Komfort akustyczny mogą zapewniać także ściany

Zapanowanie nad dźwiękami w pomieszczeniu bywa dużym wyzwaniem. W klasycznych wnętrzach, gdzie komfort akustyczny może zapewnić sufit podwieszany sprawa wygląda prosto. Trudniej bywa w budynkach, w których wiele wnętrz ma otwarty, przestronny charakter. Rozwiązaniem może być montaż dźwiękochłonnych ścian. Takie konstrukcje marki Rockfon zastosowano m.in. w kampusie uniwersyteckim Roskilde w Danii.

Dźwięk może być postrzegany przez otoczenie bardzo odmiennie. Zleży to od funkcji, jaką pełni dany budynek. W wielu miejscach jak biura, korytarze lub recepcje dźwięk jest produktem ubocznym aktywności przebywających i pracujących tam osób. Z kolei w innych np. w obiektach edukacyjnych czy salach koncertowych – jest istotą. Klasycznym sposobem zapanowania nad dźwiękiem rozchodzącym się w pomieszczeniu jest montaż akustycznych sufitów podwieszanych i wprowadzenie do wnętrz materiałów obniżających efekt odbijania dźwięków od twardych powierzchni. Dlatego w aranżacji biur architekci tak chętnie zalecają montaż paneli sufitowych. Czasem, ten najskuteczniejszy sposób poprawy komfortu akustycznego, uzupełniają także stosując miękkie materiały. Wykładziny podłogowe wydajnie pochłaniają dźwięki w zakresie wysokich częstotliwości, choć są bardzo mało skuteczne w zakresie niskich, z którymi prawie zawsze są problemy. Co jednak w sytuacji, gdy sam sufit nie wystarcza? Wynikiem poszukiwania rozwiązań tego problemu jest wprowadzenie na rynek akustycznych ścian.

Jednym z przykładów takiej realizacji jest kampus uczelni University College Sealand w Danii. Siedziba zaliczana jest do najnowocześniejszych rozwiązań architektonicznych w kraju. Głównym założeniem projektowym przy realizacji jednego z kampusów – Roskilde było stworzenie miejsca, które zwiększy możliwość dialogu i spotkań. Da studentom poczucie, że są częścią zróżnicowanego środowiska akademickiego, które choć duże, działa we wspólnym rytmie. Budynkom nadano więc formę przejrzystej i otwartej konstrukcji. Takie ukształtowanie przestrzeni zdaje się zapraszać do rozmowy i sprzyjać spotkaniom. Charakteryzuje się jednak tym, że wiele elementów wykonanych jest z twardych materiałów, m.in. ze szkła i betonu.

Aby mieć pewność, że reguła „wiele umysłów, jeden rytm” nie przyczyni się do powstania hałaśliwych, przepastnych wnętrz, które przytłaczają nadmiarem dźwięków, na terenie kampusu Roskilde, architekci z pracowni Henning Larsen Architects zdecydowali
o zainstalowaniu akustycznego sufitu podwieszanego z linii Sonar, ale także dźwiękochłonnych paneli VertiQ marki Rockfon. To rozwiązanie dla wnętrz o dużych wyzwaniach w zakresie akustyki, szczególnie tam, gdzie ściany zajmują dużą powierzchnię. Mogą być zamontowane jako pojedyncze przegrody, lub jako pokrycie wysokich ścian np. w obiektach sportowych. W kampusie w Danii panele dźwiękochłonne zamontowano w formie ścian przesuwnych, zawieszonych wokół bufetu, gdzie poziom hałasu i pogłosu jest największy. 

Akustyczny komfort

W przypadku wysokich wnętrz, takich jak audytoria, sale gimnastyczne czy atria, sufity modułowe nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem akustycznym. Aby w pełni kontrolować dźwięki, w przestrzeniach tych trzeba uwzględnić nie tylko sufity i podłogę, ale także inny, często ignorowany element – ściany. VertiQ pozwalają kontrolować warunki akustyczne w sposób nieszablonowy. Dodatkową zaletą jest odporność paneli na uderzenia – stąd wybierane są często przez inwestorów do obiektów sportowych lub szkół. Nie bez znaczenia pozostaje także estetyka dźwiękochłonnych ścian
– w przypadku wystroju biur niejednokrotnie design odgrywa kluczową rolę przy wyborze materiałów przez architektów.

Panele ścienne coraz częściej montowane bywają także we wnętrzach sal koncertowych i teatralnych, gdzie dźwięk i jego jakość podobnie jak w obiektach edukacyjnych ma najważniejsze znaczenie.

****

Informacje o Rockfon

Rockfon jest wiodącym dostawcą akustycznych rozwiązań sufitów i ścian. Firma ma w swojej ofercie szeroką gamę produktów, które spełniają surowe wymogi zarówno w zakresie akustyki, bezpieczeństwa pożarowego i trwałości, jak również higieny oraz estetyki. Rozwiązania marki Rockfon stosowane są we wszystkich rodzajach budynków, zarówno w nowych i modernizowanych, w tym w obiektach biurowych, handlowych, sportowych, edukacyjnych, służby zdrowia i przemysłowych. Poprawiają komfort akustyczny pomieszczeń i wpływają na optymalny mikroklimat wnętrz oraz dobre samopoczucie użytkowników. Rozwiązania Rockfon dedykowane są także do inwestycji realizowanych zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa, w tym do obiektów starających się o ekocertyfikaty zgodne m.in. z systemami LEED i BREEAM. 

Rockfon jest częścią międzynarodowego koncernu Rockwool International Group – największego na świecie producenta materiałów ze skalnej wełny mineralnej, z siedzibą w Danii. W Polsce marka Rockfon jest obecna od 1994 roku. Od 2005 roku jej wyroby produkowane są w fabryce w Cigacicach, skąd są eksportowane na rynki Europy, Azji i Ameryki Północnej. Dodatkowo rozwiązania akustyczne Rockfon produkowane są w zakładach w Holandii, Francji i Rosji.

Więcej informacji na temat firmy i produktów Rockfon: www.rockfon.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *