Co najbardziej wp³ynie na bran¿ê po¶rednictwa i doradztwa finansowego w 2013 roku? Stan rynku kredytów konsumenckich w 2013 roku okre¶lony zostanie przez sytuacjê ekonomiczn± gospodarstw domowych, politykê kredytow± banków oraz nowe regulacje dotycz±ce dzia³alno¶ci na tym rynku. Najwa¿niejsze pytania stawiane przez bran¿ê na prze³omie roku dotycz± modelu zarz±dzania informacj± kredytow±, przysz³o¶ci po¶redników i doradców finansowych oraz rozwoju rynku i zarz±dzania ryzykiem.
Wzrost mimo zagro¿eñ
Zagro¿enia wynikaj±ce ze spowolnienia gospodarczego, przek³adaj±ce siê na wzrost bezrobocia oraz ogólne pogorszenie nastrojów konsumenckich s± oczywistymi przes³ankami dla ostro¿nej oceny mo¿liwo¶ci wzrostu liczby i warto¶ci zawieranych umów kredytu konsumenckiego w 2013 roku.
- Czynnikiem sprzyjaj±cym wzrostowi rynku mo¿e byæ wdro¿enie nowej wersji rekomendacji T (tj. „miêkkiej regulacji” wydawanej przez Komisjê Nadzoru Finansowego), która usuwa sztywne wytyczne co do relacji obci±¿eñ kredytowych do dochodów, dopuszczaj±c równocze¶nie dla okre¶lonych grup klientów stosowanie uproszczonych procedur kredytowych. W po³±czeniu ze znacz±c± popraw± wiedzy i praktyki zarz±dzania ryzykiem w¶ród banków i firm po¿yczkowych, czynniki te spowoduj±, ¿e w latach 2013-14 nast±pi zapewne umiarkowany wzrost rynku. Takie prognozy podczas grudniowego Kongresu Consumer Finance wyrazi³a wiêkszo¶æ ekspertów z bran¿y – prognozy przytacza Krzysztof Opaliñski z Operatora Bankowego Fines (firmy partnerskiej Kongresu), przewodnicz±cy Komitetu Konferencji Przedsiêbiorstw Finansowych w Polsce.
Zadania na 2013
Uczestnicy rynku s± zgodni co do potrzeby wymiany informacji pomiêdzy kredytodawcami/ po¿yczkodawcami dzia³aj±cymi na rynku, niezale¿nie od tego, czy nale¿± do sektora regulowanego (banki), czy nieregulowanego (firmy po¿yczkowe). Wprawdzie Biuro Informacji Kredytowej mo¿e byæ platform± wymiany informacji o zobowi±zaniach osób zaci±gaj±cych po¿yczki w bankach oraz dodatkowo w instytucjach pozabankowych, ale bardziej uzasadnione prawnie jest wykorzystanie do tego celu istniej±cych Biur Informacji Gospodarczej, które obecnie zbieraj± g³ównie informacje dotycz±ce zad³u¿enia z innych ni¿ kredytowe/po¿yczkowe tytu³ów, np. telekomunikacyjnych. Bazy danych Biur Informacji Gospodarczej potwierdzaj± zaleg³o¶ci gospodarstw domowych w obs³udze bie¿±cych zobowi±zañ, co w praktyce mo¿e wskazywaæ na podwy¿szenie ryzyka kredytowego osób ubiegaj±cych siê o kredyt/po¿yczkê. Informacje zawarte w bazach BIG s± istotne i powinny wej¶æ do podstawowego zestawu informacji wykorzystywanych przez banki i firmy po¿yczkowe przy ocenie zdolno¶ci kredytowej ich klientów.
Unijna dyrektywa spowoduje zmiany
Na po¶redników i doradców kredytowych, niezale¿nie od przedmiotu ich dzia³alno¶ci, istotny wp³yw bêd± mia³y postanowienia dyrektywy unijnej o kredytach zabezpieczonych na nieruchomo¶ciach. Po ich wdro¿eniu do krajowego porz±dku prawnego, zmieni± siê istotne regulacje we wszystkich bran¿ach po¶rednictwa finansowego. Sformalizowanie wymogów oceny kompetencji osób wykonuj±cych us³ugi po¶rednictwa, wymóg zezwolenia na prowadzenie tej dzia³alno¶ci oraz konieczno¶æ oddzielenia funkcji doradczych od pomocniczych w relacjach z klientem spowoduj± gruntown± przebudowê ca³ego sektora po¶rednictwa. Dyrektywa o kredytach zabezpieczonych na nieruchomo¶ciach deleguje do ustawodawców krajowych decyzje dotycz±ce szczegó³owych rozwi±zañ co do wymogów kompetencyjnych dla po¶redników oraz systemu wydawania zezwoleñ i prowadzenia rejestru uprawnionych osób i podmiotów. Dlatego istotny jest udzia³ organizacji samorz±du gospodarczego w projektowaniu i wdro¿eniu systemu licencjonowania i rejestracji uczestników rynku.
Przysz³o¶
sektora w kontek¶cie strategii banków, zmian regulacyjnych i zarz±dzania ryzykiem kredytowym to z pewno¶ci± zwiêkszone zainteresowanie banków oraz niebankowych firm po¿yczkowych finansowaniem potrzeb konsumpcyjnych klientów indywidualnych. Wzrost zainteresowania jest wynikiem istotnej poprawy umiejêtno¶ci banków zarz±dzania ryzykiem kredytowym, na któr± jedynie ograniczony wp³yw mia³y restrykcyjne regulacje, w po³±czeniu z oczekiwanym otwarciem rynku dla czê¶ci klientów wykluczonych dotychczas wskutek zapowiadanych zmian w rekomendacji T.
- W 2013 nie nale¿y oczekiwaæ boomu kredytowego, ale umiarkowany wzrost w stosunku do roku 2012 roku jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem – dodaje Krzysztof Opaliñski z Fines.
Krzysztof Opaliñski z Operatora Bankowego Fines, przewodnicz±cy Komitetu Konferencji Przedsiêbiorstw Finansowych w Polsce i prelegent Kongresu Consumer Finance 2013.
- Stan rynku kredytów konsumenckich w 2013 roku okre¶lony zostanie przez sytuacjê ekonomiczn± gospodarstw domowych, politykê kredytow± banków oraz zmiany regulacyjne dotycz±ce dzia³alno¶ci na tym rynku. Najwa¿niejsze pytania stawiane przez bran¿ê na prze³omie roku dotycz± modelu zarz±dzania informacj± kredytow±, przysz³o¶ci po¶redników i doradców finansowych oraz rozwoju rynku i zarz±dzania ryzykiem. Tak rozpoczête 12 miesiêcy oceni³a podczas grudniowego Kongresu Consumer Finance wiêkszo¶æ ekspertów z bran¿y.
Na po¶redników i doradców kredytowych, niezale¿nie od przedmiotu ich dzia³alno¶ci, istotny wp³yw bêd± mia³y postanowienia dyrektywy unijnej o kredytach zabezpieczonych na nieruchomo¶ciach. Po ich wdro¿eniu do krajowego porz±dku prawnego, zmieni± siê istotne regulacje we wszystkich bran¿ach po¶rednictwa finansowego. Sformalizowanie wymogów oceny kompetencji osób wykonuj±cych us³ugi po¶rednictwa, wymóg zezwolenia na prowadzenie tej dzia³alno¶ci oraz konieczno¶æ oddzielenia funkcji doradczych od pomocniczych w relacjach z klientem spowoduj± istotn± przebudowê ca³ego sektora po¶rednictwa.
W 2013 nie nale¿y oczekiwaæ boomu kredytowego, ale umiarkowany wzrost w stosunku do spadkowego roku 2012 roku jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem.
Fines finanse roku kredyt Stan rynku kredytów konsumenckich w 2013
Rynek nieruchomo¶ci obfituje w wiele ciekawych ofert. W zale¿no¶ci od tego jakiego rodzaju nieruchomo¶æ planujemy nabyæ: mieszkanie, lokal us³ugowy czy dom wolnostoj±cy, musimy byæ przygotowani na spory wydatek. wiêcej...
Czy zmiana zasad udzielania kredytów hipotecznych i rz±dowy program Mieszkanie dla M³odych bêd± mia³y wp³yw na rynek mieszkaniowy? wiêcej...
Wydarzenia budowlane informacje ciekawe strony budowlane - to w katalogu budowlanym www.budowlane24h.pl. Firmy produkty oferty materiał budowlane dla każdego. Portal budowlany - www.budowlane24h.pl - domy nieruchomości strony sklepy hurtownie firmy budowlane. Oferty budowlane firm, usługodawców z branży budownictwo. Szukasz materiałów budowlanych na swoja budowę, remont sprawdź oferty. Promocje budowlane dają możliwość oszczędności tanich zakupów.