Rowery trójkołowe rehabilitacyjne – co warto wiedzieć na ich temat?

Jazda na rowerze to bezsprzecznie najchętniej wybierana aktywność fizyczna. Na rowerze spotkamy zarówno 4-5 latka, jak i jego dziadka. Co do zasady, do jazdy na rowerze nie jest wymagana szczególna kondycja, a pobyt na świeżym powietrzu przyda się każdemu. Bywają jednak wyjątki, w których samodzielna jazda na rowerze może nie być możliwa. Czy to oznacza, że musimy wówczas zapomnieć o tej zdrowej formie aktywności? Na szczęście nie. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzą nam rowery trójkołowe. Poznajmy je bliżej.

Dla kogo powstały rowery trójkołowe?

Wbrew pierwszym skojarzeniom rowery trójkołowe nie są domeną małych dzieci, które dopiero uczą się jazdy na rowerze. Rowery trójkołowe dla dorosłych to nieoceniona pomoc w sytuacji, gdy ktoś ma problemy z samodzielnym poruszaniem się, a nie chce rezygnować ze zdrowej aktywności, którą jest jazda na rowerze.
Stan taki może być spowodowany chorobami neurologicznymi, zabiegami ortopedycznymi czy problemami z utrzymaniem równowagi. W zależności od potrzeb danej osoby dopasowuje się rower wraz z ewentualnymi usprawnieniami.

Jakie zalety mają rowery trójkołowe rehabilitacyjne?

Wiemy już, że są one ogromnie pomocne. Na czym jednak polega ich wyjątkowość? Już na pierwszy rzut oka widać, że rowery tego typu wyróżnia solidna i stabilna konstrukcja. Rowery trójkołowe rehabilitacyjne to jednak znacznie więcej niż dwa koła z tyłu. To również bardziej komfortowe siedzenie z mocną sprężyną. Na życzenie istnieje możliwość założenia hamulców tarczowych. Ponadto niezbędnym elementem wyposażenia jest oświetlenie przód, tył. Poza wyposażeniem kluczowe dla wygodnego użytkowania roweru jest jego dopasowanie do osoby, która będzie z niego korzystać. Mamy tu na myśli przede wszystkim wzrost oraz masę ciała.


Co jeszcze warto wiedzieć o tego typu rowerach?

M.in. to, że występują one również jako rowery trójkołowe dla młodzieży. Nie zapominajmy bowiem, że w procesie rehabilitacji mogą brać udział również osoby młode. One mogą czuć się nieco skrępowane wyglądem roweru na trzech kołach. Stąd też producent przewidział specjalne wersje wyróżniające się nieco konstrukcją oraz młodzieżową kolorystyką. W kategorii rowerów na trzech kołach spotkamy również rowery trójkołowe elektryczne. To propozycja dla osób, które mają największe problemy zdrowotne i nawet jazda z trzema kołami stanowi dla nich bardzo duży wysiłek. Rower z napędem elektrycznym zwalnia niejako z konieczności używania dużej siły i pozwala skupić się na jeździe.

Dla osób, które są zainteresowane takim rowerem, ale obawiają się o jego wysoką cenę, mamy dobrą wiadomość. Dzięki PFRON istnieje możliwość refundacji aż 95% ceny zakupu, o ile przedstawimy dokumentację potwierdzającą stan zdrowia pacjenta i konieczność jego posiadania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *