Jednym z najczęściej wykorzystywanych w budownictwie metali jest niewątpliwie aluminium. Wynika to przede wszystkim z szeregu właściwości, którymi owy stop się cechuje. Wśród najbardziej pożądanych wyróżnia się między innymi jego niewielką masę, dużą odporność na korozję, wysoką wytrzymałość, a także dobry współczynnik przewodnictwa cieplnego i elektrycznego. Te wszystkie cechy sprawiły, że aluminium znalazło zastosowanie jako materiał do produkcji stolarki. Poniżej prezentujemy zalety takiego rozwiązania.


Aluminium i jego parametry

Nie bez powodu aluminium jest materiałem powszechnym i chętnie stosowanym. Rozwijając powyższy opis, warto bardziej zagłębić się w jego właściwości. Na pierwszy plan wysuwa się gęstość metalu, która wynosi 2,7 kg/dm3. Dla porównania dodajmy, że gęstość stali, metalu ciągle najchętniej używanego, jest trzy razy większa. Aluminium to także wspomniana już wytrzymałość, m.in. na rozciąganie (70 do 700 N/mm2) oraz niskie temperatury. Większość metali w takich warunkach traci swoje właściwości i zaczyna się kruszyć, w przeciwieństwie do aluminium, którego wytrzymałość dodatkowo się zwiększa. Najistotniejszym parametrem, decydującym o wykorzystaniu go do produkcji elementów stolarki, jest jego plastyczność, pozwalająca na wyciskanie z aluminium profili oraz dowolne jego kształtowanie, zgodnie z aktualnymi potrzebami producenta. Obróbka plastyczna jest możliwa zarówno na zimno, jak i na gorąco. Elementy aluminiowe mogą być łączone ze sobą lub innym materiałem zarówno za pomocą nitów, kleju, jak i dzięki skręcaniu, spawaniu czy lutowaniu. Są one odporne na korozję – aluminium utlenia się, a na jego powierzchni powstaje warstwa, która zabezpiecza je przed korodowaniem, zwłaszcza w połączeniu z substancjami o odczynie neutralnym lub lekko kwaśnym. Środowisko kwaśne i zasadowe wymaga pokrycia powierzchni dodatkową osłoną zabezpieczającą. Producenci stolarki aluminiowej – firma SIUBA – podkreślają również, że stolarka aluminiowa jest podatna na zarysowania powierzchni i musi być odpowiednio wykończona. Producenci oferują dwie techniki: anodowanie lub malowanie proszkowe. Malowanie proszkowe jest powszechnie znane jako skuteczny środek zabezpieczający przed korozją, dlatego lepiej wybrać okno wykończone w ten sposób. Aluminium może też być wykorzystane do wykonania profilu drewniano–aluminiowego. Dzięki takiemu połączeniu wykonane okna nie wymagają malowania co kilka lat.

Zalety stolarki aluminiowej

Bezpieczeństwo: dzięki zastosowaniu specjalistycznych zabezpieczeń okien oraz drzwi stolarka aluminiowa stanowi świetną ochronę przed wtargnięciem do pomieszczenia osób nieproszonych. W konstrukcjach tych stosuje się bowiem szyby antywłamaniowe, które nawet gdy pękają na drobne kawałki, nie dają intruzowi możliwości wejścia do środka.

Izolacja akustyczna: odpowiednio dobrany zestaw uszczelek oraz specyficzna budowa profilu pozwalają na zachowanie komfortowej ciszy wewnątrz pomieszczenia.

Energooszczędność: Niski współczynnik przenikania ciepła, dodatkowa izolacja w postaci uszczelek, przekładek termicznych czy wkładek izolacyjnych sprawiają, że ciepło nie ucieka na zewnątrz – dodają specjaliści z firmy SIUBA.

Estetyka: współczesne rozwiązania techniczne pozwalają również na dostosowanie wyglądu stolarki do indywidualnych potrzeb zamawiającego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *