Każdy maluch marzy o pluszowym przyjacielu, z którym nie będzie rozstawał się na krok. Są jednak najmłodsi, którzy potrzebują wyjątkowego wsparcia. Do Centrum Wspierania Rodzin „Swoboda” w Poznaniu trafiają dzieci, których rodziny są w kryzysie. Tam każdy miś może być na wagę złota. To właśnie do tej placówki trafiły maskotki zebrane w poznańskim sklepie IKEA podczas tegorocznej akcji „1 Euro to majątek”.

Co roku w listopadzie i grudniu klienci poznańskiego sklepu IKEA mogą wrzucać do specjalnych koszy zakupione zabawki. Ten dar serca procentuje podwójnie. – W ramach akcji „1 euro to majątek” z każdej zakupionej pluszowej zabawki lub książeczki dla dzieci przekazujemy 1 euro na cele charytatywne, w tym na rzecz projektów edukacyjnych wspieranych przez organizację UNICEF i Save the Children – mówi Arkadiusz Stępień z IKEA Poznań. – Dodatkowo poznaniacy moli przekazać zakupione zabawki na rzecz podopiecznych Centrum Wspierania Rodzin „Swoboda”, tym samym pomagając najmłodszym tutaj w Poznaniu. Wiemy, że dzieci kochają misie, a zabawki ofiarowane przez klientów przyniosą wiele radości – dodaje Arkadiusz Stępień. Przekazanie zebranych zabawek odbyło w się budynku Centrum Wspierania Rodzin.

Wsparcie Centrum przez IKEA ma nieco dłuższą historię. Podczas jednego z październikowych weekendów dzieci przebywające w Czarodziejskim Lesie Smaland robiły „serduszkowy łańcuch”, który osiągnął długość aż 50. metrów. W nagrodę sklep przekazał dyrekcji placówki kartę upominkową na zakupy w IKEA. To był dopiero początek. – Dzieci nas tak ujęły za serca, że postanowiliśmy zrobić dla nich coś wyjątkowego. Wtedy zrodził się pomysł na remont pokoi zabaw w Centrum „Swoboda” – mówi Arkadiusz Stępień. Remont trwał dokładnie 2 dni. Wzięło w nim udział 20. pracowników sklepu, każdy charytatywnie po godzinach swojej pracy. W malowanie pokoi zaangażowały się też dzieci. – Szybkość z jaką przeprowadzony został cały remont była wręcz zaskakująca. Dzieci interesowały się tym, co dzieje się w placówce i chętnie angażowały się w malowanie fragmentów ścian. – mówi Elżbieta Chełmkowska, dyrektor placówki – Chyba największą radość naszym podopiecznym sprawiły specjalne tablice przymocowane do ścian, po których można malować kredą. Dzieci po prostu oszalały na ich punkcie. Ponadto wydzielenie w czasie remontu specjalnej strefy zabaw w pomieszczeniu, ułatwiło pracę naszym wychowawcom – dodaje Elżbieta Chełmkowska. Każdy z wyremontowanych pokoi ma ok 34 mkw.

a na ich wymalowanie potrzeba było przeszło 40 litrów farby. W pomieszczeniach wymienione zostały sofy, krzesła, dywany, w oknach umieszczone kolorowe tkaniny, które sprawiają, że przestrzeń wygląda radośnie i świeżo.

Pracownicy Centrum Wspierania Rodzin „Swoboda” robią wszystko, by życie dziecka w placówce niewiele odbiegało od tego, jak toczy się życie jego rówieśników mieszkających w przeciętnym domu w Poznaniu. Budynek jest stosownie wyposażony, kameralny i wydzielone w nim zostały dwa niezależne mieszkania.

Pluszaki przekazane przez IKEA są darem serca poznaniaków i z pewnością wywołają wiele radości u podopiecznych Centrum. Wszyscy wiemy, że pierwsze przyjaźnie są najważniejsze i pamiętamy je przez całe życie. Nawet jeśli są tylko pluszowe.

PR

LA

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *