnych oraz kosztownych konsekwencji.

Jako rozwiązanie problemu naprężeń, powstał styropian trzeciej generacji, produkowany w zaawansowanej technologii odprężonych płyt zespolonych. Styropiany zespolone są obecnie codziennością na rozwiniętych rynkach, takich jak Niemcy, Austria czy Szwajcaria.

Pierwszym styropianem zespolonym trzeciej generacji na rynku polskim jest LAMBDA WHITE, wprowadzony przez Swisspor Polska. LAMBDA WHITE posiada wszystkie zalety szarego styropianu, a jednocześnie jest pozbawiony jego wad. W przypadku płyt Swisspor LAMBDA WHITE, szary rdzeń jest zabezpieczony przed słońcem, przez zintegrowaną z nim białą warstwę ochronną grubości 6 mm. Biała powierzchnia odbija światło słoneczne zapobiegając powstawaniu naprężeń termicznych. Testy wykazały, że po wystawieniu na słońce, powierzchnia płyt LAMBDA WHITE jest o 20°C chłodniejsza od powierzchni zwykłego, szarego styropianu.

Po przyklejeniu styropianu do muru, między sąsiadującymi płytami występują niewielkie uskoki wynikające z nierówności podłoża. W celu uzyskania estetycznej, równej fasady, powierzchnia warstwy termoizolacyjnej jest szlifowana. Ochronna warstwa LAMBDA WHITE ma grubość 6 mm, więc nawet mocne szlifowanie nie niszczy jej i nie pozbawia szarego rdzenia ochrony.

Oprócz najbardziej niebezpiecznych naprężeń termicznych związanych ze słońcem, w szarych styropianach występują stosunkowo silne, tak zwane naprężenia wewnętrzne. W rezultacie, zwykły szary styropian nawet jeżeli jest zabezpieczony przed słońcem ma tendencję do skurczów i odkształceń. W LAMBDA WHITE naprężenia wewnętrzne są eliminowane przez fabrycznie wykonane nacięcia przeciwprężne. Technologia nacięć przeciwprężnych została opracowana przez dział badawczy szwajcarskiego oddziału firmy Swisspor, przy współpracy z Zentrum für Integrale Gebäudetechnik w Lucernie.

SWISSPOR Polska to wywodzący się ze Szwajcarii, europejski producent termoizolacji i hydroizolacji. Jako pierwszy w Polsce wprowadził szary styropian trzeciej generacji LAMBDA WHITE®, wyprodukowany w opatentowanej technologii odprężonych płyt zespolonych. Oferuje również kompletne systemy termo- i hydro- izolacji dachów płaskich THERMOFLAT®. W Polsce posiada 4 fabryki styropianu, fabrykę papy oraz trzy linie produkcyjne warstwowych płyt do termoizolacji dachów płaskich, oferowanych pod nazwą BITERM.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *