Jak deweloperzy oceniają sprzedaż mieszkań w pierwszych miesiącach tego roku? Czy zainteresowanie zakupem spadło po podwyższeniu obowiązkowego wkładu własnego do kredytu? Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl zajrzeli do biur sprzedaży nowych mieszkań   żeby to sprawdzić.

Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord

Odnotowujemy duże zainteresowanie zakupem naszych mieszkań, zarówno tych w segmencie popularnym, jak i nieco droższych. W ciągu pierwszych miesięcy tego roku sprzedaliśmy więcej mieszkań niż rok wcześniej. Transakcjom na rynku nieruchomości sprzyjają niskie stopy procentowe. Daje się zauważyć, że zakup lokalu jest traktowany, nie tylko jako realizacja własnych potrzeb mieszkaniowych klientów, ale także jako lokata kapitału. Mieszkania w naszych inwestycjach w Warszawie, Trójmieście, Szczecinie, Łodzi i Olsztynie są chętnie wybierane przez klientów kupujących inwestycyjnie ze względu na dobry stosunek jakości do ceny.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

Mamy za sobą bardzo udany cały rok 2014, który podsumowaliśmy ze sprzedażą  na poziomie nico ponad dwustu lokali. W nowym roku, mimo podwyższenia  wymaganego wkładu własnego do kredytów, nadal odczuwamy bardzo dobrą dynamikę sprzedaży i wzrost zainteresowania klientów naszymi inwestycjami. Niewątpliwie jest to związane z szybkim postępem prac na niedawno rozpoczętych budowach w naszych warszawskich projektach Staffa 9, Kolska od nowa i Księżycowa 60 oraz z zakończeniem budowy dwóch inwestycji -Na Romera i Słodowiec Park. Można z całą pewnością powiedzieć, że podwyższenie wymaganego wkładu własnego do kredytów nie przełożyło się na spadek sprzedaży mieszkań.

Jakub Zagórski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Skanska Residential Development Poland

Wyniki sprzedaży w tym roku są porównywalne do ubiegłorocznych. Największym zainteresowaniem cieszą się kawalerki, ale coraz więcej osób wybiera także kilkupokojowe, przestronne mieszkania, które kupowane są z przeznaczeniem na wynajem. W pierwszym kwartale br. sprzedawaliśmy mieszkania gotowe w ramach oddanego do użytku II etapu Parku Ostrobramska na warszawskiej Pradze-Południe. W marcu rozpoczęliśmy nową inwestycję przy ul. Rudzkiej w Warszawie. Osiedle Mickiewicza będzie pierwszym w Polsce, które otrzyma certyfikat BREEAM. To światowe oznaczenie wysokiej jakości budynków, które spełniają precyzyjnie określone kryteria zdrowotne, środowiskowe oraz wysokie standardy bezpieczeństwa, co przekłada się na realne oszczędności w budżecie domowym. To zupełnie nowy rozdział w budownictwie mieszkaniowym w Polsce. 

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Jak wynika z naszych obserwacji w pierwszych trzech miesiącach tego roku, zainteresowanie mieszkaniami oscyluje na bardzo podobnym poziomie jak w roku poprzednim, a nawet jest nieco wyższe. Obecnie realizujemy dwie inwestycje w Warszawie – Krasińskiego 58 na Żoliborzu i Na Sokratesa na Bielanach. Oba projekty cieszą się dużym zainteresowaniem. Klienci są świadomi tego, że zakup mieszkania przed zakończeniem budowy wiąże się z korzystniejszą ofertą cenową. Ostatnie gotowe mieszkania mamy w inwestycji Wola Prestige na warszawskiej Woli.

Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding

W porównaniu z rokiem ubiegłym zainteresowanie mieszkaniami jest wyższe. Obecnie przygotowaliśmy dla klientów kilka atrakcyjnych propozycji. W naszej sztandarowej inwestycji Bliska Wola przy ulicy Kasprzaka w Warszawie oferujemy wybrane mieszkania z 5 proc. rabatem oraz obniżyliśmy znacząco, nawet o blisko 400 zł, ceny za mkw. m. in. w naszych warszawskich projektach: Villa Campina znajdującym się blisko Bemowa, Zielona Dolina położonym na Białołęce oraz w eleganckiej, nowoczesnej inwestycji Oaza Piątkowo w Poznaniu, a także w osiedlu Centrum II zlokalizowanym w jednej z najbardziej prestiżowych dzielnic w Łodzi.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp

Pod względem sprzedaży pierwsze miesiące bieżącego roku były bardzo podobne do ostatnich miesięcy 2014 roku. Obserwujemy wzmożone zainteresowanie klientów, którzy mają możliwość skorzystania z bogatej oferty mieszkań. Co prawda trudno będzie powtórzyć wynik sprzedażowy, jaki osiągnięty został w bardzo dobrym I kwartale 2014 roku, ale prognozujemy, że obecna dobra i stabilna sytuacja na rynku mieszkaniowym utrzyma się w kolejnych miesiącach. Za takim scenariuszem przemawia wiele czynników, w tym przede wszystkim wprowadzenie kolejnej obniżki stóp procentowych, planowana nowelizacja programu Mieszkanie dla Młodych oraz utrzymująca się dobra kondycja gospodarcza kraju.

Wojciech Stisz z Marvipol Development Warszawa

Podobnie jak w 2014 roku, w pierwszych miesiącach tego roku chętnych na mieszkania nie brakuje. Klientów nie trzeba zachęcać do zakupu, szczególnie w naszej warszawskiej inwestycji Tarasy Dionizosa, w której wszystkie mieszkania kwalifikują sie do dopłat, a ceny mieszkań należą do jednych z najniższych w mieście.

Katarzyna Żarska z firmy Marvipol Development

Początek 2015 roku jest dla Marvipol Development bardzo udany. Wyniki sprzedaży  mieszkań są zgodne z planem na ten rok. Biorąc pod uwagę strukturę oferty mieszkaniowej, koncentrujemy się na zwiększeniu rentowności sprzedaży gotowych lokali oraz utrzymaniu wysokiego tempa sprzedaży mieszkań w projekcie Central Park Ursynów. Zarówno gotowe, jak i mieszkania w trakcie budowy cieszą się podobnym zainteresowaniem, jak w roku ubiegłym.

Anna Sitnik, dyrektor sprzedaży w firmie Dolcan

Sprzedaż mieszkań utrzymuje się na podobnym poziomie, jak w roku minionym. Jednak w skali miesiąc do miesiąca możemy mówić o lekkiej tendencji wzrostowej, jeśli chodzi o ilość sprzedanych lokali. Targi oraz promocje przyciągają klientów. Z badań Dolcan wynika, że dzięki targom mieszkaniowym z roku na rok średnio o 7 proc. wzrasta świadomość oferty firmy, która adresowana jest do różnych grup klientów. Rozszerzamy projekty bezczynszowe, inwestycje lokujemy w atrakcyjnych dzielnicach, jak np. Ogrody Ochota w warszawskiej Ochocie, a także proponujemy mini apartamenty w stołecznym Miasteczko Rubikon.

Zuzanna Kordzi dyrektor ds. handlowych w Grupie Eco

Koniec pierwszego kwartału tego roku przyniósł znaczne ożywienie sprzedaży w porównaniu z początkiem kwartału. Nie sprawdziły się zapowiedzi obniżenia popytu związane z wyższym wkładem własnym, niezbędnym do uzyskania kredytu.
Eco-Classic ma w swojej ofercie mieszkania z różnych segmentów: od apartamentów, takich jak TRIO, poprzez średniej klasy mieszkania w inwestycji Hubertus, jak również mieszkania z segmentu popularnego w inwestycji Wolne Miasto. Ożywienie jest widoczne w przypadku sprzedaży wszystkich mieszkań, co oznacza że program MDM nie jest czynnikiem, który go warunkuje. Porównując dwa ostatnie kwartały 2014 roku do pierwszego 2015 roku, poziom zainteresowania mieszkaniami jest podobny.

Urszula Hofman, reprezentująca Grupę Inwest

Z uwagi na rosnącą popularność programu MdM, zainteresowanie zakupem mieszkań jest większe niż w roku ubiegłym. W przypadku naszej oferty, wzrost zainteresowania jest związany również z wprowadzeniem do sprzedaży nowej inwestycji na warszawskiej Pradze Północ, przy ul. Siedleckiej, w której posiadamy najbardziej poszukiwane, nieduże mieszkania dwupokojowe i kawalerki. Dzielnica stała się interesująca dla klientów z uwagi na uruchomioną, nową linię metra.

Jarosław Jankowski, prezes zarządu Grupy Waryński

Początek 2015 roku był dla nas bardzo udany. Realizowane przez nas projekty mieszkaniowe przy ul. Jana Kazimierza na warszawskiej Woli cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. W pierwszych etapach projektów Miasto Wola i Stacja Kazimierz, współtworzonych z partnerami, sprzedaliśmy już 261 mieszkań, co stanowi odpowiednio ponad 80 i 70 proc. całej oferty. Popularność naszych inwestycji wynika m.in. z dobrze dopasowanej do sytuacji na rynku oferty mieszkaniowej. Utrzymująca się od wielu miesięcy bardzo dobra koniunktura umożliwiła nam, szybsze niż pierwotnie zakładaliśmy, uruchomienie sprzedaży mieszkań II etapu inwestycji Miasto Wola. W ciągu pierwszego miesiąca od rozpoczęcia sprzedaży (koniec lutego br.) swoich nabywców znalazło ponad 25 proc. mieszkań. W pierwszy weekend po wprowadzeniu oferty sprzedaliśmy aż 9 mieszkań.

Grzegorz Zagrabski, wiceprezes zarządu Wawel Service

W Krakowie największą popularnością cieszą się w tym roku inwestycje energooszczędne. W oddanej do użytkowania na początku kwietnia tego roku inwestycji Wężyka 10 zostało nam już tylko siedem mieszkań, a w kompleksie Borkowska B1 i B2 – 70 proc. mieszkań zostało sprzedanych przed oddaniem inwestycji do użytku.

Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *