Kiedyś kotły na paliwo stałe cieszyły się popularnością jedynie ze względu na najniższą cenę na rynku. Poza tym ich codzienna eksploatacja pozostawiała niestety wiele do życzenia – praktycznie codzienne palenie w piecu bywało dla wielu osób uciążliwe. Dzisiaj kotły na paliwa stałe ponownie znalazły się w zainteresowaniu właścicieli budynków jednorodzinnych. Rozwiązania idące w parze z zastosowaniem nowoczesnej technologii systematycznie zwiększają komfort użytkowania. Dodatkowo na ich korzyść pracuje szeroki wachlarz możliwych do zastosowania paliw.
Nowoczesne technologie
Kotły na paliwa stałe niezmiennie kojarzą się większości osób z tymi starymi, zasypowymi, generującymi mnóstwo dymu i wymagającymi załadunku przynajmniej raz na dobę. Nie mniej jednak nowoczesne kotły stają się coraz mniej uciążliwe w użytkowaniu. Dodatkowo dobrzy producenci starają się, aby ich eksploatacja była bezpieczna zarówno dla właściciela, jak i dla środowiska. Duże firmy i małe zakłady rzemieślnicze wciąż poszukują nowych rozwiązań i stawiają sobie kolejne wyzwania, mające stanowić odpowiedź na rosnące wymagania użytkowników w zakresie funkcjonalności, wydajności oraz efektywności spalania. Istotną kwestią pozostaje bezustanna praca nad uczynieniem pracy kotłów jeszcze bardziej ekologiczną oraz ekonomiczną. Już w chwili obecnej rezultatem tych prac jest szeroka gama kotłów z podajnikiem we wszystkich możliwych segmentach cenowych. – Inwestor może wybierać pomiędzy tanimi konstrukcjami z ręcznym zasypem paliwa, kotłami wyposażonymi w prostą, mechaniczną regulację spalania oraz automatycznymi urządzeniami z najwyższej półki – wymienia specjalista firmy Metalteres.
Proste w obsłudze
Istotną zaletę nowoczesnych kotłów stanowi daleko idąca automatyzacja ich użytkowania. Dobrej jakości produkty są wyposażone w rozbudowane układy automatyki i sterowania procesem spalania, co pozwala na mało uciążliwą obsługę urządzeń. W kotłach z automatycznym podajnikiem paliwa jeden załadunek może wystarczyć nawet na 3-5 dni ogrzewania domu jednorodzinnego. Inwestorzy mogą wybierać pomiędzy urządzeniami z podajnikami tłokowymi lub ślimakowymi przystosowanymi do pracy z różnymi rodzajami paliwa m.in. miałem węglowym, peletem, brykietem drzewnym czy ekogroszkiem. Funkcjonalne kotły są udoskonalone o regulatory elektroniczne z wyświetlaczami komunikującymi użytkownikowi stan kotłów w jednym z kilkunastu dostępnych języków lub przy wykorzystaniu prezentacji graficznej. Rynek proponuje coraz bogatszą ofertę kotłów dopasowaną dla niewielkich przestrzeni domów jednorodzinnych produkujących coraz więcej dobrej jakości urządzeń zamkniętych w kompaktowych obudowach.
Możliwość palenia każdym materiałem
Wcześniej kotły z podajnikiem faktycznie, idealnie spełniały swoje zadanie ekonomicznego i ekologicznego spalania. Nie mniej jednak działały jedynie po załadowaniu ich najlepszej jakości węglem czy ekogroszkiem. A to w Polsce, jak każdy wie, materiał deficytowy. Nowoczesne piece są o wiele bardziej tolerancyjne również w kwestii innych paliw, nawet tych, które są akurat najtańsze i najbardziej dostępne.
– Nowoczesne kotły na paliwa stałe to maszyny powstałe w wyniki nieustającej pracy doświadczonych specjalistów w oparciu o zastosowanie zaawansowanych technologii i najbardziej restrykcyjne normy. To czyni je nie tylko ekonomicznym, ale również wygodnym i komfortowym rozwiązaniem z punktu widzenia potencjalnego klienta – przekonuje specjalista Metalteres. – To naturalnie nie koniec ewolucji tych produktów. Docelowo kotły na paliwa stałe mają się charakteryzować pełną automatyką i jeszcze większą ekonomią płynącą z ich użytkowania – dodaje.