Specjalne barki cumują już przy brzegu Wisły. Gdy tylko nabrzeża będą gotowe, robotnicy zaczną prace przy budowie sztucznej wyspy w nurcie rzeki. Stanie tu centralna podpora nowego toruńskiego mostu.

Z barki będzie wykonywane zagłębianie w dno rzeki elementów stalowych podpory wyspy centralnej – wyjaśnia Jarosław Kornaś, kierownik budowy mostu. – Zostanie wbita ścianka szczelna, do wewnątrz będzie zsypywany materiał, a odpompowywana woda. W ten sposób powstanie sztuczna wyspa. Nabrzeża zaś są niezbędne, abyśmy mogli transportować na wyspę materiały budowlane za pomocą barki.

Początek budowy wyspy to już kwestia najbliższych tygodni. Wkrótce dowiemy się też, w jaki sposób Strabag zamierza przetransportować i składać w całość elementy konstrukcji mostu. Tak wyglądają najbliższe plany Generalnego Wykonawcy mostu. A jak mają się obecne prace mostowe?

Na pl. Daszyńskiego budowlańcy prowadzą roboty kanalizacyjne: wykopy, zagęszczanie gruntu pod studnie kanalizacyjne, zbrojenie i betonowanie. Przy komorze S8 dodatkowo konieczne było wykonanie tymczasowej komory sanitarnej, aby przechwycić ścieki z zakładu Nestle Pacific.

Zaawansowane są też prace drogowe na prawobrzeżu: na ulicy Żółkiewskiego wykonano studnię (element sieci kanalizacyjnej) i wodociąg. Na Wschodniej robotnicy rozebrali chodnik, obrzeża ulicy i podbudowę z kruszywa. Zdjęli też humus. Na Winnicy zaś usunęli asfaltowy chodnik.

Na lewym brzegu Wisły trwa z kolei wykonywanie nasypu, korytowanie ulicy Lipnowskiej
i trasy głównej. Rozpoczęły się już prace przy kanalizacji deszczowej i sanitarnej na węźle drogowym Łódzka: robotnicy wymienili już grunt i układają kolektory deszczowe
na zagęszczonym podłożu wykopu. Obecnie montowana jest betonowa studnia.

Palowanie zasadnicze jest już po tej stronie Wisły zakończone już w 80%. Trwają dalsze próbne obciążenia pali i skuwanie głowic. W ciągu zaledwie jednego tygodnia Generalny Wykonawca wbił na budowie kolejnych 160 pali. Powstała też droga dojazdowa w obrębie wiaduktu nad linią kolejową przy ulicy Lipnowskiej.

Na budowie pracuje obecnie już 80 pracowników fizycznych oraz 30 osób kadry technicznej.

Przy redagowaniu informacji skorzystano z materiałów TVK Toruń.

źródło: PR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *