Wiele mówi się o tym jak projektować unikalne i niezwykłe wnętrza. Stale pojawiają się nowe pomysły i propozycje rozwiązań dodających im charakteru. Co jednak zrobić, gdy kolorowe akcenty i dodatki nie wystarczą? Odpowiedzią mogą być tynki strukturalne do wnętrz.
W kontekście wnętrz coraz częściej mówi się nie tylko o ich estetyce, ale również o tym, że mają wyrażać osobowość i charakter. Nie będzie niczym nowym stwierdzenie, że otaczające nas kolory i faktury wpływają na naszą kreatywność, stymulują do pracy lub wręcz odwrotnie – wprowadzają rozdrażnienie. Co za tym idzie, sposób, w jaki aranżujemy otaczającą nas przestrzeń jest niezwykle ważny, bowiem nie tylko oddziałuje na nasze samopoczucie, ale również reprezentuje nas lub, jeśli mówimy o pomieszczeniach służbowych, naszą działalność.
Na początku była farba
Przez wiele lat podstawowym narzędziem pracy zarówno architektów wnętrz, jak i projektantów były farby. Odpowiednie dobieranie ich kolorów czy sposobu nakładania pozwalało uzyskać interesujące faktury i kreacje, dzięki którym wnętrza nabierały oryginalności. Dodatkowym elementem aranżacji było nierzadko oświetlenie, które nie tylko podkreślało kolory danego wnętrza, ale również samo w sobie stanowiło ozdobę, dzięki interesującym formom abażurów czy opraw lamp. Równie istotną rolę odgrywały dodatki, z pomocą których ostatecznie dopieszczano pomieszczenia. Aktualnie na rynku pojawiają się kolejne materiały, które z pewnością są powiewem świeżości zarówno dla projektantów, jak i osób użytkujących aranżowane przez nich wnętrza. Tynki strukturalne do wnętrz to aktualnie jedno z rozwiązań umożliwiających stworzenie niepowtarzalnego efektu na ścianach. Przystosowywane do nakładania nawet na trudnych powierzchniach, doskonale imitują materiały, których normalnie nie stosuje się w aranżacji pomieszczeń lub też umożliwiają stworzenie niespotykanych, intrygujących faktur.
Industrialne, a może kreatywne?
Coraz większą popularnością cieszą się lokale stylizowane na loft lub też takie, które przypominają kreatywne atelier. Co więcej, ta konwencja zaczyna cieszyć się zainteresowaniem nie tylko wśród osób prywatnych, ale również firm takich jak agencje kreatywne, studia projektowe czy architektoniczne, które w ten sposób chcą dodatkowo podkreślić charakter swojej działalności. Tym samym wśród powłok dekoracyjnych znajdziemy zarówno takie, który imitują strukturę betonu, rdzy, a nawet kamienia wulkanicznego. W zestawieniu z charakterystyczną dla industrialnych wnętrz czerwoną cegłą, czy kamienną podłogą, pozwalają kreować przestrzeń jak najbardziej pasującą do standardów loftów. Zgoła innym rozwiązaniem są tynki umożliwiające tworzenie intensywnych w kolorach, nakrapianych powierzchni o chropowatej strukturze. Co więcej, producenci tego typu powłok nierzadko oferują całe zestawy dedykowanych powłok. W kolekcji Design Collection 14|15 firmy Sto – ispo znalazło się nie tylko 12 powłok dekoracyjnych, ale również 33 odcienie, które stworzone zostały z myślą o farbach i tynkach strukturalnych Połączenie różnych materiałów pozowała architektom na zaprojektowanie lokalu nie tylko spójnego pod względem stylu, ale przede wszystkim niepowtarzalnego.
New country house
Choć styl określany jako country house kojarzony jest przede wszystkim jak staromodny, tradycyjny sposób urządzania wnętrz, obecnie wraca do łask w nowej, odświeżonej odsłonie – jasnej, przestronnej, pełnej ciepłych kolorów połączonych z meblami z naturalnego drewna. Producenci materiałów do wykańczania wnętrz starają się w swojej ofercie uwzględnić jak najwięcej rozwiązań. Tym samym wśród tynków strukturalnych można znaleźć również takie, które doskonale sprawdzą się w domach jednorodzinnych Mowa wówczas o powłokach imitujących na przykład antyczny wapień czy też takich, które pozwalają tworzyć idealnie gładkie, opalizujące powierzchnie. Tego typu rozwiązania mogą być z powodzeniem zastosowane w sypialni czy w pokoju dziennym. W połączeniu z ciepłymi barwami stworzą przytulne i jednocześnie nowoczesne wnętrza. Co równie istotne, nakładanie tych efektownych powłok nie jest trudne. Wszystkie opracowane zostały bowiem tak, aby z drobną pomocą instrukcji każdy wykonawca był w stanie poprawnie je zastosować.
Informacje o firmie
Sto rozpoczęło swoją działalność już w 1835 roku, kiedy to powstał pierwszy zakład produkcji cementu i wapna w Weizen na południu Niemiec. Obecnie Sto SE & Co. KGaA. jest międzynarodowym koncernem specjalizującym się w produkcji systemów ociepleniowych oraz wysokojakościowych powłok elewacyjnych i wewnętrznych (tynków oraz farb). Dzięki wysokiej innowacyjności i kompetencji Sto stało się światowym liderem w tak istotnej dziedzinie jak ocieplenia elewacji. Na rynku polskim koncern reprezentuje Sto Sp. z o.o. z centralą w Warszawie oraz 11 Centrami Sprzedaży na terenie całej Polski.