Krawężniki granitowe – dlaczego to najlepsze rozwiązanie w budownictwie

Krawężniki granitowe to standardowe elementy wykorzystywane do budowy ulic, placów, parkingów oraz przydomowych dróżek. W budownictwie drogowym bardzo ważna jest wytrzymałość. Dlatego najlepszym materiałem będzie właśnie granit, który wytrzyma długie lata. Dlaczego warto stosować granitowe krawężniki? 

  1. Granit – charakterystyka

  2. Granitowe krawężniki i ich szerokie zastosowanie

Granit – charakterystyka

Granit to bardzo wytrzymała skała. Jest jedną z najczęściej występujących skał magmowych na świecie. Granit jest bardzo twardy, solidny oraz odporny na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych. Oznacza to, że wygląd skały nie zmieni się podczas ulewnych deszczy, skrajnych zmian temperatur oraz wiatrów. Skała ta bardzo rzadko pęka i nie widać na niej zarysowań. Nie ściera się i nie odkształca. Dzięki temu można go stosować między innymi w budownictwie drogowym,  gdzie dany materiał wystawiony jest na działanie najróżniejszych czynników atmosferycznych. Granitowe elementy nie ulegną uszkodzeniu nawet pod ciężarem samochodów przy ruchliwej ulicy. 

Oprócz tego jest to skała, którą można z łatwością ciąć i polerować. Dzięki temu nie ma problemu z jej obróbką i dostosowaniem do różnych kształtów. Projektanci doceniają granit również ze względu na wielość kolorów, w jakich występuje. Dzięki temu można dobrać barwę i odcień idealnie pasujący do budowli. 

 

 

Granitowe krawężniki i ich szerokie zastosowanie

Ze względu na wyżej  wymienione cechy, granit jest szeroko stosowany w różnych branżach. Używają go kamieniarze wytwarzający nagrobki. Surowiec ten jest bardzo łatwy w obróbce, dlatego produkuje się z niego blaty kuchenne,  parapety, schody, posadzki oraz elementy dekoracyjne. Projektanci chętnie korzystają z granitowych elementów, ponieważ skałą ta jest luksusowa, elegancka. To wszystko sprawia, że stanowi bardzo ciekawy i pożądany dodatek w aranżacji wnętrz. Granit doceniają także budowlańcy, którzy pracują w przemyśle drogowym. Krawężniki granitowe należą do jednym z najbardziej wytrzymałych na rynku. Krawężnik kamienny oraz oporniki to solidne rozwiązanie zwłaszcza w miejscu, gdzie jest wzmożony ruch. Stosuje się go do budowy dróg, autostrad, mostów, chodników, parkingów. Łatwość obróbki sprawia, że poszczególne elementy można tworzyć na zamówienie. Dzięki temu idealnie pasują do danego projektu. W budownictwie bardzo ważne są cechy krawężników granitowych. Liczy się przede wszystkim odporność na warunki atmosferyczne. Dzięki temu krawężniki mogą być używane w każdym miejscu. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *