Ogród zimowy to niewątpliwie luksusowy element domu jednorodzinnego. Jest to niewątpliwie kawałek lata w każdej porze roku i każdych warunkach pogodowych. Są różne upodobania co do stylu tego pomieszczenia ze szkła. Ogród zimowy może być w stylu minimalistycznym, nowoczesnym, w pełni przepychu barokowym. Wszystko zależy od naszej wyobra¼ni i gustu jednak jedno jest pewne jest zawsze miejscem pełnym światła. Posiadanie pomieszczenia pełnego światła wpływa na nas pozytywnie zwłaszcza w jesienno zimowych miesiącach pełnych szarości i mroku.


Przeznaczenie ogrodu zimowego może być naprawę różnorodne. Może to być tradycyjna, standardowa oranżeria pełna tropikalnych roślin zniewalających swym zapachem i na przykład szemrzącą wodą w małej fontannie. Może tez to być pokój wypoczynkowy z wygodnymi kanapami gdzie rośliny stanowią mały dodatek. Może to być nawet ekstrawagancki pokój kąpielowy z jaccuzi. Wszystko zależy od naszej wyobra¼ni.


Aby spełnić nasze marzenia o ogrodzie zimowym wszystko najlepiej jest przewidzieć już na etapie projektowania. Od tego na jaką konstrukcję się zdecydujemy będzie zależeć do czego nam ona się przyda.


Roślinna oranżeria

W tym wypadku w projektowaniu i konstrukcji naszego ogrodu punktem wyjścia są rośliny. Zastanówmy się jakie gatunki będziemy uprawiać i na tej podstawie zaprojektujmy wszystko. Jeżeli będziemy chcieli mieć rośliny światłolubne ogród winien być wystawiony na światło. Jeżeli będziemy chcieli uprawiać rośliny cieniolubne, powinniśmy rozważyć ulokowanie ogrodu nie od południa i/lub przycienienie szyb. Inaczej też sprawa będzie wyglądała przy uprawie roślin o dużych gabarytach, a inaczej przy roślinkach drobnych. Ważnym zagadnieniem jest stopień izolacji. Jeżeli planujemy uprawiać rośliny tropikalne cienka szyba i delikatna konstrukcja nie wystarcza do zapewnienia im właściwych warunków. Na takie rozwiązanie oszczędnościowe możemy się zdecydować przy roślinach znoszących chłód.

Pomysłów na aranżacje ogrodu zimowego jest wiele np. w stylu japońskim z szemrzącą wodą i minimum roślin, lub śródziemnomorski z palmami i drzewkami cytrusowymi, albo pustynny z kaktusami i aloesem.


Ogród zimowy – jadalnia

W przypadku kiedy nie jesteśmy aż takimi miłośnikami roslin, możemy z ogrodu zimowego uczynić nietuzinkowy pokój naszego domu. W takim pokoju roślinność może być drobnym dodatkiem. Ogród zimowy jako jadalnia to sposób na spożywanie posiłków w gronie rodziny lub przyjaciół w nastrajającym otoczeniu. Śniadania z widokami na otaczający nas świat skąpane w porannych promieniach słońca, kolacje pod rozgwieżdżonym niebem. Wystarczy nasz ogród wyposażyć w meble do jadalni; stół, krzesła.


Ogród zimowy – salon wypoczynkowy

W tym wypadku do naszego dodatkowego przeszklonego pokoju wstawiamy wygodne meble. Meble te, takie jak do salonu, sofa, fotele stolik na kawę czy czasopisma. Dobrym pomysłem jest zainstalowanie sprzętu audio. Relaksowanie się muzyką i widokiem natury za oknem i wewnątrz ogrodu ukoi każde nerwy.


Pomysłów na wykorzystanie ogrodu zimowego jest jeszcze wiele, nie sposób przedstawić wszelkie twórcze projekty. W każdym razie przy każdym ogrodzie powinniśmy kierować się wiedzą z zakresu budownictwa, w końcu ogród to budowla. Jeżeli brakuje nam wiedzy powinniśmy ja poszerzyć lub najlepiej skierować się do specjalistycznej firmy zajmującej się tematem ogrodów zimowych. Spełnienie takiego marzenia w sposób odpowiedni i profesjonalny do oczekiwań jest tego warte.Marcin Kowalski – moderator serwisu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *