Budynek Muzeum II Wojny Światowej zaprojektowany przez Studio Architektoniczne Kwadrat zachwyca swoją bryłą w postaci 40 metrowego pochylonego graniastosłupa, gdzie część wystawy będzie umiejscowiona pod powierzchnią ziemi. Do budowy obiektu wykorzystano najnowocześniejsze rozwiązania budowlane, w tym strop wykonany z najwyższej jakości szkła Vetrotech Saint-Goba
Idea powstania muzeum, którego zadaniem będzie upowszechnianie wiedzy o II Wojnie Światowej oraz pielęgnowanie pamięci o jej ofiarach i bohaterach, narodziła się w 2008 roku. Przez pierwsze lata swojej działalności jego siedziba mieściła się w ciągu kamienic przy ul. Długiej w Gdańsku. Jednakże od początku był to tylko tymczasowy adres, który miał pełnić swoją funkcję do czasu wybudowania nowego obiektu. W konkursie na jego projekt zorganizowanym w 2010 roku przez Ministerstwo Kultury zwyciężyła koncepcja zaproponowana przez Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni. Projekt zakłada, że obiekt będzie miał powierzchnię około 23 tysięcy m2, z czego na wystawę główną przeznaczono obszar około 5 tysięcy m2
Projektując Muzeum II Wojny Światowej, postawiliśmy sobie za cel właściwe wpisanie obiektu w strukturę urbanistyczną i fizjonomię przestrzenną Gdańska. Podejmując decyzje projektowe, mieliśmy na względzie mocny kontekst historyczny otaczającej nas zabudowy. Zadaniem projektantów była również próba stworzenia nowego, współczesnego symbolu Gdańska – nowej ikony. Dlatego też, w swojej pracy łączyliśmy poszukiwania formy architektonicznej z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi – mówi architekt Jacek Droszcz, właściciel biura projektowego Kwadrat.
Projekt muzeum zakłada połączenie przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości, które mają się wyrażać na wielu płaszczyznach, między innymi za sprawą antywojennego wydźwięku organizowanych w nim wystaw i seminariów. Podział ten został jeszcze bardziej zaakcentowany poprzez podział muzeum na trzy strefy: przeszłość wraz z umiejscowioną w podziemiu ekspozycją, teraźniejszością, która ma swoje miejsce na placu wokół obiektu oraz przyszłością za sprawą nowoczesnego punktu widokowego.
Niezwykłość tego obiektu nie ogranicza się jedynie do projektu architektonicznego, który imponuje swoją innowacyjnością. Rozwiązania budowlane jakie zostały zastosowane w konstrukcji tego budynku wykorzystują najnowocześniejsze materiały budowlane. Jednym z takich innowacyjnych produktów, który został użyty przy budowie muzeum jest szklany strop dostarczony przez Vetrotech, producenta wysokiej jakości szkła.
Nasza firma od zawsze stara się by jej produkty były najwyższej jakości oraz spełniały oczekiwania architektów i inżynierów zarówno pod kątem innowacyjności jak i estetyki wykonania. Nie inaczej było w przypadku Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Dostarczyliśmy tam kilkaset m2 szklanego stropu w klasie REI60 który wytrzymuje obciążenie 5 kN/m2. Ponadto rozwiązanie to jest w wersji termoizolacyjnej, przez co zachowa swoje właściwości w każdych warunkach atmosferycznych. Dodatkowym elementem szklenia jest specjalny wzór sitodruku antypoślizgowego, który zapewni bezpieczeństwo odwiedzającym ekspozycje gościom muzeum – mówi Grzegorz Sołtys, Dyrektor Vetrotech Polska.
Artykuł sponsorowany