Wszystkie elementy metalowe ulegają korozji, czyli procesowi utleniania żelaza i jego stopów – na przykład stali. Rdzewienie zachodzi w czasie pod wpływem tlenu i wody. Na powierzchniach metalowych pojawia się niejednolita warstwa produktów utleniania żelaza w postaci brązowawego nalotu zwanego potocznie rdzą. Proces rdzewienia powoduje niszczenie metalu. Można temu zapobiec poprzez stosowanie różnego rodzaju odrdzewiaczy.
Odrdzewiacze – co to jest
Odrdzewiacz jest substancją chemiczną używaną do usuwania rdzy z przedmiotów metalowych. Istnieje wiele różnych środków służących do odrdzewiania. Występują one pod postacią żeli, smarów, płynów, sprayów i wielu innych. W skład żeli wchodzi zmodyfikowany kwas ortofosforowy i środki powierzchniowo czynne. Smary posiadają dodatek disiarczku molibdenu (MoS2). Płyny neutralizujące rdzę zawierają dodatki substancji gruntujących zawierających żywice epoksydowe lub sporządzone są na bazie kwasu fosforowego posiadającego właściwości odtłuszczające. Spraye lub środki w aerozolu natomiast tworzone są na bazie bezsilikonowych środków smarno-antykorozyjnych.
Kiedy i gdzie używać odrdzewiaczy?
Ekspert z serwisu chemik24.pl mówi: W zależności od tego, jakie elementy mają być oczyszczone z rdzy, powinno stosować się różne preparaty. Środki w postaci płynów używa się do oczyszczania przedmiotów, które można zanurzyć w naczyniu szklanym lub kwasoodpornym, aby w czasie dwóch do dziesięciu minut poddać je kąpieli. W przypadku dużych przedmiotów (siatki ogrodzeniowe, barierki balkonowe) trzeba nanieść substancję na ich powierzchnię pędzlem, a później oczyścić wodą i osuszyć. Odrdzewiacza w postaci żelu używać należy do usuwania skutków korozji ze stopów miedzi, zabrudzeń pozostałych po zaprawach cementowych z powierzchni takich, jak płytki, glazura i terakota, armatura łazienkowa (umywalki, wanny, krany). Z kolei odrdzewiacz w sprayu znakomicie sprawdza się w przypadku wszelakich elementów ruchomych, gdyż doskonale dociera do najmniejszych części i szybko wnika w osad. Ponadto jest on neutralny dla tworzyw sztucznych, lakierów i metali. Natomiast bezsilikonowe środki smarno-antykorozyjne w aerozolu są przeznaczone do konserwacji i napraw wszelkiego rodzaju urządzeń technicznych.
zdjęcie: flickr.com (CC BY 2.0)