Określenie „inteligentny dom” wielu z nas kojarzy z wysokimi kosztami i niepotrzebną, skomplikowaną elektroniką. Nic bardziej mylnego. Ideą tzw. inteligentnych instalacji jest prostota. Zainteresują się nią nie tylko pasjonaci nowinek technicznych. Inteligentne domy stają się powoli standardem.

Co kryje się pod określeniem inteligentny dom? Jest to pewien rodzaj integracji systemu, pozwalającego na efektywne zarządzanie wszelkimi instalacjami w obrębie budynku. Co może być zintegrowane? Można zaryzykować stwierdzenie, że niemal wszystko. Ogrzewanie, oświetlenie, sterowanie roletami i sprzętem multimedialnym, system podlewania roślin w przydomowym ogródku. Jego idea polega na tym, że scalonych zostaje wiele, wcześniej autonomicznych funkcji. To pociąga za sobą oszczędność czasu i odciążenie pamięci. Nie jesteśmy zdani wyłącznie na siebie, np. w drodze na weekendowy wypad nie musimy głowić się nad tym, czy nie zapomnieliśmy o zasłonięciu rolet czy wyłączeniu żelazka. System może zrobić to za nas. Jednym słowem – czujemy się bezpiecznie i komfortowo

Wzór na inteligencję

Jak wygląda to w praktyce? W czym konkretnie inteligentny system może nam pomóc? Przykłady możemy mnożyć. Gdy nie ma nas w domu i boimy się o nasz dobytek, możemy na zewnątrz zamontować czujkę zmierzchową, dzięki której oświetlenie ogrodu czy podjazdu będzie się automatycznie zapalało po zmroku. Podobnie jest z roletami. Dzięki nowoczesnemu rozwiązaniu, jakim jest centralka czasowo-pogodowa, rolety same się zamkną w momencie, gdy zaczynie się ściemniać. Istnieją także inne, ciekawe propozycje producentów. Nie musimy już szukać pilota do żaluzji, możemy sterować nimi za pomocą telefonu. To umożliwia nam sprawne zarządzanie systemem, na przykład gdy siedzimy za biurkiem w pracy. A wyjeżdżając na wakacje, możemy ustawić automatyczne otwieranie żaluzji rano i zamykanie wieczorem, co symuluje obecność domowników w domu.


Sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją to kolejne istotne funkcje, w jakie możemy wyposażyć dom. Warto zainwestować w takie rozwiązanie. W szczególności, że szybko będziemy widzieć efekty, gdyż nasze rachunki znacznie zmaleją.  Wystarczy w pomieszczeniach, w których przebywa się rzadziej, ustawić niższą temperaturę, co pozwoli na znaczne ograniczenie zużycia energii.

Sterować możemy także oświetleniem. Gdy zamontujemy czujkę w korytarzu, światło będzie się świecić tylko podczas obecności domownika, a potem automatycznie się wyłączy. Komfortowym sposobem jest również zamontowanie głównego wyłącznika przy wyjściu z domu. Dzięki temu za pomocą jednego przycisku, możemy wyłączyć oświetlenie we wszystkich pomieszczeniach.

O popularności inteligentnych systemów świadczy także fakt, że może się nią pochwalić coraz więcej inwestorów. Deweloperzy, wysoką jakość materiałów budowlano-wykończeniowych uzupełniają o nowoczesne systemy zarządzania podstawowymi funkcjami budynku. – W domach w zabudowie bliźniaczej na Osiedlu Sosnowy Zakątek w Puszczykowie wykorzystaliśmy inteligentne rozwiązania. Zintegrowana instalacja to poczucie komfortu, bezpieczeństwa i luksusu. A to najważniejsze dla naszych klientów – mówi Mariusz Urbanek, właściciel firmy Immo Invest.

W obecnych czasach stawiamy na wygodę, ale i bezpieczeństwo. Warto więc zainwestować w zautomatyzowane rozwiązania, uwzględniające najnowsze technologie. Nie będzie to nas kosztowało fortuny, a zdecydowanie usprawni nasze życie. Ma przecież same walory.

PR

LA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *