Odbiór mieszkania – rynek wtórny i pierwotny

Kupno mieszkania to dla wielu spełnienie marzeń o stabilności i poczuciu bezpieczeństwa. Najpierw są długie poszukiwania, staranie się o kredyt, wypełnianie wniosków, sprawdzanie zdolności, a potem upragniony odbiór kluczy. O czym pamiętać, odbierając mieszkanie zarówno od dewelopera, jak i z rynku wtórnego?

Odbierasz mieszkanie z rynku pierwotnego? Zwróć uwagę na…

Wiele czynników, których być może nie wziąłbyś wcześniej pod uwagę. Sprawdź, czy wszystkie ściany w mieszkaniu są proste – możesz do tego użyć poziomnicy. Podobnie z podłogami, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się w porządku, w praktyce jednak może być zupełnie inaczej. Jeśli sprawdzisz to, unikniesz podkładania pod meble podkładek czy też poprawek przy kładzeniu płytek, np. w łazience. Jeśli już jesteśmy przy ścianach i podłogach, sprawdź koniecznie powierzchnię mieszkania i czy zgadza się ona z tym, co przedstawił Ci deweloper. Może zdarzyć się przecież tak, że wystąpił błąd w pomiarze i konieczna będę dopłata lub zwrot części pieniędzy. Pomiaru najlepiej dokonać laserowym miernikiem, który jest najdokładniejszy.  W tym miejscu warto również zwrócić uwagę na wielkość otworów na drzwi oraz to, czy są standardowych wymiarów, czy też nie. Tutaj dowiesz się więcej.

Równie ważnych czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, odbierając mieszkanie jest szczelność okien oraz to, czy nie zostały porysowane. Jeśli tak, możesz żądać wymiany lub wyregulowania, w przypadku nieprawidłowej szczelności. Niemniej ważne są drzwi wejściowe i ich kondycja – to, czy odpowiednio się zamykają, czy zamek działa prawidłowo, czy nie skrzypią.

Warto również sprawdzić instalację grzewczą i elektryczną. Grzejniki powinny być odpowietrzone i grzać na całej powierzchni oraz w idealnym stanie, bez rys. W każdym gniazdku z kolei powinien płynąć prąd.

Rynek wtórny – co sprawdzić tutaj?

Wybraliśmy mieszkanie z rynku wtórnego, obejrzeliśmy je i zdecydowaliśmy się na kupno. Wszelkie formalności, łącznie z umową przedwstępną i udzieleniem kredytu zostały zakończone. Pozostał tylko odbiór. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że mieszkanie wcale nie musi być w takim stanie, w jakim jest ostatnio zastaliśmy.

Zwróćmy więc uwagę w szczególności na stan podłóg. Czy parkiet, panele podłogowe nie są porysowane. Sprawdźmy dokładnie każde miejsce – rażące zmiany i uszkodzenia od razu zgłaszajmy właścicielowi. Niemniej istotny jest stan okien – co prawda niewiele powinno się zmienić od naszej ostatniej wizyty, niemniej jednak nie zaszkodzi tego sprawdzić. Prawdopodobnie w mieszkaniu z rynku wtórnego wyremontowana będzie łazienka. Należy więc sprawdzić jej stan – mowa tutaj o instalacji wodno-sanitarnej, ale też o białym montażu czy kondycji płytek łazienkowych. Ustalenie czy wszystko jest w porządku pozwoli na uniknięcie wydatków, które miałyby naprawić usterki.

Niezależnie od tego, czy odbierane jest mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego, warto wziąć do pomocy fachowca, który dokona pomiarów, oceni stan oddawanej na naszą własność nieruchomości i spyta sprzedającego o sprawy, o których my nawet byśmy nie pomyśleli.    

Monika Walas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *