Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz zwiększyć swoje kwalifikacje związane z pracą przy projektach budowlanych? Najlepsza odpowiedź to zdobycie stosownych uprawnień budowlanych. Jeżeli nie wiesz, z czym się to wiąże i jakie możliwości może przed Tobą otworzyć, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Dzięki temu poznasz wszystkie niezbędne informacje!

Czym są uprawnienia budowlane – podstawowe informacje

Prace budowlano-konstrukcyjne wiążą się z bardzo dużą odpowiedzialnością. Osoby, które nimi kierują lub pełnią inne samodzielne funkcje w ramach tego rodzaju projektów muszą mieć ogromną wiedzę zarówno z zakresu procedur technicznych, jak i przepisów prawa. Uprawnienia budowlane są dokumentem, który poświadcza o takich kompetencjach.

Odpowiednie uprawnienia są zdobywane na egzaminie przeprowadzanym przez Okręgową Krajową Komisję Kwalifikacyjną izb inżynierów budownictwa oraz izb architektów RP. By móc do niego przystąpić należy mieć stosowne wykształcenie związane z budową, architekturą lub inżynierią oraz odbyć stosowną ilość praktyk zawodowych. Postępowanie składa się z etapu kwalifikacyjnego oraz egzaminu pisemnego i ustnego. Jeżeli kandydatowi uda się zdać całość, to otrzyma uprawnienia budowlane, o które się ubiegał. 

Jakie możliwości stoją przed osobami, które mają uprawnienia budowlane? Mogą przede wszystkim ubiegać się o odpowiedzialniejsze, samodzielne i lepiej płatne stanowiska. Wśród nich można wymienić pozycje takie jak kierownik budowy albo projektant. 

Uprawnienia budowlane i ich specjalności 

Branża budowlana jest bardzo rozległa, dlatego uprawnienia budowlane również dzielą się na różne specjalności. Wiedza na temat każdej z nich musi być poświadczona na osobnym egzaminie. 

Rodzaje uprawnień to: 

  • Konstrukcyjno-budowlane
  • Architektoniczne
  • Elektryczne 
  • Sanitarne 
  • Drogowe 
  • Mostowe
  • Telekomunikacyjne
  • Kolejowe
  • Hydrotechniczne

Różne specjalności mogą podlegać innym jednostkom nadzorującym. Przykładowo uprawnienia budowlane z zakresu architektury podlegają pod Izbę Architektów RP. 

Jak zdać egzamin na uprawnienia budowlane

Wiedza potrzebna do przejścia wszystkich etapów egzaminu na uprawnienia budowlane jest naprawdę rozległa. Dotyczy to nie tylko teorii, ale także praktyki. Oprócz poznania niezbędnych procedur budowlanych związanych ze specjalizacją należy też mieć wiedzę na temat aktualnie obowiązujących przepisów prawnych z danej dziedziny. 

Nauczenie się tego wszystkiego może być wyzwaniem dla nawet najbardziej pojętnych osób. Z tego powodu warto sięgnąć po sprawdzone sposoby wspomagające naukę. Najlepszym rozwiązaniem jest oprogramowanie, które pozwoli w bardziej efektywny sposób przyswoić cały potrzebny materiał.


Polecamy sprawdzić Invest Construction uprawnienia budowlane. To program na komputery i urządzenia mobilne, w którym znajdziesz ogromną bazę pytań z poprzednich egzaminów, aktualizowane na bieżąco przepisy prawne ze wszystkich specjalizacji oraz inne pomocne materiały, które wspomogą Cię w nauce. Z jego pomocą zdanie egzaminu na uprawnienia budowlane będzie znacznie prostsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *