Polskie osiedla oszczędzają dzięki prognozie pogody

eGain forecasting™, jeden z najbardziej nowoczesnych systemów regulacji temperaturyw budynkach, już działa w Polsce. Szwedzki system jest wyjątkowy dlatego, że jako jedyny uwzględnia codziennie aktualizowaną prognozę pogody. Dzięki temu pozwala on z wyprzedzeniem przewidzieć, jak skutecznie ogrzać budynek, a jednocześnie zmniejszyć zużycie energii. Innowacyjne rozwiązanie powstało przede wszystkim z myślą o budynkach wielorodzinnych.

System eGain forecasting™ zadebiutował w Polsce jesienią 2010 roku. Odbiorniki prognozy pogody i rejestratory klimatu zostały już zainstalowane między innymi w spółdzielniach mieszkaniowych w Otwocku, Ożarowie Mazowieckim i Łomży. Użytkownicy systemu redukują zużycie energii średnio o 10%, a korzyści ekonomiczne są proporcjonalne do powierzchni budynku. Analiza temperatur i wilgotności w mieszkaniach pozwala ekspertom energetycznym eGain ustalać słabe punkty instalacji cieplnej budynków. Najlepsze efekty uzyskuje się w wyniku długoterminowej współpracy specjalistów eGain z właścicielami budynków.

Przewaga naszej regulacji prognozowej nad rozwiązaniami tradycyjnymi polega na tym, że my traktujemy budynek kompleksowo. Nie opieramy się jedynie na aktualnych wskazaniach temperatury, ale uwzględniamy także inne istotne parametry pogody oraz własności fizyczne budynku. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie zużycia ciepła i poprawa komfortu termicznego w mieszkaniach. Spadek zużycia energii to oczywiście niższe rachunki, ale też mniejsze zanieczyszczenie środowiska” – mówi Zbigniew Kidawa, Dyrektor Zarządzający eGain Polska.

Szczegółowe prognozy pogody (temperatura zewnętrzna, prędkość i kierunek wiatru, nasłonecznienie, opady atmosferyczne) dla systemu eGain opracowuje fińska firma Foreca. Prognozy łącznie z danymi o budynku (usytuowanie, powierzchnia przeszklona, system wentylacji, typ okien) są wykorzystywane jako dane wejściowe systemu eGain, który wylicza tzw. temperaturę równoważną. Jest to najważniejsza wartość, która określa zapotrzebowanie na ciepło dla budynku.

Serwery eGain komunikują się poprzez sieć GSM z zamontowanym na budynku odbiornikiem prognozy pogody i przynajmniej raz dziennie wysyłają wartości temperatury równoważnej na najbliższe 5 dni. Jednocześnie rejestratory klimatu przesyłają do serwerów zebrane w mieszkaniach dane. Po zainstalowaniu i uruchomieniu systemu można aktywnie monitorować i optymalizować zużycie energii. Każdy klient uzyskuje dostęp do parametrów związanych z budynkiem poprzez własne konto na stronie internetowej www.egain.pl. Przechowywane są tam również statystyki energetyczne dla budynku. Do stałej dyspozycji klientów są certyfikowani eksperci energetyczni eGain, którzy udzielą porad, pomogą w optymalizacji systemu oraz przygotują analizy
i raporty energetyczne.

System regulacji prognozowej może być stosowany w niemal wszystkich budynkach wielorodzinnych, w których ciepło jest dostarczane poprzez system wodny, budynek jest włączony do sieci ciepłowniczej, regulator węzła cieplnego jest połączony z czujnikiem temperatury zewnętrznej, okna mają dobry standard oraz oczekiwana jest stabilna temperatura wewnątrz pomieszczeń. System jest bardzo łatwy w instalacji i nie wymaga konserwacji.

Stosowanie systemu regulacji prognozowej nie wymaga zmian w istniejącej automatyce węzła cieplnego i jest uzupełnieniem do automatyki takich producentów jak: Samson, Danfoss, Honeywell, Siemens, TAC itp. Obecnie w Europie istnieje ponad 2 000 budynków objętych systemem regulacji prognozowej (Szwecja, Finlandia, Dania, Estonia, Holandia, a ostatnio również Polska).


***

Historia regulacji temperatury w oparciu o prognozę pogodę.

Rozwój idei regulacji temperatury w oparciu o prognozę pogody został zapoczątkowany w latach osiemdziesiątych XX w. przez Thorbjörna Geisera i Stefana Berglunda z firmy INUcontrol AB oraz prof. Rogera Taesslera z SMHI (Szwedzki Instytut Meteorologiczno-Hydrologiczny). Pierwszy budynek został wyposażony w nowy system w 1994 r., we współpracy z targami domów w Borås – BO94. Ochrona środowiska i ceny energii nie były najważniejszymi problemami tego czasu i w związku z tym niewielu właścicieli budynków było zainteresowanych opłatami za usługi, które zmniejszały zużycie energii. Do 2002 r. w system regulacji temperatury w oparciu o prognozę pogody wyposażonych było mniej niż 100 budynków.

Thorbjörn Geiser uznał, że regulacja temperatury w oparciu o prognozę pogody ma przyszłość. Wiedział również, że sukces tego przedsięwzięcia zależy od prostego i skutecznego przesyłania danych do systemu regulacji w budynku. Firma eGain Sweden AB rozpoczęła działalność wiosną 2003 r., a pierwszy odbiornik prognozy pogody został zainstalowany w Goeteborgu 12 marca 2003 r.

W 2008 r. firma rozpoczęła działalność w Finlandii, a rok później w Estonii. Od lipca 2010 r. działa eGain Polska Sp. z o.o.

 

źródło : PR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *