budowlane24h.plbudowlane24h.pl

Dodaj wpis do katalogu

Idź do katalogu

Regulamin


?>

Polska Architektura 2010 - znamy zwycięzców

2011-06-08

Już po raz trzeci wortal Sztuka-Architektury.pl zorganizował plebiscyt Polska Architektura XXL podsumowujący najważniejsze osiągnięcia i wydarzenia polskiej architektury minionego roku. Eksperci oraz internauci od marca do maja 2011 roku wybierali swoich faworytów. Znamy już zwycięzców w poszczególnych kategoriach.

Redakcja wortalu SZTUKA-ARCHITEKTURY.PL od początku 2011 roku zbierała typy zaproszonych ekspertów oraz zgłoszenia czytelników dotyczące najciekawszych wydarzeń w polskiej architekturze ubiegłego roku. Dzięki temu wyłoniona została grupa wiodących typów, które zostały poddane pod głosowanie internautów oraz ekspertów.

Nominacje i eksperci

Nominowanych zostało ponad pięćdziesiąt obiektów i wydarzeń w dziewięciu konkursowych kategoriach: kultura i nauka, nowe i stare, dom i mieszkanie, biura, sport, ekologia, przestrzeń publiczna, wydarzenie 2010 i nadzieja 2010. Zaproszonymi przez nas ekspertami byli: Jacek Ferdzyn – architekt, współzałożyciel łódzkiej Pracowni Architektonicznej Ferdzynowie, prezes łódzkiego oddziału SARP; Urszula Gołota – architekt, kustosz Działu Architektury i Sztuki Współczesnej Muzeum Architektury we Wrocławiu; Bartosz i Michał Haduchowie – architekci z krakowskiej grupy projektowej NArchitekTURA, zwycięzcy krakowskiej edycji Akcji-Kreacji 2010, publicyści;
Marcin Kościuch – architekt, współzałożyciel poznańskiej pracowni Ultra_Architects, wiceprezes poznańskiego oddziału SARP; prof. nzw. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz – architekt, partnerka i główna projektanta w APA Kuryłowicz & Associates; Wojciech Popławski – architekt, współzałożyciel pracowni OP Architekten z siedzibami w Wiedniu i Warszawie. Czas na podsumowanie.

osowanie czytelników

W kategorii kultura i nauka najwięcej głosów otrzymała Miejska Biblioteka publiczna w Opolu zaprojektowana przez pracownię ARCHITOP. Połączenie starego z nowym, jeśli przeprowadzone z wyczuciem i szacunkiem dla zastanej, historycznej struktury, daje niejednokrotnie efekt ciekawszy, niż w przypadku budynków powstających zupełnie od podstaw. Kontrast między przeszłością i współczesnością wprowadza dynamikę i napięcie, tym silniejsze, jeśli w ostatecznej strukturze nawarstwiają się nie dwie, a więcej epok. Nowoczesna bryła spotyka się tu z XIX-wieczną kamienicą czynszową i średniowiecznymi murami miejskimi. A wszystko to w otoczeniu zabytków Starego Miasta. Inwestycja zakończyła się w październiku 2010 r

Za najlepsze połączenie nowego ze starym Czytelnicy uznali wnętrza siedziby zarządu Grupy Powen-Wafapomp SA w Zabrzu zaprojektowane przez pracownię group_a. Wnętrza są próbą stworzenia takiego właśnie miejsca. Próbą znalezienia złotego środka między modą na niebanalność a prostotą, umiarem i funkcjonalnością. Z pomocą przyszła projektantom sama lokalizacja biura w poprzemysłowym budynku, który pierwotnie mieścił szatnie i magazyny i którego surowy charakter stał się doskonałym punktem wyjścia dla estetycznych rozwiązań nowoczesnego miejsca pracy.

Najwięcej głosów w kategorii dom i mieszkanie zdobył zaprojektowany przez Neostudio dom pod Poznaniem, na którego potrzeby zaadaptowano budynek dawnej suszarni nasion Akademii Rolniczej. Projekt powstał w oparciu o posiadającą unikatowy klimat działkę, na której istniał budynek suszarni nasion Akademii Rolniczej. Działka jest w przeważającej części zalesiona drzewostanem z okazałymi robiniami akacjowymi. Ideą przestrzenną dla nowoprojektowanej struktury było wzbogacenie istniejącego budynku i zaakcentowanie jego roli oraz współczesności. Do istniejącej kubatury, zaadaptowanej w parterze na część garażową i gospodarczą a na piętrze na sypialnie, dobudowano jednokondygnacyjną strefę dzienną z salonem, otwartą kuchnię i przekrytą świetlikiem klatkę schodową. Cały dom dzieli się na wyraźnie zaznaczone kubatury, które uzmysławiają pierwotne przeznaczenie starej części oraz współczesność zastosowanych rozwiązań w części nowej. Zastosowane materiały oraz duże okna części dziennej starają się nawiązać dialog zaprojektowanego budynku z otoczeniem.

Najlepszą realizacją w kategorii obiektów biurowych okazało się Centrum Biurowe Vinci w Krakowie autorstwa Studio 51 z Zakopanego. Budynek jest typowym biurowcem komercyjnym. W odróżnieniu od biurowców korporacyjnych nie został zaprojektowany jako pomnik prestiżu firmy mający oszołomić bogactwem i formą architektoniczną. Aby w ogóle mógł być zrealizowany, już na etapie projektowania należało zapewnić przede wszystkim osiągnięcie efektu, nie tyle wizualnego, ile ekonomicznego. Właśnie dlatego kształt bryły budynku wynika bardziej z efektywnego skonsumowania możliwości jakie narzuciły istniejące uwarunkowania niż z zamysłu artystycznego.

Głosami publiczności tytuł najlepszego obiektu sportowego przypadł trójmiejskiej hali sportowo-widowiskowej Ergo Arena zaprojektowanej przez KIPP Projekt. Zaprojektowano ją tak, by nie było ograniczeń w jej wykorzystaniu, by każdy pomysł na organizację dowolnego widowiska, mógł być w niej zrealizowany. Rozwiązanie to było tak bardzo kosztowne, że przerosło możliwości inwestora. W efekcie mimo tego, że koszty budowy wzrosły kilkukrotnie, otwarto obiekt bez pełnego wyposażenia, głównie sportowego oraz bez gastronomii.

W dziedzinie ekologii największe uznanie zdobyła zaprojektowana przez biuro FORMO 3 siedziba firmy Schüco International Polska w Siestrzeniu pod Warszawą. Ekologia i prostota. Te dwa pojęcia stały się podstawą koncepcji siedziby firmy Schüco International Polska, która w czerwcu 2010 r. została otwarta w Siestrzeni pod Warszawą. Architekci z pracowni Formo 3 postawili na minimalistyczne rozwiązania formalne, jako główny element identyfikacji obiektu traktując kolor i produkty z oferty inwestora oraz maksymalne rozwiązania ekologiczne – zaprojektowany przez nich budynek jest nie tylko energooszczędny, ale sam wytwarza energię.

Najwięcej głosów w kategorii przestrzeni publicznej otrzymała Ścieżka Kapuścińskiego w Warszawie, autorstwa Knockout Design i Mariana Misiaka. Ryszard Kapuściński to bez wątpienia jeden z najbardziej znanych i cenionych za granicą polskich pisarzy. 24 czerwca 2010 r. na Polu Mokotowskim w Warszawie została otwarta upamiętniająca jego twórczość trasa spacerowa – „Ścieżka Kapuścińskiego”.
Dwukilometrowa ścieżka wiedzie trasą, którą niemal codziennie przemierzał spacerujący po Polu Mokotowskim Kapuściński. Ma być hołdem złożonym mistrzowi reportażu, ale hołdem dalekim od patosu pomników i głazów okolicznościowych. Prowadząc spacerujących czytelników przez kolejne punkty, którym towarzyszą cytaty z książek Kapuścińskiego, Ścieżka staje się przygodą z jego twórczością, angażuje w proces jej poznawania i nadaje odbiorowi literatury bardziej indywidualny wymiar.

Za największe wydarzenie 2010 w głosowaniu Czytelników uznany został Westival, czyli festiwal miasta w Szczecinie. W tym roku organizatorzy będą próbowali zaangażować mieszkańców miasta w debatę na temat jego rozwoju już po raz piąty. I już teraz zapraszają do tworzenia programu kolejnego miejskiego festiwalu, którego celem jest „przekształcanie miasta w dzieło sztuki”. Jego głównymi hasłami mają być: „Tropem kultur i cywilizacji” oraz „Archetektura” czyli „hologram świadomości'.

Największe nadzieje spośród projektów powstałych w 2010 r. wzbudził projekt Zakładu Termicznego Przetwarzania Odpadów w Krakowie autorstwa pracowni Teller Architekci Michała Tellera, Manufaktura nr 1 Bogusława Wowrzeczki oraz Filipa Łapińskiego. Hala wyładunkowa, fosa na odpady, dyspozytornia, linia spalania i oczyszczania spalin, maszynownia, stacja uzdatniania wody... to zaledwie część programu funkcjonalnego, jaki musi pomieścić spalarnia odpadów komunalnych. Jako obiekt przemysłowy, musi być przede wszystkim funkcjonalna i w jak najmniejszym stopniu uciążliwa dla otoczenia. Ale może też przy tym wnosić do niego nową jakość. Tak jak ekospalarnia, która ma powstać w Krakowie.

Głosowanie ekspertów

W kategorii kultura i nauka ich wybór padł na Centrum Nauki Kopernik autorstwa pracowni RAr2 Laboratorium Architektury.

Za najlepszą realizację w kategorii nowe i stare jurorzy uznali Centrum Chopinowskie w Warszawie zaprojektowane przez biuro Bolesława Stelmacha.
Największe uznanie spośród budynków mieszkalnych zdobyły ex aequo Dom Artystki na warszawskim Bródnie autorstwa Marcina Kwietowicza i Piotra Brzozy oraz domy sąsiedzkie w Rybniku zaprojektowane przez pracownię Jojko + Nawrocki Architekci.
W kategorii budynków biurowych jurorzy wskazali siedzibę firmy Roedl & Partner w Gliwicach zaprojektowaną przez biuro medusa group, a w kategorii obiektów sportowych – Stadion Cracovii w Krakowie autorstwa Estudio Lamela.

Największym wydarzeniem 2010 były według jurorów: pawilon polski na Expo 2010 w Szanghaju autorstwa WWA Architects oraz akcja „Wielka architektura dla wszystkich” Edyty Ołdak i stowarzyszenia 'Z siedzibą w Warszawie'.

Za największą nadzieję 2010 r. uznali z kolei projekt Sinfonia Varsovia autorstwa Atelier Thomas Pucher. W kategoriach ekologii i przestrzeni publicznej głosy jurorów byłby zbyt podzielone, w związku z czym nie udało się wyłonić zwycięzców.

Organizatorem plebiscytu Polska Architektura XXL jest wortal Sztuka-Architektury.pl. Jest on jednym z największych, fachowych, sieciowych mediów architektonicznych w Polsce. Powstał w 2001 roku jako rozwinięcie strony internetowej towarzyszącej polskiej prezentacji wystawy laureatów nagrody Pritzkera - architektonicznego Nobla. Oprócz informacji o aktualnościach z polskiej i światowej architektury serwis Sztuka-Architektury.pl jest organizatorem szeregu wydarzeń architektonicznych, jak: „ArchFilmFest - Festiwal Filmów o Architekturze", „Akcja-Kreacja. Projektowanie na żywo", program szkoleń "Bottom-up design" czy „Polska Architektura XXL" - doroczny plebiscyt będący podsumowaniem największych wydarzeń architektonicznych w kraju. Wortal ma także własny program wydawniczy oraz bazę danych najlepszych, młodych pracowni projektowych.źródlo: PR

Dodaj do:   Dodaj do gwar   Dodaj do linkr   Dodaj do del.icio.us   Dodaj do wykop

Polska Architektura XXL krytyka architektury informacje budowlane budowlane

Zobacz także...

Jakie zmiany zaszły w prawie budowlanym w 2021 roku?

2021-07-09

Jakie zmiany zaszły w prawie budowlanym w 2021 roku?

Podpisana przez prezydenta ustawa z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianach w prawie budowlanym weszła w życie 19 września 2020 r. więcej...

Materiały budowlane przez Internet. Czy warto korzystać ze sklepów online?

2021-05-26

Materiały budowlane przez Internet. Czy warto korzystać ze sklepów online?

Do tej pory konieczność zakupu materiałów budowlanych wiązała się z podróżą do najbliższego marketu budowlanego. więcej...

Dobra hurtownia na wagę złota, czyli dlaczego kontakt ze specjalistą ma kluczowe znaczenie?

2016-12-06

Dobra hurtownia na wagę złota, czyli dlaczego kontakt ze specjalistą ma kluczowe znaczenie?

W dobie sprzedaży internetowej mogłoby się wydawać, że sprzedaż tradycyjna odchodzi w zapomnienie – zwłaszcza w kontekście wygody, szybkości realizacji zamówienia czy ogólnego trendu przenoszenia wszelkiej aktywności w sferę on-line. Jednak aktualna sytuacja hurtowni budowlanych wskazuje na coś zupełnie innego. Dlaczego klienci wolą zakupy w sklepach stacjonarnych? więcej...

Zielone certyfikaty w polskim budownictwie

2016-10-26

Zielone certyfikaty w polskim budownictwie

Popularność zielonego budownictwa w naszym kraju z roku na rok rośnie wśród inwestorów i najemców budynków. W 2016 roku liczba obiektów, którym przyznano certyfikaty budownictwa ekologicznego wzrosła o 32 proc. według raportu przygotowanego przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego. Wskazuje to na ogromny potencjał dla ekologicznych i przyjaznych dla społeczeństwa rozwiązań budowlanych. więcej...

Polak buduje dom tradycyjnie – Raport o budowie domów w 2015 roku

2016-04-19

Polak buduje dom tradycyjnie – Raport o budowie domów w 2015 roku

Średni, murowany dom na wsi, za mniej niż pół miliona, zbudowany na kredyt, jako spełnienie marzeń. Taki jest statystyczny polski dom, według Oferteo.pl. Badania portalu podsumowujące rok 2015 pokazują, że większość trendów trzyma się mocno od lat, a nowinki są jeszcze mało popularne. więcej...