Jak wykorzystać piękno drewna w trakcie prac wykończeniowych

Naturalne drewno to najszlachetniejszy z materiałów powszechnie wykorzystywanych w budownictwie i wystroju wnętrz. Choć z biegiem dziejów coraz mniej stawia się domów z drewna, to nadal jest ono powszechnie wykorzystywane w branży – nie jako budulec, ale jako element wykończenia. Zarówno w branży budowlano-wykończeniowej, jak w meblarskiej, a także kilku pokrewnych – wszędzie można spotkać deski i wyroby drewniane. I nic dziwnego! Drewno ma wiele zalet, które przyćmiewają jakiekolwiek wady. Jest łatwo dostępne, gdyż drzewa występują w prawie każdym klimacie, a ich uprawa nie jest wymagająca. Łatwo je obrabiać, a jednocześnie jest dosyć wytrzymałe. Można je wykorzystywać na naprawdę wiele różnych sposobów. Ponadto występuje w wielu różnych odmianach, różniących się tak właściwościami, jak wyglądem. Przy takiej różnorodności, a jednocześnie powszechności występowania nie ma się co dziwić, że tak wiele sektorów przemysłu wnętrzarskiego wykorzystuje drewno. Gdzie jednak można je spotkać i wykorzystać wykańczając dom lub mieszkanie?

 

 

 

1. Podłogi

Podstawowym zastosowaniem drewna w pracach wykończeniowych jest wykorzystanie go jako pokrycia podłogi. Parkiety z drewna krajowego i egzotycznego można układać w różnorodne mozaiki i wzory, dzięki czemu podłoga nie będzie nudna. Parkiet drewniany łatwo też zabezpieczyć i pielęgnować, sprawdzi się w więc w każdym wnętrzu.

2. Elewacje

Drewniane elewacje to ostatni krzyk mody. Mało kto buduje całe domy z drewna, jednak drewniana elewacja może sprawić, że dom zyska ten starodawny wiejski wygląd bez kosztów związanych z choćby termoizolacją, która w przypadku drewnianych ścian jest niezwykle trudna. Aby dowiedzieć się więcej o drewnianych elewacjach wejdź na https://debowymlyn.pl/elewacje/.

 

 

 

 

3. Sufity

Wyłożenie sufitu boazerią jest rozwiązaniem niecodziennym, jednak może dać naprawdę ciekawy efekt. Drewniana mozaika nada wnętrzu niespotykanego charakteru, trzeba jednak uważać, by nie była zbyt przytłaczająca. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w przestronnych i wysokich pomieszczeniach. Najlepiej wykorzystać do niego jasne drewno – ciemne może być zbyt przytłaczające.

4. Zabudowa

Projektowanie zabudowy to nie lada wyzwanie, ale realizacja ciekawych projektów to zadanie dla prawdziwych mistrzów. Skomplikowane systemy szafek i półek połączonych z komodami i półkami na książki to ostatni krzyk mody wśród projektantów wnętrz. Zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach, w których każda przestrzeń do przechowywania jest na wagę złota, drewniany system półek i szafek pokrywających całą ścianę od podłogi do sufitu może się okazać kluczem do pięknego wnętrza.

5. Meble

Kuchenne stoły i krzesła to pierwsze, co przychodzi na myśl, gdy myślimy o meblach drewnianych. Faktem jest, że te akurat elementy wyposażenia zazwyczaj wykonane są z drewna. Jednak większość łóżek, kanap i foteli ma ramy wykonane z drewna. Z kolei w niejednym domu można znaleźć ławę albo drewniany kufer. Mebli drewnianych jest więcej niż można by zliczyć – praktycznie każdy mebel można wykonać z drewna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *