Płytki granitowe – styl i elegancja

Płytki granitowe – trwały materiał wykończeniowy

Wykończenie podłóg jest kwestią, do której osoby zajmujące się aranżacją wnętrz przywiązują dużą wagę. Posadzki w miejscach szczególnie uczęszczanych i narażonych na intensywną eksploatację muszą być wykonane z materiałów trwałych, odpornych na ścieranie, a jednocześnie łatwych w pielęgnacji i konserwacji. Idealnym wyborem są w takim przypadku płytki granitowe, charakteryzujące się z jednej strony dużą odpornością, z drugiej zaś gwarantujące eleganckie wykończenie powierzchni. Płytki granitowe dostępne są w wielu rodzajach i szerokiej palecie kolorystycznej, przez co możliwe jest ich łatwe dobranie do niemal każdej aranżacji wnętrza. Płytki granitowe tworzą w pomieszczeniach klimat niewymuszonej elegancji i stylu i z tego względu są często wybierane nawet przez najbardziej wymagających nabywców.

Właściwości i zastosowanie płytek granitowych

Granit używany do wyrobu płytek jest minerałem charakteryzującym się bardzo dużą twardością. To dzięki tej jego właściwości gotowe płytki są trwałe, odporne na zarysowania, a ich okres eksploatacji jest bardzo długi. Dzięki tej zalecie mogą być stosowane zarówno w pomieszczeniach o charakterze prywatnym, takich jak sypialnie czy gabinety, przez salony i hole po miejsca użyteczności publicznej – patia hoteli czy posadzki biurowców. Dostępne są również płytki granitowe zewnętrzne, które posłużyć mogą jako interesujące wykończenie tarasów, podjazdów czy schodów. Płytki wykonane z granitu występują w szerokiej gamie kolorystycznej, odpowiadającej naturalnym odcieniom tego kamienia – od eleganckich czerni i czystej bieli, poprzez odcienie żółtawe i oryginalne czerwienie po ciepłe beże i klasyczne szarości.

Rodzaje płytek granitowych – płytki płomieniowane i polerowane

Płytki granitowe występują nie tylko w szerokiej palecie kolorystycznej, ale również w różnych fakturach, wynikających z odmiennych metod wykończenia płytek w procesie produkcji. Różne sposoby wykończenia dają diametralnie odmienny efekt wizualny, a także inne właściwości użytkowe płytek granitowych. Do najbardziej popularnych należą płytki płomieniowane i polerowane.

Płomieniowanie płytek granitowych polega na traktowaniu ich powierzchni wysoką temperaturą za pomocą specjalnych palników. Sprawia to, że powierzchnia kamienia staje się lekko chropowata, co zdecydowanie zwiększa jej właściwości antypoślizgowe. Tak przygotowane płytki stosowane są więc najczęściej do wykończenia posadzek w miejscach najbardziej uczęszczanych, a także na schodach czy podjazdach, ponieważ chropowata powierzchnia kamienia zmniejsza ryzyko poślizgnięcia się i upadku. Płytki płomieniowane są bardzo odporne na działanie mrozu oraz bardzo wysokich temperatur, co sprawia, że są idealną opcją w przypadku wykończeń zewnętrznych. Granitowe płytki płomieniowane na tarasie czy schodach zewnętrznych stanowią eleganckie, trwałe wykończenie, podnoszące jednocześnie poziom bezpieczeństwa użytkowania. Ponieważ w trakcie płomieniowania dochodzi do otwarcia porów kamienia, warto je dodatkowo zaimpregnować specjalnym środkiem zapobiegającym wnikaniu wilgoci. Dzięki temu płytki staną się jeszcze trwalsze.

Zupełnie inny efekt wizualny i inne parametry użytkowe pozwala uzyskać polerowanie płytek. Kamień zostaje najpierw wyrównany, a następnie jego powierzchnia jest polerowana, aż do uzyskania lustrzanej gładkości i połysku. Polerowane płytki granitowe dostępne w sklepie https://www.graniteks.pl/c/plytki/plytki-kamienne/plytki-granitowe/  to w pierwszej kolejności wyjątkowa estetyka wykończenia. Polerowany granit w salonach, kuchniach, łazienkach, a także pomieszczeniach biurowych czy hotelowych nadaje wnętrzom stylowej elegancji. Podłogi wykończone polerowanymi płytkami granitowymi rozświetlają pomieszczenia, optycznie je powiększają, a jedocześnie są bardzo łatwe w czyszczeniu i konserwacji. Polerowany granit nie wymaga stosowania żadnych specjalnych środków do konserwacji. Jego gładka powierzchnia jest wodoodporna, a jednocześnie na tyle twarda, że nie ulega zarysowaniom czy ścieraniu. Polerowane płytki granitowe dają poczucie komfortu i luksusu.

 

 

Płytki granitowe

 

Płytki granitowe – opłacalna inwestycja na lata

Ceny płytek granitowych są nieco wyższe niż w przypadku klasycznych gresów, od 80 do nawet 300 złotych za metr kwadratowy, jednak jest to opłacalna inwestycja w wyższą jakość i wytrzymałość. Płytki granitowe, ze względu na swoją twardość oraz nieskomplikowaną pielęgnację – pozwalają na zapewnienie eleganckiego wykończenia posadzek, schodów czy tarasów na długie lata, zapewniając jednocześnie wyższy komfort niż płytki ceramiczne, bez pęknięć, przetarć czy zarysowań. Niezależnie od tego, czy wybierzemy płytki płomieniowane czy polerowane, naturalne właściwości granitu sprawią, że będziemy w stanie cieszyć się swoim wyborem przez długie lata.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *