O czym warto pamiętać przy wycenie nieruchomości?

 

Rynek nieruchomości obfituje w wiele ciekawych ofert. W zależności od tego jakiego rodzaju nieruchomość planujemy nabyć: mieszkanie, lokal usługowy czy dom wolnostojący, musimy być przygotowani na spory wydatek.

 

Odsetek osób, które takie zakupy finalizują za gotówkę jest dosyć mały, za to znaczna część nabywców finansuje zakup poprzez zaciągnięcie kredytu. Uzyskanie kredytu na zakup domu czy mieszkania to złożony proces, który wymaga dopełnienia wielu procedur i formalności.

Banki przeprowadzają analizę dotycząca sytuacji finansowej kredytobiorcy oraz sprawdzają także samą nieruchomość, która będzie służyła jako zabezpieczenie kredytu.

Co musimy wiedzieć o wycenie nieruchomości jeżeli staramy się o kredyt? W jakim celu wykonuje się wycenę nieruchomości?

Wycena nieruchomości to proces szacowania, w którym dokonuje się zwykle określenia wartości rynkowej lub odtworzeniowej nieruchomości.

W teorii proces wyceny nieruchomości nie wydaje się być skomplikowany, jednak bez właściwej wiedzy i doświadczenia nie będzie to prosta sprawa. Warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia ze strony rzeczoznawcy majątkowego. Jest to osoba uprawniona do sporządzenia dokumentu urzędowego nazywanego operatem szacunkowym. Żeby uzyskać prawo do wykonywania zawodu, rzeczoznawca musi spełnić szereg wymagań dotyczących wykształcenia i odbytej praktyki.

W procesie szacowania nieruchomościami rzeczoznawca majątkowy pozostaje zawsze stroną niezależną.

Większość banków pozwala na dostarczenie operatu szacunkowego wykonanego przez indywidualnie wybranego rzeczoznawcę majątkowego. Niektóre banki wymagają jednak przedłożenia tego dokumentu przygotowanego przez wskazanego przez siebie rzeczoznawcę.

 

 

 

Cena przygotowania operatu szacunkowego wyliczana jest w zależności od typu nieruchomości, której dotyczy.

Jeżeli możemy samodzielnie dokonać wyboru rzeczoznawcy, zaoszczędzimy trochę pieniędzy w stosunku do cennika rzeczoznawców których wskazuje bank oraz prawdopodobnie uda nam się skrócić czas oczekiwania na gotową wycenę, co w podsumowaniu przyspieszy cały proces decyzji banku.

 

Do najczęściej wybieranych rodzajów wycen nieruchomości do celów pozyskania kredytu hipotecznego należą:

  •  wycena mieszkania
  •  wycena działki
  •  wycena domu.

 

 

Wycena nieruchomości to złożony temat, dlatego też wiele osób decyduje się na pomoc specjalistów w tej dziedzinie. Warto jednak dla własnego bezpieczeństwa i spokoju zwrócić uwagę na doświadczenie i opinie o rzeczoznawcy do którego mamy zamiar się udać.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *