Sześć trendów w designie drzwi

Elegancja, designerska odwaga czy klasyczne wysmakowanie? Wnętrza naszych domów i mieszkań odwzorowują nasz temperament oraz podejście do życia. Dla osób o własnym, wyrazistym stylu i wysokich wymaganiach eksperci Porta KMI Poland przygotowali zestawienie najnowszych trendów w designie i rozwiązaniach technologicznych drzwi wewnętrznych – jednego z kluczowych elementów aranżacji wnętrz.

– Obecnie najbardziej widocznym trendem w aranżacji wnętrz jest minimalizm. Dyskretna elegancja, prosta, lecz atrakcyjna forma, nowoczesne rozwiązania technologiczne i designerskie. Projektanci zorientowani są dziś na tworzenie spójnej przestrzeni, odzwierciedlającej światową tendencję do ograniczania ornamentów na rzecz funkcjonalnych i estetycznych rozwiązań. I taka też jest oferta Porta KMI Poland, w której dominuje nowoczesne wzornictwo oraz użytkowa, zindywidualizowana funkcjonalność produktów – mówi Artur Pęksyk, Szef Marketingu PORTA KMI Poland.

Trend #1 – styl skandynawski

Jednym z najpopularniejszych obecnie trendów w aranżacji wnętrz jest styl skandynawski. Rozświetlona i funkcjonalna przestrzeń, pozbawiona zbędnych ornamentów. Zdominowana przez jasne, naturalne barwy i biel stanowiącą przewodni akcent kolorystyczny. Drzwi w mieszkaniu utrzymanym w stylu skandynawskim wyróżniają się prostą formą oraz wykorzystaniem naturalnych materiałów. Efekt świeżości i blasku, dyskretnej elegancji i estetyki oszczędnej w formie doskonale odzwierciedla charakter osób kierujących się konsekwencją – ludzi sukcesu, o skonkretyzowanych poglądach i życiowej równowadze, skupiających się na istocie rzeczy oraz docieraniu do esencji znaczeń i wartości.

Trend #2 – drzwi bezprzylgowe

Zwolennicy nowoczesnego designu cenią sobie formę prostą, lecz przyciągającą uwagę. Dlatego często wybierają drzwi bezprzylgowe. Ich oszczędna wizualnie konstrukcja to prostota wzmocniona nieszablonowym akcentem. Nie pozwala ograniczać się do jednej, standardowej interpretacji. Zamknięte skrzydło tworzy równą płaszczyznę z ościeżnicą. Łączy formalny minimalizm z wysoką funkcjonalnością. Buduje wrażenie zwartej, lecz nie masywnej kompozycji i doskonale odwzorowuje zamiłowanie do nowoczesnych wzorów z dyskretną, stonowaną elegancją. To rozwiązanie dla osób, które nawet w minimalizmie pragną zaznaczyć indywidualny rys. Kreują przestrzeń, w której nie ma zbędnych elementów i załamań, nic nie burzy zwartej, logicznej konstrukcji ich otoczenia. Jednocześnie nie popadają w nadmierną surowość estetyczną.

Trend #3 – ościeżnice z wysokim panelem górnym

Niestandardowe rozwiązanie dla niestandardowych ludzi i ich nieszablonowych wnętrz. W kolekcji Porta LEVEL osobny, niezależny element ościeżnicy stanowi panel górny o szerokości 20 lub nawet 100 cm, z możliwością skrócenia, by idealnie dopasować go do własnych upodobań. To oferta stworzona z myślą o ludziach, których nie zadowala standardowa oferta – o tych nieustannie poszukujących własnych wzorów i wyjątkowych form aranżacji wnętrza.

Trend #4 – okleina sztuczna, naturalna, 3D lub lakier

Świat malowany kolorami. Barwny, odważny, odpowiadający potrzebom panowania nad każdym elementem – choćby odcieniem okleiny. Taki świat tworzą w aranżacji wnętrz drzwi ze specjalnym pokryciem. Wykonane z najlepszych materiałów, trwałe i estetyczne. Wielką popularność zdobyły syntetyczne okleiny 3D. Dzięki temu każdy może dobrać dla siebie taki efekt, na jakim najbardziej mu zależy i stworzyć coś niepowtarzalnego. Okleiny Portaperfect 3D oraz Portasynchro 3D z efektem „haptic” doskonale imitują strukturę drewna, którą można wyczuć za pomocą dotyku. Haptic daje więc nie tylko optyczny, ale i namacalny efekt drewna. Dzięki kombinacji rysunku, koloru i struktury, osiągane jest wrażenie bliskie materiałom naturalnym, zyskiwana jest nowa jakość powierzchni – bardziej elegancka i o większej ekspresji. Ale jest też coś dla miłośników naturalnych rozwiązań: okleiny fornirowe (wykonane z drewna), które pozwalają zachować naturalność usłojenia oraz koloru, oddając w pełni szlachetność drewna. Drzwi lakierowane będą natomiast rozwiązaniem dla tych, którzy cenią sobie nowoczesność i minimalizm, a w wystroju wnętrza unikają elementów nawiązujących do tradycji.

Trend #5 – dopasowanie kolorów

Wnętrze współtworzy wiele elementów. Drzwi – nasza wizytówka i wyraz stylistycznych preferencji – należą do najważniejszych. Ale ich dobór czasami podyktowany bywa zastaną aranżacją mieszkania lub domu. Na ogół ważna jest tu harmonia, umiejętne skomponowanie fragmentów tworzących całość. Dopasowanie ich np. do odcieni parkietu czy ram okiennych (jeśli jesteśmy zwolennikami jednolitej formy wizualnej) albo zestawienie oparte na zasadzie kontrastu (gdy pragniemy zaakcentować indywidualność i niezależność od obowiązujących kanonów). Mamy ich wiele do wyboru. Znamy też zasady, mówiące o stosowaniu jednolitej linii stylistycznej. Ale trudno ograniczać inwencję, która inspiruje nas do tworzenia innowacji. Odkrywanie estetycznych rozwiązań w nietypowej formule bywa przecież wspaniałą przygodą!

Trend #6 – mniej znaczy więcej

Akcesoria do drzwi stanowią element decydujący o ich ostatecznym charakterze. To kropka nad „i”, zwieńczenie wielu starań o zachowanie proporcji między stylem i funkcjonalnością. Ukryte zawiasy oraz niewielkie szyldy klamek (rozety), stanowią idealną odpowiedź na wymogi współczesnego designu. W wydaniu tradycyjnym długie i wąskie, dziś coraz częściej skromne i minimalistyczne: okrągłe lub – zgodnie z najnowszym trendem – kwadratowe. Wspierają aranżacje zaplanowane z zamysłem i spójną wizją wizualną. Łączą nowoczesność z dobrą tradycją.

***

Firma PORTA KMI Poland powstała w 1992 roku i jest jednym z czołowych producentów drzwi i ościeżnic przeznaczonych dla wszystkich segmentów budownictwa. Swoją działalność prowadzi poprzez sieć ponad 100 Autoryzowanych Dealerów oraz Autoryzowane punkty sprzedaży, dzięki czemu produkty firmy dostępne są na terenie całego kraju. Produkcja odbywa się w sześciu zakładach, a jej wielkość w skali miesiąca wynosi ponad 65 000 kompletów skrzydeł i ościeżnic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *