Wybór rodzaju i producenta styropianu jest dzisiaj ogromny, dlatego pewnie niejeden inwestor ma problem z wyborem odpowiedniego do ocieplenia budynku. Pozornie styropian styropianowi nierówny i nie każdy się do tego nadaje.

Który z nich i kiedy stosować najlepiej oraz jak czytać etykiety na opakowaniach, wyjaśniają specjaliści z firmy Arsanit.


Styropian to uniwersalna izolacja. Dobrze ułożony lepiej lub gorzej spełni swoje zadanie, jednak warto go wybrać zgodnie z konkretnymi potrzebami. Podstawowe informacje uzyskamy czytając etykietę. W tym celu należy jednak zapoznać się z oznaczeniem, a przede wszystkim znaczeniem niektórych technicznych parametrów. Wśród tych termoizolacyjnych zwracajmy uwagę na lambdę (λD). To współczynnik przewodzenia ciepła, który określa, jak skuteczny izolacyjnie jest styropian. Im mniejsza jest wartość współczynnika przewodzenia ciepła, tym lepszym izolatorem jest dany model styropianu. Wartość lambdy wśród dostępnych na rynku styropianów waha się od 0,045 do 0,028 W/mK. Do ocieplenia ścian należy stosować styropian z lambdą nie wyższą niż 0,040.

Przy izolacji podłóg czy dachu bardzo ważny jest parametr naprężeń ściskających przy dziesięciu procentach odkształcenia (CS10), który wpływa na twardość i odporność izolacji. Jeżeli wybieramy styropian na fasadę budynku, większą uwagę zwróćmy na parametr świadczący o wytrzymałości na rozciąganie (TR). Warto zapamiętać, że lepsze parametry wytrzymałościowe idą zazwyczaj w parze z lepszą, czyli niższą lambdą.

Wybierając styropian większość z nas kieruje się po prostu kwestiami finansowymi. Warto porównywać je według metrów sześciennych (styropiany mają różną grubość, zawierają frezowanie lub nie, poza tym w zależności od producenta, w jednej paczce mieszczą się różne ilości). – Warto w inwestycji ociepleniowej uwzględnić koszty długoterminowe. Wybierając styropian, za który zapłacimy najmniej, prawdopodobnie zaoszczędzimy także na jakości. I chociaż w trakcie ocieplania nie wydamy tak dużo, to odbije się to na sporych i stałych kosztach pracy przy źle ocieplonym budynku w przyszłości. – radzą specjaliści z firmy Arsanit.

Jednym z kryterium wyboru jest także grubość styropianu. Jeżeli wybieramy izolację na ściany budynku, nie powinna ona być mniejsza niż 12 centymetrów. Zalecana grubość to 20 cm. chociaż do najczęściej wybieranych należy 15 cm.

Kupując styropian warto wziąć po uwagę jego rodzaj. Wiemy już, że najlepszy jest styropian biały o współczynniku przewodzenia ciepła 0,040. Poza tym wyróżniamy styropian biały o lambdzie 0,038.  Styropiany tej klasy są jednak porównywane do styropianu grafitowego. Ich zakup jest średnio opłacalny, kiedy możemy pozwolić sobie na ten grafitowy.

Styropian biały w kropki to jedynie chwyt marketingowy. Chociaż cena jest wyższa, to jeśli zobaczymy współczynnik lambda, może się okazać, że jest taki sam, jak w przypadku styropianu białego. Powstaje w momencie, w którym fabryka przestawia produkcję ze styropianu grafitowego na biały. Zanim maszyny się oczyszczą, kilka powstałych bloków będzie miało grafitowe granulki.  W stosunku do ceny i jakości jednym z najlepszych jest w tym momencie styropian grafitowy. Zazwyczaj jest droższy o ok. 20-25% od dowolnego styropianu białego, ale jego klasa sprawia, że w ciągu kilku lat inwestycja się zwraca, a później już tylko oszczędzamy na niższych rachunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *