Płytka klinkierowa: sposób na zwiększenie termoizolacyjności budynku i piękny wygląd domu

Ciepły dom to komfort mieszkania, mniejsze koszty energii i, co istotne dla wielu, własny wkład w działania proekologiczne. Planując docieplenie budynku mieszkalnego, warto zastanowić się również nad wyborem takiego rodzaju elewacji, która dodatkowo wpłynie na poprawę parametrów termoizolacyjnych. Do takich z pewnością można zaliczyć wykończenie ścian zewnętrznych płytką klinkierową

Zmniejszenie zapotrzebowania budynków na ciepło, którego koszt stanowi nawet ok. 40% wszystkich wydatków na dom, przy stale rosnących cenach energii, a także wobec wprowadzanych, nowych przepisów budowlanych, jest nieuniknione. Jest to szczególnie istotne w przypadku budynków kilkudziesięcioletnich, ale też powstałych przed 20 czy 30 laty, które ze względu na inne wymogi prawne i użyte materiały, mogą znacznie odbiegać od obecnie obowiązujących standardów.

Realne oszczędności

Pomocne w uzyskaniu lepszych parametrów w zakresie energooszczędności są odpowiednie materiały i zastosowane rozwiązania. Mówiąc o murach, nie można pominąć tych najczęściej spotykanych – z pustaków ceramicznych, z obustronnym tynkiem. Szacunkowo, wykonana w ten sposób ściana o grubości około 40cm charakteryzuje się współczynnikiem przenikania ciepła (U) na poziomie około 1 wata na m2, a w przypadku obiektów starszych współczynnik ten może być nawet większy o 30%. Wystarczy wspomnieć, że według nowych warunków technicznych, wprowadzonych przez Unię Europejską z początkiem 2014 roku, w nowo projektowanych domach współczynnik ten nie może przekraczać poziomu 0,3 wata na m2. – W celu poprawienia energooszczędności budynku warto zdecydować się na ocieplenie ścian wełną mineralną lub styropianem, a warstwę zewnętrzną wykonać z płytek klinkierowych. Takie rozwiązanie pozwala na zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku oraz samego ogrzewania nawet o 40% w ciągu roku, w zależności od panujących warunków atmosferycznych. W przypadku obiektów nowych, wybierając pustak Röben o grubości 24cm, 20cm warstwę ocieplenia z wełny mineralnej i elewację z płytek klinkierowych, współczynnik przenikania ciepła wynosi jedynie 0,13 wata na m2, co jest ponad dwukrotnie niższą wartością, od wymaganej obecnie przez Unię Europejską – mówi Roman Tereszczak specjalista firmy Röben. Zastosowanie tego typu technologii – warstwy ocieplenia + płytek jest dużo korzystniejsze nie tylko ze względu na zwiększoną energooszczędność budynku, ale również łatwość utrzymania klinkierowej elewacji w porządku.

Płytka najlepsza na renowację

Zewnętrzna warstwa ściany na przestrzeni kilkudziesięciu lat jest wielokrotnie narażana na działanie czynników atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Z tego powodu w przypadku ścian otynkowanych bardzo często mamy do czynienia ze spękaniami powierzchni czy powstawaniem rys, co prowadzi do nieestetycznego wyglądu i co gorsza, osłabienia zewnętrznej warstwy ściany. Podczas renowacji elewacji budynku ze względu na wysokie parametry techniczne warto wykorzystać płytki klinkierowe, które są cieńsze i lżejsze od cegieł klinkierowych posiadających podobne cechy, jednak ich zastosowanie pozwala ograniczyć koszty związane z przeprowadzanym remontem. – Ściany pokryte tynkiem akrylowym lub mineralnym z czasem wymagają przeprowadzania oczyszczania z zabrudzeń, a nawet ponownego malowania, ponieważ ich kolor często blaknie pod wpływem działania czynników atmosferycznych. W przypadku elewacji wykonanej z płytek klinkierowych problem ten nie występuje – tłumaczy Tereszczak. – Wytrzymałość na czynniki zewnętrzne oraz odporność na osadzanie się zabrudzeń sprawia, że ściana pokryta płytkami przez wiele lat zachowuje swój kolor i strukturę, pozwalając w dalszej perspektywie uniknąć dodatkowych kosztów związanych z renowacją – dodaje.

Zobacz jakie to proste

Montaż płytek klinkierowych nie jest zadaniem skomplikowanym, jednak powinien odbywać się według pewnych zasad. Płytki klinkierowe należy umieszczać na gładkie i nośne podłoże, oczyszczone z kurzu, zabrudzeń i innych elementów. Na tak przygotowaną powierzchnię nanosi się warstwę kleju elastycznego, przeznaczonego do mocowania płytek, a kolejne rzędy nakleja się, zaczynając od naroży – tu warto zastosować płytki kątowe, które sprawią, że elewacja będzie wyglądać jak oryginalny, ceglany mur. Trzeba jednak pamiętać, że płytki można stosować na elewacji do wysokości 7m, jeśli są montowane bezpośrednio na murze. Mocując je na ociepleniu ze styropianu lub wełny, konieczne jest zastosowanie specjalnych zabezpieczeń by płytki nie odpadły. Dodatkowo, stosując płytkę klinkierową, nie ma problemu z dostosowaniem koloru elewacji do np. muru otaczającego dom czy elementów małej architektury ogrodowej, czyniąc najbliższe otoczenie bardziej harmonijnym i dopasowanym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *