Dach, jako szczytowy element wykończenia domu, często obok zadań praktycznych ma również zadania estetyczne. Powszechnie uznaje się, że dachówka to najlepsze jego pokrycie. Jednak na rynku panuje olbrzymi wybór wśród dachówek, warto więc przyjrzeć się im bliżej.
Jednym z podstawowych typów pokrycia dachowego są dachówki typu mnich-mniszka. Układane są one z dwóch modeli. Charakteryzują się sporą długością i posiadają korytkowy, zwężający się kształt. Mniszki układane są bezpośrednio na łatach i ze zwróconymi ku górze krawędziami bocznymi, na nich następnie lądują mnichy. Takie ułożenie powoduje, że linia styku dwóch sąsiadujących ze sobą mniszek zostaje zakryta. Chociaż jeszcze do niedawna ten rodzaj dachówki układano na zaprawę, to teraz na rynku dostępne są już tylko takie, które mocuje się do łat za pomocą drutu i klamer. Ich montaż jest ułatwiony przez wyprofilowane zakładki na krawędziach dachówek. Mnich-mniszki należą do pokryć samwentylujących. Sprawia to, że nie ma potrzeby pozostawiania pod nimi szczelin wentylacyjnych. Pamiętać trzeba, że ten rodzaj dachówek jest najszczelniejszy ale jednocześnie i najdroższy, co jest spowodowane dużym ich zużyciem, a także czasochłonnością przy ich układaniu. Przeważnie wykorzystuje się je do renowacji zabytkowych dachów – mówią fachowcy z luskar.pl.
Wśród dachówek często spotkać można tzw karpiówkę. Jest ona płaska i wąska. Jej dolna część, która nazywana jest noskiem, ma proste, owalne lub ostre zakończenie. Powierzchnia licowa karpiówki może być żłobkowata lub gładka. Ze względu na swoje wymiary i kształt uznawana jest za najbardziej plastyczną dachówkę. Dzięki temu można nią łatwo pokryć okna lub kosze, bez konieczności wykonywania specjalistycznej obróbki blacharskiej. Ten rodzaj dachówek idealnie nadaje się do krycia dachów stożkowych. Układany jest na dwa sposoby – łuskę lub w koronkę. Należą one do grupy najpopularniejszych dachówek stosowanych współcześnie.
W tym miejscu należy również wspomnieć o dachówce zwanej esówką. Jej nazwa została zawzięta od charakterystycznego kształtu przekroju poprzecznego który przypomina listerę „S”. Pracownicy z luskar.pl zwracają uwagę, że taka konstrukcyjna zapewnia szczelność pokrycia i dobre odprowadzanie wody z dachu. Specjalistyczne zaczepy pozwalają na dobranie takiego zestawu łat jak i na takie ułożenie dachówek, aby nie było problemów związanych z docinaniem elementów. Esówki idealnie sprawdzą się w momencie gdy pojawi się potrzeba wymiany starych pokryć dachowych. Dzięki temu, iż posiadają zmienną szerokość krycia nie ma konieczności przebijania starych łat, co to skraca czas pracy oraz koszty remontu.
Równie popularnymi dachówkami co karpiówki są dachówki zakładkowe. Charakteryzują się one wyprofilowanymi zakładkami na górnych i bocznych krawędziach, które często są dość pokaźnych rozmiarów. Profilowaniu poddawane są również ich spody. Powoduje to, że elementy te tworzą swoistego rodzaju zamki, które ułatwiają dopasowanie dachówek podczas układania, a jednocześnie uszczelniają miejsca połączeń. Swojego czasu olbrzymią popularnością cieszyły się marsyli- a więc jedna z odmian tego typu dachówki. Miała ona charakterystyczne dwa wyżłobienia. Dziś spotkać można dostać jej udoskonaloną wersję wzbogaconą o dodatkowe fale. Są też dachówki zakładkowe wyglądem przypominające esówki, a nawet mnich-mniszkę. Wśród dachówek zakładkowych są też dachówki przesuwne, dostosowane do różnego rozstawu łat.