Beton Ductal Lafarge w perfekcyjnej konstrukcji stadionu im. Jean Bouin w Paryżu

30 sierpnia 2013 roku, na stadionie im. Jeana Bouina w Paryżu, po trzech latach jego rozbudowy i modernizacji, został rozegrany pierwszy mecz rugby. Nowa kopuła stadionu zbudowana została z delikatnej betonowej kratownicy rozciągającej się nad wszystkimi trybunami. Rozwiązanie to było możliwe dzięki zastosowaniu betonu o wysokiej wydajności Ductal® Lafarge zbrojonego włóknami.


Stadion został wybudowany w 1925 roku i posiadał 9 tysięcy miejsc na trybunach. Nowa, ultra-nowoczesna budowla może pomieścić do 20 tysięcy fanów rugby.

Nowa bryła stadionu im. Jeana Bouina została zaprojektowana przez architekta Rudiego Ricciotti i do jej budowy użyto betonu o wysokiej wydajności Ductal® zbrojonego włóknami. Beton ten zapewnia optymalne przechodzenie światła i powietrza w siatkowej elewacji zewnętrznej, jednocześnie działając jako parawan przeciw wiatrowi.

Taka elewacja nadaje stadionowi unikalny wygląd. Dzięki zastosowaniu betonowej kratownicy zachowuje on oryginalny charakter, wtapiając się w miejski krajobraz. Publiczność może oglądać otaczającą panoramę miasta.

Betonowa kratownica o powierzchni 23 000 m² została zastosowana po raz pierwszy. Przy budowie konstrukcji stadionu niezbędne było spełnienie kilku wymagań technicznych:

  • zaprojektowanie kopuły o zmiennym przekroju w celu uzyskania optymalnej sztywności i lekkości konstrukcji,

  • zastosowanie wodoszczelnych uszczelek między betonem i szkłem nad całą powierzchnią stadionu,

  • zastosowanie barier dźwięku minimalizujących hałas.

Aby spełnić wysokie wymagania, wybrano beton Ductal® Lafarge, który okazał się jedynym materiałem mogącym zapewnić niezbędne połączenie elastyczności, lekkości i wytrzymałości konstrukcji.

Więcej informacji na temat Lafarge można znaleźć na stronie http://www.lafarge.com

 INFORMACJE O LAFARGE

Lafarge to światowy lider w produkcji materiałów budowlanych, zajmujący czołowe pozycje we wszystkich branżach swojej działalności: w produkcji cementu, kruszyw i betonu. Grupa Lafarge zatrudnia na świecie 65.000 pracowników w 64 krajach. W 2012 roku odnotowała sprzedaż na poziomie 15,8 mld euro. W uznaniu dla strategii spółki i jej aktywności na rzecz ochrony środowiska, międzynarodowa organizacja pozarządowa „Carbon Disclosure Project” już po raz drugi umieściła Lafarge wśród 10 najlepszych firm światowych, działających przeciwko globalnemu ociepleniu. Innowacyjność jest jednym z priorytetów firmy, która aktywnie wspiera zrównoważone budownictwo i architektoniczną kreatywność. W Polsce Lafarge prowadzi działalność od 1995 roku. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.lafarge.pl

PR
AF

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *