Podczas targów BUDMA 2013 rozstrzygnięto konkurs na Energooszczędny Dom Dostępny. Pomysłodawcą i organizatorem konkursu było wydawnictwo Murator, a realizację projektu wsparło kilku sponsorów, w tym firma Röben Polska
Konkurs zakładał przedstawienie projektu domu jednorodzinnego w standardzie domu pasywnego lub energooszczędnego. Od projektantów oczekiwano połączenia wysokiej jakości architektury z efektywnością energetyczną. Istotnym wymogiem było również użycie materiałów budowlanych dostępnych na rynku oraz zamknięcie kosztu domu w stanie deweloperskim w 500 tys. złotych – tak, by energooszczędny dom był dostępny, zgodnie z tytułem konkursu, dla średnio zamożnej polskiej rodziny.
Energooszczędny i ładny
W konkursie zwyciężył projekt pracowni Menthol Architects (Rafał Pieszko, Liliana Krzycka, Adam Baczewski). Drugie miejsce zajął dom zaprojektowany przez Cezarego Sankowskiego, Paulinę Rak oraz Joannę Szczepkowską. Jury przyznało również sześć wyróżnień honorowych. Prezentację nagrodzonych i wyróżnionych projektów oraz uzasadnienia sądu konkursowego można znaleźć na stronie internetowej organizatora. – Zgłoszone do konkursu projekty dowiodły, że realizacja domu energooszczędnego, a jednocześnie funkcjonalnego, ładnego i nie przekraczającego przeciętnego budżetu jest jak najbardziej możliwa – podsumowuje Lidia Misiuna, kierownik działu marketingu w firmie Röben Polska. – Nasza firma od lat stara się na różne sposoby promować ideę budownictwa energooszczędnego, a przy tym trwałego i estetycznego. Cieszymy się, że inicjatyw takich, jak konkurs na Energooszczędny Dom Dostępny, jest coraz więcej.
Warto dodać, że już niedługo inwestorzy, którzy zdecydują się na budowę domu pasywnego (NF15) lub energooszczędnego (NF40), będą mogli liczyć na dopłaty NFOŚ w wysokości odpowiednio 50 i 30 tys. złotych.