Po co nakleja się ptaki na ekranach dźwiękoszczelnych?

Ekrany dźwiękoszczelne są coraz częstszym elementem krajobrazu, może to odnotować każdy kierowca. Przezroczyste ściany powinny posiadać też specjalne naklejki w kształcie ptaków, które służą bezpieczeństwu tych zwierząt.

 Wraz z rozwojem sieci dróg oraz stanu infrastruktury miejskiej rośnie liczba ekranów dźwiękoszczelnych. Pozwalają one ograniczyć emisję hałasu, a przez to ochronić komfort mieszkańców znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie ruchliwych tras. Zadaniem drogowych ekranów akustycznych jest odbijanie fal dźwiękowych. Na wielu przezroczystych konstrukcjach tego typu można zauważyć tzw. BirdSystem Label czyli naklejki, przypominające ptaki.

,,Widok takich ,,drapieżników” stanowi sygnał dla lecącego ptaka, że powinien ominąć tą przestrzeń. W przeciwnym razie, mogłyby zwyczajnie zderzyć się z przezroczystą ścianą, doznając obrażeń lub nawet ginąc” – komentuje Paweł Ćwierzyński z BirdSystem, firmy produkującej naklejki na ekrany akustyczne.

Instytucje sceptycznie o ekranach dźwiękoszczelnych

Ptaki w locie nie widzą tafli pleksi, w której odbija się słońce, w efekcie czego dochodzi do zderzenia. Organizacje zajmujące się ochroną środowiska i zwierząt, m.in. Polskie Towarzystwo Ptaków aktywnie działa na rzecz ograniczenia śmiertelnych przypadków z powodu zainstalowania ekranów. BirdSystem Label jest prostym i przystępnym cenowo rozwiązaniem, dlatego lokalne władze przeważnie podchodzą przychylnie do prób zwrócenia uwagi na ten problem przez instytucje takie jak Polskie Towarzystwo Ptaków. Opisane naklejki wprowadzono m.in. w Olsztynie, Białymstoku czy Przemyślu.

Gdzie jeszcze stosuje się BirdSystem Label?

Naklejane sylwetki ptaków drapieżnych zabezpieczają przezroczyste lub lustrzane powierzchnie, najczęściej stosuje się je na ekranach dźwiękochłonnych, dużych połaciach okiennych oraz szklanych ścianach biurowców. Ornitolodzy i ekolodzy sugerują, że w celu ochrony ptaków można stosować także folie, np. imitujące płynącą wodę, które zakrywałyby większą powierzchnię ekranów. Skorzystanie z naklejek jest jedna tańsze, ponieważ cena za ,,drapieżnika” oscyluje wokół 20zł za sztukę.

————————————————————————————————

BirdSystem – to marka firmy INWEN , która od roku 2000 z sukcesem oferuje rozwiązania pozwalające na skuteczne zabezpieczenie obiektów przed niepożądaną obecnością ptaków. BirdSystem to jedyny w Polsce producent profesjonalnych modułów mechanicznych z końcówkami zabezpieczającymi ptaki przed zranieniem, które zyskały pozytywną opinię TOZ w Polsce. Firma była również patronem merytorycznym akcji ,,Czysty Białystok”. Więcej o BirdSystem na stronie www.birdsystem.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *