W armaturze przemysłowej bardzo często wykorzystuje się zawory, które służą do zamykania otworów, wylotów oraz do regulowania przepływu płynów przez przewody. Istnieje kilka klasyfikacji tych urządzeń, ale najczęściej stosowana jest ta, w której wyróżniamy zawory kulowe i tłokowe. Czym się charakteryzują oraz jakie są różnice pomiędzy nimi?
Zawory kulowe
Zawory kulowe, czyli kurki, to zawory obrotowe, których wnętrze stanowi kula lub jej fragment. Są to elementy armatury odcinającej, a ich zadaniem jest otwarcie lub zamknięcie dopływu medium przepływającego w instalacji. W skład zaworu kulowego wchodzą: korpus, gniazdo wraz z kulą, napęd ręczny i wałek zwrotny. Podczas otwarcia kula z otworem w środku przepuszcza medium, natomiast jej obrót o 90° zakryje gniazdo i zablokuje przepływ. Ze względu na ich prostotę i łatwość stosowania są często wykorzystywane w budownictwie. Oprócz tego montuje się je w instalacjach domowych: ciepłej i zimnej wody, centralnego ogrzewania i gazowych, w przemyśle rafineryjnym, chemicznym i spożywczym, jako kurki na rurociągach gazowych, a także w instalacjach technologicznych oraz sprężonego powietrza.
Zawory tłokowe
Zawory tłokowe służą do sterowania przepływem wody lub pary wodnej, a także innych nieagresywnych mediów o temperaturze do 200 stopni Celsjusza. Są sterowane pneumatycznie za pomocą siłowników. Ich korpus jest skonstruowany tak, by zagwarantować jak największy przepływ medium. Zawory tłokowe znajdują zastosowanie w przemyśle spożywczym, tekstylnym, wodociągowym oraz w oczyszczalniach ścieków.
Gdzie można zaopatrzyć się w zawory przemysłowe?
Bogaty asortyment branży armatury przemysłowej oferuje firma Klimos, która przez wiele lat swojej działalności nabyła cenne doświadczenie niezbędne w usługach doradztwa technicznego, instalacji i serwisów urządzenia oraz systemów klimatyzacyjnych. Ponadto zajmuje się dystrybucją armatury i automatyki przemysłowej – w ofercie znajdują się rozmaite urządzenia i akcesoria, takie jak zawory kulowe, siłowniki pneumatyczne, szybkozłącza, złączki i wiele innych elementów, które są przystosowane do funkcjonowania we wszystkich warunkach temperaturowych i ciśnieniowych.