Porady budowlane: Fugi – jak je wybrać i czym się kierować podczas zakupów?

Przeprowadzając w domu większy remont, najczęściej dbamy o najważniejsze elementy wpływające na estetykę mieszkania, czyli malowanie, kładzenie paneli, kasetonów, tapet. Jednak prace wykończeniowe również są niezwykle istotne, tak by ostateczny efekt był zadowalający i by podobał się nie tylko nam i rodzinie, ale i był trwały na długie lata.

Przykładem tego są budowlane fugi, które źle dobrane mogą popsuć cały rezultat starań ekipy remontowej. Zarówno podczas kładzenia kafelek, jak i układania boazerii czy paneli bądź innych elementów budowlanych, w których chcemy wykorzystać fugi, powinny one być dopasowywane kolorystycznie oraz rozmiarowo do potrzeb konkretnych materiałów budowlanych. Fugi o pastelowym kolorze powinny być dobierane do kafelek z barwach żywych, mocnych, a te intensywne do kafelek stonowanych – w przeciwnym razie uzyskamy efekt \”mdłości\” i monotonii, a tego we własnej łazience z pewnością nikt by nie chciał.

Wybierając fugi należy dowiedzieć się, jaki będą one miały kolor po wyschnięciu (bo ten namalowany na tubce z fugą często nieznacznie różni się od efektu końcowego, jaki uzyskamy) oraz jaka będzie ich orientacyjna grubość po nałożeniu jednej warstwy. Ponadto, niektóre z nich są przeznaczone wyłącznie do użycia z płytkami ceramicznymi, inne łączy się głównie z drewnianymi elementami wykończeniowymi, więc ważne jest także to, do jakich konkretnych prac się nadają. Poza tym istotne jest, w jakim miejscu ma znajdować się fuga. Np. ta cementowa nie może być wystawiona na wilgoć ani zbyt często czyszczona, bo po prostu szybko się zniszczy i trzeba ją będzie wymieniać na nową, bądź co gorsza – kuć kafelki, by się jej pozbyć!

Nie zapominajmy też, że najważniejszą funkcją fug jest działanie wiążące, czyli pomaganie w spojeniu elementów, którymi pokrywamy ściany czy podłogi. Dlatego tak istotne jest, by sięgać po fugi o odpowiednich właściwościach łączących. Do nałożenia na ściany szczególnie pomocne będą fugi szybkowiążące. Czas ich zasychania sprawia, że nie skapują z pionowej powierzchni i w krótkim czasie dają ładny, końcowy efekt remontu. Zanim wybierzesz więc fugi – koniecznie skorzystaj z tych wskazówek lub zasięgnij porady eksperta budowlanego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *