Dlaczego nowa linia Majestic Quick-Step zwiastuje nową erę produkcji podłóg laminowanych UNILIN

We wrześniu 2016 r. UNILIN wprowadzi na rynek nową podłogę laminowaną Quick-Step Majestic. Dzięki panelom o dużych rozmiarach, które charakteryzują się naturalnym wyglądem i praktycznym zastosowaniem, nowa kolekcja zrewolucjonizuje rynek podłóg laminowanych. Pojawienie się produktów Majestic zbiega się z otwarciem zaawansowanej technologicznie nowej linii produkcyjnej (inwestycja wyceniana jest na 10 mln euro). Wdrożenie innowacyjnego procesu produkcyjnego ugruntuje pozycję UNILIN jako lidera rynku dostarczającego wysokiej jakości produkty i usługi. 

W ciągu ostatnich kilku lat, eksperci od wnętrz obserwują gwałtowny wzrost popularności paneli podłogowych o dużych rozmiarach. Quick-Step był jednym z pierwszych producentów, którzy w odpowiedzi na ten trend zaproponowali klientom linię podłóg Largo. Dziś dzięki linii Majestic, marka idzie o krok dalej, wzbogacając produkt o takie cechy jak wodoodporność, nieporównywalnie bardziej autentyczny wygląd i wyjątkową technologię fazowania. Jednak wprowadzenie nowości do produkcji – zwłaszcza, gdy jest ona większa i bardziej zmyślna niż wcześniejsze produkty – nie odbywa się z dnia na dzień.

Od pomysłu do realizacji 

W firmie UNILIN wytwarzanie nowych produktów laminowanych jest wynikiem starannej koordynacji i współpracy między kilkoma pionami: działem badań i rozwoju, inżynierii, technologii komputerowych oraz zarządzania produkcją. Wszystko zaczyna się jednak od zespołu projektowania UNILIN, który czerpie inspirację z praktycznie wszystkiego wokół nas: od przyrody po najnowsze trendy w architekturze i modzie. W ten sposób, firma Quick-Step tworzy podłogi, które są jednocześnie modne, jak i ponadczasowe.

Po wytypowaniu właściwych trendów i pomysłów, zespół projektowy rozpoczyna właściwą pracę nad prototypami. Oryginalne drewniane deski, które służą jako podstawa nowych podłóg laminowanych, wybierane są z najwyższą starannością. Poszukiwanie ideałów to intensywna praca: od opalizacji, poprzez równowagę słojów, aż po pęknięcia i ziarnistość – wszystko musi być idealne. W wielu przypadkach, najlepsze cechy różnych desek łączone są cyfrowo w celu stworzenia jednego idealnego modelu. 

Bazując na oryginalnych drewnianych deskach, nasi naukowcy korzystają z innowacyjnych technik, aby stworzyć produkt, który będzie łączył w sobie naturalne piękno z funkcjonalnością wysokiej klasy laminatu” – wyjaśnia Ruben Desmet, dyrektor generalny sekcji podłóg laminowanych UNILIN. „Kiedy praca nad prototypami dobiega końca, musimy znaleźć sposób, aby produkować niezwykłe, wysokiej jakości produkty, które spełniałyby, a nawet przewyższały oczekiwania naszych klientów. Wspólnie staramy się tworzyć najlepszy możliwy sposób produkcji”.

Inteligentna fabryka

Poprzez wprowadzenie nowych technologii, proces produkcji laminatu firmy UNILIN coraz mocniej koncentruje się na automatyzacji i elektronicznym przesyle danych. Na zmodernizowanej linii produkcyjnej partia inicjowana jest przez główny komputer. Przypisane zlecenie jest następnie przekazywane do operatorów produkcji za pośrednictwem wyświetlaczy elektronicznych.

Systematycznie pracujemy nad stworzeniem inteligentej fabryki” – mówi Ruben. „Różne stacje produkcyjne nie funkcjonują w pojedynkę, lecz w czasie rzeczywistym kontaktują się ze sobą oraz z operatorami. Dla lidera branży, jakim jest UNILIN, takie podejście ma wiele zalet pod względem jakości, elastyczności i konserwacji prewencyjnej”.

Jakość przede wszystkim 

Najważniejszym aspektem produkcji jest zapewnienie jakości towaru końcowego. Nowe produkty, takie jak Majestic, muszą także spełniać rygorystyczne normy jakościowe Quick-Step. Ruben: „Dzięki nowej technologii, mamy teraz większą kontrolę nad procesem produkcyjnym. To pozwala nam stworzyć towar, który jest w 100% trwały”. 

Sama kontrola jakości odbywa się głównie za pomocą systemu kamer, które rejestrują każdy pojedynczy panel. Potrafią one wyłapać imponującą liczbę typowych błędów. Jednak czynnik ludzki ma tu także kapitalne znaczenie. Na przykład, raz na dziesięć minut próbka z linii produkcyjnej jest osobiście kontrolowana przez operatora. 

Elastyczność to podstawa

Modernizacja procesów produkcyjnych to coś więcej niż gwarancja jakości. Dzisiejsi klienci domagają się coraz bardziej elastycznego podejścia: krótszych terminów dostaw dla zróżnicowanej gamy produktów. Ruben zauważa: „W tradycyjnym środowisku produkcyjnym zmiany dekoru lub kolekcji były kłopotliwe i czasochłonne. W związku z tym, aby skrócić czas realizacji, musieliśmy zmniejszyć zaangażowanie ludzkie i zastąpić rutynowe prace procesami sterowanymi komputerowo”. 

Dotychczasowe wysiłki się opłaciły: „Jesteśmy jedynym graczem na rynku, który jest w stanie zaoferować dostawę szerokiej grupy produktów w dzień po zamówieniu.

Docelowo pragniemy dostarczać właściwe produkty zgodnie z oczekiwaniami naszych klientów – tylko w ten sposób będziemy w stanie utrzymać się w czołówce producentów podłóg. Tworzenie innowacyjnych produktów o wysokiej jakości i wzorowa obsługa klienta to procesy ciągłe”. 

Rola fachowców produkcji 

Zwiększony nacisk na cyfryzację nie wyklucza obecności w procesie produkcyjnym fachowców. Ruben: „Wręcz przeciwnie. Nasi operatorzy od wczesnego etapu byli zaangażowani w modernizację produkcji. W ten sposób środowisko produkcyjne spełnia ich potrzeby ergonomiczne. Poprawia to ich nastrój w pracy, wpływa na wydajność i jednocześnie efektywność”

Choć zmiana jest nieunikniona, UNILIN pomaga operatorom przystosować się do nowego środowiska pracy. „Teraz bardziej niż kiedykolwiek wcześniej operatorzy muszą być w stanie odpowiednio analizować trafiające do nich dane. Dlatego we własnym zakresie organizujemy szkolenia i prowadzimy kursy doszkalające – tak, abyśmy mogli wspólnie się rozwijać”. 

Niezwykłe laminaty Majestic

Laminaty Majestic będą dostępne w 10 niezwykłych dekorach: od vintage i reclaimed, po rustykalny i regularny – od września 2016 r. Cechami kolekcji są panele o dużych rozmiarach (2,05m na 24cm) charakteryzujące się najbardziej luksusowym wykończeniem spośród wszystkich produktów Quick-Step.  

Majestic wykorzystuje przy tym tę samą przełomową technologię, z której słynie Quick-Step Impressive. Oznacza to, że panele cechuje niezrównana autentyczność dzięki dopasowanym fakturom oraz sposobowi, w jaki fazowanie pozostaje w doskonałej równowadze z charakterem podłogi. Co więcej, są one wytrzymałe na wodę, odporne na zarysowania oraz niezwykle trwałe. Majestic jest ponadto wyposażony w opatentowany system Uniclic, umożliwiający szybkie i łatwe mocowanie podłogi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *