Styropian

     Jest to najbardziej popularny materiał izolacyjny stosowany w Polsce. Jest najtańszy i bardzo łatwo dostępny. Styropian to nic innego, jak spieniony polistyren. Przedstawia się on w postaci białych granulek, które swoją lekkością mogą zachwycić, a zarazem rozdrażnić, szczególnie przy końcowym sprzątaniu budynku.  Polistyren sam w sobie, nie zagraża środowisku, nie uwalnia gazów, które zatruwałoby otoczenie i ludzi. Gdyby tak było materiał ten nie mógłby być stosowany do przewozów chociażby jedzenia w styropianowych pudełkach. Jeżeli zdecydujesz się już na izolację styropianem, musisz wiedzieć, że bardzo ważny jest współczynnik ciepła – lambda. – Przy wyborze styropianu, czy każdego innego materiału izolacyjnego, współczynnik lambda jest bardzo ważny. W tym przypadku im mniejszy współczynnik tym lepszy styropian. Po prostu styropian o niskiej lambdzie i niedużej grubości może lepiej izolować pomieszczenie, niż grubszy styropian o wysokim współczynniku przewodzenia ciepła. – komentuje Jan Jesionka z firmy JJ Ocieplenia.

Nie wszystko w omawianym materiale izolacyjnym jest takie jak powinno być. Jeżeli chcemy, żeby nasz dom był dobrze wyciszony, użycie styropianu na pewno nam tego nie zagwarantuje. Dzieję się tak za względu na to, że posiada słabe parametry akustyczne. Styropian nie jest też odporny na różne czynniki chemiczne np. rozpuszczalniki, farby czy kleje. Jest produktem syntetycznym i jest mało odporny na ogień. Warto wiedzieć również, że styropianem nie ocieplimy wszystkiego. Nie można nim ocieplać poddasza, ze względu na to, że podczas palenia się styropian zwyczajnie kapie. Głównie stosowany jest do izolacji ścian elewacyjnych.

Wełna mineralna

    Wełna mineralna jest znanym i często używanym materiałem izolacyjnym. Produkt powstaje z naturalnych surowców tj. szkło i skała bazaltowa. Musi przejść skomplikowany proces produkcyjny, zanim stanie się płytą, matą czy granulatem. Porównując ze styropianem, wełna jest stosunkowo bardziej ognioodporna i często wypełnia się nią elementy konstrukcji drewnianych lub stalowych w celu zwiększenia właśnie ochrony przeciwpożarowej.

Wełna jest ciężkim materiałem, co jest zarówno jej wadą i zaletą. Dzięki masywnej strukturze, jest dobrą izolacją akustyczną dlatego często stosowana jest do wyciszania pomieszczeń. Jednak przy izolowaniu budynku obciąża to całą konstrukcję. Dodatkowo ciężar sprawia, ze wełna z biegiem lat opuszcza się i nie przylega do ścian. Izolacja staje się coraz mniej skuteczna, przez co  tworzą się dodatkowe koszty w przyszłości. Podstawową wadą wełny mineralnej jest jej nasiąkliwość. Prowadzi to do rozwoju pleśni i jest zagrożeniem dla ludzi cierpiących na alergię. Wełna mineralna to standardowy sposób na ocieplanie budynków. Na co zwracać największą uwagę wybierając wełnę? Przede wszystkim należy dostosować rodzaj wełny do izolowanej powierzchni.

Pianka poliuretanowa

     Nowością na rynku budowlanym jest pianka poliuretanowa, którą nakłada się metodą natrysku. Moda na tę izolację pojawiła się w Polsce, dzięki amerykańskim producentom. Pianka ma wiele zalet. Przede wszystkim jest przyjazna dla środowiska i ludzi. Dzięki swojej obojętności chemicznej, nie przyciąga insektów. Nie pyli i nie wytwarza zapachów. Co ważne dzięki swojej strukturze, skutecznie zapobiega powstawaniu pleśni, która nie sprzyja zarówno ludziom jak i konstrukcji. Izolacja pianką sprawia, że twój dom jest zdrowy i czysty. Dzięki metodzie natrysku, pianka wypełnia wszystkie trudnodostępne miejsca. Z tego wynika oszczędzanie na ogrzewaniu. Poprzez szczelną strukturę pianki latem w domu jest chłodno, a zimą utrzymuje się ciepło. Wadą pianki poliuretanowej jest cena. Jest droższa od wyżej opisywanych materiałów izolacyjnych i nie jest tak powszechna i znana. Nie powinno nas to jednak odstraszać, ponieważ to jedna, wysoka inwestycja na długie lata. Pianka z biegiem lat nie traci swoich parametrów izolacyjnych. Amerykańscy producenci pianki zadbali o to, aby aplikacja izolacji była profesjonalnie wykonana, dlatego dbają o to wyszkoleni specjaliści. Pianka po nałożeniu odpowiednim sprzętem tworzy jednolitą warstwę. – Dzięki temu, że pianka poliuretanowa otwarto-komórkowa  idealnie współgra z powierzchnią na którą jest natryskiwana, staje się nie tylko bardzo dobrej jakości izolacją wnętrz, ale również idealnie je wycisza. – mówi Marcin Sobczyk z firmy HONTER Company – dystrybutora amerykańskiej pianki produkowanej przez LAPOLLA INDUSTRIES. Pianka otwarto-komórkowa ma wysokie parametry akustyczne, dzięki czemu jest stosowana nie tylko przy ocieplaniu domów, ale również w takich miejscach jak gabinety lekarskie lub studia nagraniowe.

Ważną informacją przy wyborze pianki jest to, że wyróżniamy wśród nich dwie struktury. Jest to pianka otwarto-komórkowa, która służy głównie do izolacji poddasza oraz zamknięto-komórkowa, którą używamy do ocieplenia fundamentów czy posadzek.

Co wybrać? 

    Najważniejsze przy wyborze materiałów izolacyjnych, jest dostosowanie go do powierzchni jaką chcemy ocieplić. Należy zwracać szczególną uwagę na to, która izolacja jest najbezpieczniejsza dla zdrowia naszej rodziny i dzięki której nie będziemy musieli martwić się o kolejne duże koszty w przyszłości. Pianka poliuretanowa jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Dba o bezpieczeństwo twoje i twojej rodziny. Co więcej daje możliwość swobodnego oszczędzania, nie martwiąc się o przyszłość domu. Amerykańskie systemy poliuretanowe są bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ przez to, że nie tracą swoich parametrów w czasie, możemy dużo zaoszczędzić w porównaniu z innymi materiałami izolacyjnymi.  Na świecie amerykańska pianka poliuretanowa jest znanym i często używanym produktem. Niestety jeszcze nie do końca przekonali się do niej Polacy. Najwyższy czas!

http://www.honter.pl/

Źródło zdjęcia: http://www.stockvault.net/photo/106618/build-a-house-and-architect-tools

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *