Jak wykorzystać płytę OSB w ogrodzie oraz mieszkaniu?

Niegdyś płyta OSB była kojarzona jedynie z budownictwem, jednak ten niedrogi, trwały i efektowny materiał coraz częściej można spotkać w aranżacjach wnętrz oraz ogrodów. Płyty te charakteryzują się dodatkowo odpornością na urazy mechaniczne, stabilnością i jednoczesną sprężystością, ale także jednolitością, dzięki czemu z powodzeniem można użyć ich w rozmaitych projektach nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz domu. Jaka powinna być dobra płyta OSB i czym kierować się przy zakupie? Jak można użyć płyty w swoim mieszkaniu, a do czego najlepiej wykorzystać je w ogrodzie?

Czym jest płyta OSB i jak wybrać odpowiednią?

Płyta OSB jest drewnopochodną płytą kompozytową, której głównym budulcem są wióry drzewne złączone ze sobą za pomocą żywicy, a następnie sprasowane tworząc wytrzymałą płytę. Istnieją cztery rodzaje płyt OSB, które różnią się od siebie sposobem tworzenia, zastosowaniem oraz właściwościami, wśród nich możemy wyróżnić:

  • Płyty OSB1- przeznaczone do użytku w suchych zadaszonych pomieszczeniach, wolnych od źródeł wilgoci, na którą niestety są mało odporne. Wiąże się z tam także niska cena oraz słaba dostępność, ponieważ ze względu na jej właściwości nie jest często stosowanym materiałem, oraz nie można z niej zrobić zbyt wiele w obawie przed wilgocią.
  • Płyty OSB2- podobne do płyt OSB1 pod względem właściwości, jednak znacznie częściej używane np. do budowy ścian działowych. Jeżeli planujemy ich użycie w miejscu narażonym na wilgoć, należy wcześniej pomalować je specjalnym preparatem, który zabezpieczy ich powierzchnię i zapobiegnie uszkodzeniom oraz deformacjom płyty.
  • Płyty OSB3- płyty przystosowane do różnych warunków atmosferycznych oraz wilgotności, dzięki czemu można używać ich zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz domu. Jest to najbardziej popularny rodzaj płyt OSB ze względu na swoje szerokie zastosowanie oraz korzystną cenę.
  • Płyty OSB4- jej budowa oraz funkcjonalność są zbliżone do płyt OSB3, jednak jest ona znacznie bardziej odporna na obciążenia oraz wilgoć, dzięki czemu jej cena jest też znacznie wyższa.

Rozwiązania z płyty OSB do twojego domu i ogrodu

Płyta OSB może być wykorzystana na wiele sposobów, poniżej pokazujemy Wam kilka naszych propozycji, co samodzielnie można z niej zrobić, aby w ciekawy sposób zaaranżować swoje mieszkanie lub ogród. Płyty OSB to dobre rozwiązanie dla wszystkich kreatywnych osób, które lubią majsterkować, ale również chcą mieć w domu coś niepowtarzalnego.

  1. Płyty OSB to świetny materiał do wykonania mebli i można z nich zrobić w zasadzie każdy mebel, jaki chcemy, od salonu, kuchni i jadalni, po łazienkę. Z płyt OSB możemy zbudować biurko, stół, szafki kuchenne albo zbudować łóżko razem z ramą oraz wezgłowiem. Oczywiście rodzaj płyty należy wtedy dopasować do pomieszczenia, w którym chcemy ustawić mebel i dobrać go pod względem wilgotności.
  2. Zagospodarowanie przestrzeni na suficie lub ścianach- nowoczesne pomieszczenie można zaaranżować z pomocą cienkich płyt OSB przymocowanych do ścian oraz sufitu. Nada to oryginalny i przytulny efekt w pomieszczeniu, należy jednak pamiętać, żeby nie przesadzić z ilością płyt, ponieważ w rezultacie mogą ona okazać się przytłaczające. Warto więc połączyć płyty z klasycznymi ścianami w jednolitym kolorze.
  3. W ogrodzie płyty OSB doskonale sprawdzą się do budowy mebli ogrodowych, altanki, a nawet domku letniskowego. Należy pamiętać jednak, aby używać wyższych klas kategorii płyt odpornych na wilgoć, aby zapewnić sobie oraz reszcie domowników komfort na lata bez konieczności zbędnych napraw.

Jeśli szukasz płyty OSB, Łódź posiada wiele sprawdzonych miejsc, gdzie z pewnością uda Ci się kupić taką płytę, jaką potrzebujesz, aby stworzyć swój wyparzony projekt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *