W ostatnich latach zauważalnie wzrasta aktywność inwestycyjna polskich przedsiębiorstw. Poprawie ulega również sytuacja na rodzimym rynku budowlanym. Jak usprawnić transport wewnętrzny, by móc w pełni wykorzystać ten potencjał? Analizujemy, czym kierować się wybierając wózki widłowe.
Eksperci z firm analitycznych przewidują wzrosty w sektorze budowlanym na poziomie 6-8%. Pozytywny wpływ na tę sytuację przypisuje się nabierającym tempa inwestycjom ze środków unijnych, przewidywanym rozstrzygnięciom przetargów oraz realizacji rządowego programu wspierania społecznego budownictwa czynszowego. Ocena kondycji przedsiębiorstw po drugim kwartale 2015 jest optymistyczna także według raportu NBP. – Poprawiła się zarówno terminowość obsługi zadłużenia wobec banków, jak i zdolność do spłaty zobowiązań handlowych. Osiągnęła ona poziomy zbliżone do swoich maksimów z lat 2007-2008. Poprawę odnotowało również budownictwo – czytamy w komunikacie banku. Przedsiębiorcy działający w tym segmencie aktywnie poszukują kredytów. Zauważalne są również wzrosty aktywności inwestycyjnej. Nie bez znaczenia dla opłacalności przyszłych działań budowlanych ma odpowiednio dobrana flota maszyn. Jakie cechy decydują o ich użyteczności i wydajności? Analizujemy najistotniejsze parametry wózków widłowych.
Finansowanie z zachowaniem płynności
Z analiz Narodowego Banku Polskiego wynika, że mimo poprawy sytuacji i wzrostu rentowności w ostatnich kwartałach, liczba upadłości w branży budowlanej wciąż pozostaje dość duża. Działające w tym sektorze przedsiębiorstwa, decydujące się na inwestycje w rozwój parku maszynowego, powinny dążyć więc do zachowania jak największej płynności finansowej. Sprzyjają temu nowoczesne formy finansowania, takie jak leasing i wynajem długoterminowy. Opłacalność tych rozwiązań znajduje odzwierciedlenie w dostrzegalnym wzroście ich popularności. Jak podaje Związek Polskiego Leasingu, w przeciągu ostatnich pięciu lat wartość polskiego rynku leasingu zwiększyła się niemal dwukrotnie – z 23 miliardów złotych w 2009 roku do 42,7 mld w roku 2014. Rośnie również zainteresowanie długoterminowym wynajmem wózków widłowych. – Niestandardowe metody finansowania floty transportu wewnętrznego mają dwie bardzo istotne zalety – mówi Tobiasz Jakubczak, specjalista ds. produktu STILL Polska, dostawcy kompleksowych rozwiązań i usług intralogistycznych. – Procedury są prostsze, a rozliczenia inwestycji bardziej korzystne niż w wypadku tradycyjnych kredytów. Znaczenie ma również fakt, że dostawca tego typu rozwiązania najczęściej bierze na siebie obowiązki związane z utrzymaniem stanu technicznego i dokumentacji pojazdów oraz gwarantuje możliwość wymiany osprzętu wózka, w zależności od realizowanego w danym momencie projektu – dodaje Jakubczak.
Dostosowanie maszyny do zadania
Warunki panujące na placach budowy to duże wyzwanie dla jeżdżących po nich maszyn. Aby zapewnić funkcjonowanie bez przestojów, warto zadbać o wyposażenie, minimalizujące ryzyko awarii. Do pracy w środowisku zapylonym polecane jest zastosowanie dodatkowych filtrów powietrza. W przypadku rozjeżdżonego, błotnistego terenu, w ochronie ładunku i sprzętu sprawdzą się przedłużone błotniki. W takich warunkach ważny jest również dobór wózka o szczelnej komorze silnika. Na nierównym gruncie kluczowymi aspektami są również duża moc i obecność trybu zwiększającego moment obrotowy oraz rozwiązania gwarantujące wysoką stabilność boczną. Wymienia się tu takie elementy, jak: opony pneumatyczne, nisko położony punkt ciężkości, systemy kontroli szybkości pokonywania zakrętów czy układy monitoringu stabilności. Jeśli zadania pojazdu obejmują również pobór ładunków z ciężarówek lub składów budowlanych, istotna jest zwrotność i kompaktowe rozmiary, umożliwiające bezpieczne manewry.
Bezpieczeństwo i ergonomia
Według danych GUS za I kwartał 2015, budownictwo jest jednym z sektorów charakteryzujących się najwyższą liczbą ciężkich i śmiertelnych wypadków przy pracy. Aby zapewnić zatrudnionym bezpieczeństwo podczas wykonywania codziennych zadań, przy wyborze maszyn warto wziąć pod uwagę wyposażenie minimalizujące ryzyko kolizji. – Czynnikiem bardzo ważnym dla zachowania bezpieczeństwa pracy jest zapewnienie dobrej widzialności we wszystkich kierunkach. W budownictwie, gdzie często mamy do czynienia z bardzo dużymi gabarytowo ładunkami, polecanym rozwiązaniem jest podniesiona kabina operatora. Znaczenie ma również nieprzesłaniająca widoczności konstrukcja masztu – mówi specjalista ds. produktu STILL Polska. – Dobre rezultaty w zakresie obniżenia liczby kolizji przynosi także wyposażenie wózka w dodatkowe oświetlenie – tak zwane szperacze. Ciekawym pomysłem są również reflektory wyświetlające jaskrawy punkt świetlny kilka metrów za pojazdem, ostrzegając innych uczestników o położeniu maszyny – tłumaczy Tobiasz Jakubczak. Na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i obniżenie ryzyka uszczerbku na zdrowiu operatorów maszyn przekłada się również zastosowanie rozwiązań poprawiających ergonomię pracy. Najpopularniejsze wyposażenie to systemy amortyzacji, redukujące ilość drgań przenoszonych na kręgosłup. W celu zwiększenia komfortu pracowników, stosuje się również wygodny fotel, z możliwością regulacji w kilku płaszczyznach, pozwalający na dostosowanie kabiny do indywidualnych potrzeb.