Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa stal, a to właśnie z niej produkowane są części maszyn czy samochodów, jest także ważną składową wszelakich budynków – od domów jednorodzinnych, po wielkie biurowce czy budynki przemysłowe. Konkretne właściwości, a co za tym idzie możliwości wykorzystania stali, zależą w dużej mierze od domieszek innych metali, dodawanych w procesie produkcji. Jednym z rodzajów stali, który powinien znać każdy jest G65 – co go charakteryzuje?
Stal sprężynowa – z czego się składa?
Jak już wspominaliśmy, odpowiednia mieszanka innych metali, którą dodamy do stali w procesie przetapiania wpływa na jej właściwości. Metale, które wykorzystuje się do wytwarzania stali sprężynowej, oznaczanej najczęściej jako stal 65G, 54Mn4 lub 1.1260 to Węgiel (do 0.7%), Mangan (do 1.2%), Krzem (do 0.4%), Fosfor (do 0.04%), Siarka (do 0.04%), Nikiel (do 0.3%), Chrom (do 0.3%) i Miedź (do 0.25%).
Co charakteryzuje ten metal?
Stal 65G nie bez powodu nazywana jest sprężynową, idealnie nadaje się do wytwarzania resorów, czy wszelkiego rodzaju zwojów i podkładek sprężynujących. Ta stal, hartowana jest w oleju, dzięki czemu wykazuje niewrażliwość na kruchość odpuszczani, niebezpieczne może być jednak środowisko korozyjne.
Ten rodzaj stali, najczęściej dostarczane są w formie blachy gorąco i zimnowalcowanej, prętów walcowanych oraz kłutych, taśm, odkuwek czy drutów.
Podsumowując
Z omawianym wyżej gatunkiem stali, każdy z nas ma do czynienia na co dzień, czy to poruszając się własnym samochodem, czy mijając inne na ulicy. Wiedza w tym zakresie nie jest może nieodzowna dla przeciętnego zjadacza chleba, jednak może okazać się bardzo przydatna, gdy stal chcemy wykorzystać w konkretnym projekcie. Dzięki wiedzy, będziemy mogli zdecydować się na najlepsze rozwiązanie, które zmaksymalizuje funkcjonalność końcowego projektu.