Szkło ognioochronne – wysoka jakość musi kosztować

Nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie budynku pozbawionego szkła i szyb. Oprócz walorów estetycznych we współczesnym budownictwie i architekturze, coraz częściej szklane elementy stają się tymi, które mają dostarczać różnego rodzaju rozwiązania chroniące życie, zdrowie i mienie, takie jak ochrona przed ogniem. Są one jednak produktami wysoko specjalistycznymi, co determinuje ich cenę.

Szkło ogniochronne najczęściej spotkać można w budynkach użyteczności publicznej, w zastosowaniu zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Aby były dopuszczone do użytku muszą spełnić bardzo wysokie normy, a wcześniej przejść rygorystyczne testy sprawdzające ich jakość. Dobre szkło ognioochronne musi stanowić skuteczną barierą zapobiegającą przedostawaniu się płomieni, dymu oraz toksycznych gazów. Szkło, nim stanie się produktem końcowym montowanym w budynkach, musi przejść skomplikowaną drogę produkcji, często kilkukrotnie dłuższą niż zwykłe szyby, więc jest to jeden
z czynników wpływających na jego relatywnie wysoką cenę.

Przetestowane i wiarygodne

Kolejnym ważnym aspektem podczas produkcji i dopuszczania do sprzedaży szkła ogniochronnego są jego testy. Niestety, są one dość drogim przedsięwzięciem i obejmują wiele elementów m. in. przygotowanie modelu badawczego składającego się ze szkła, profili i systemu zabudowy, technicznego ich przeprowadzenia i w końcu opracowania raportów, co daję łączną kwotę minimum kilkudziesięciu tysięcy złotych za jeden. Przeprowadzając ich ok. 500 w skali roku generuje to poważny koszt. Nie możemy zapomnieć o kosztach obsługi zespołu technicznego. Wiarygodność producenta systemów szklanych i niezależna weryfikacja jego produktów jest zatem istotnym czynnikiem mającym wpływ na ostateczną cenę produktu.

Aby można było mówić o szkle ogniochronnym, musi spełniać swoją funkcję i skutecznie zabezpieczyć ludzi i mienie przed skutkami pożaru, musi wytrzymać zakładany czas ochrony w zależności od określonej kategorii – w Polsce jest to przedział czasowy od 15 do nawet 120 minut. Vetrotech Saint-Gobain wykonuje w skali roku około 500 takich testów w profesjonalnych laboratoriach. W praktyce oznacza to, że szyby te przebadane są w każdym z istniejących systemów na rynku najbardziej liczących się firm w branży, co potwierdza pożądane zachowanie się szyb w kontekście także parametrów ognioochronnych – powiedział Grzegorz Sołtys, dyrektor oddziału Vetrotech Saint-Gobain International AG w Polsce

Co z estetyką?

Szyby ognioochronne oprócz tego, że spełniają wszelkie postawione im wymagania i normy bezpieczeństwa, muszą zapewnić odpowiednią przezierność lub równocześnie ochraniać przed promieniowaniem słonecznym. Właściwa korelacja między ognioochronnością a walorami estetycznymi jest bardzo trudna do osiągnięcia. Stosowanie wielu składników chemicznych może powodować, że w okresie użytkowania, w wyniku różnych reakcji szyba może stać się np. matowa. Wówczas wiarygodny producent zobowiązany jest do jej wymiany w ramach gwarancji, co również czyni że produkt staje się drogim. Firma Vetrotech w swoim specjalnym laboratorium przeprowadzana testy starzenia się szyb, aby w pełni sprostać oczekiwaniom wymagającego rynku.

Skomplikowana technologia produkcji

Produkcja szyb ognioochronnych jest zdecydowanie bardziej złożonym technologicznie procesem niż wytwarzanie tych zwykłych. Oprócz podstawowego składnika jakim jest szkło w klasach EI, dochodzą komponenty żelowe i różne składniki chemiczne, które należy odpowiednio przygotować. Jest to skomplikowany proces i sprzęgnięcie wszystkich elementów składowych wymaga specjalnych maszyn właściwych wyłącznie dla procesu produkcji szyb ognioochronnych. Szyby ogniochronne są wytwarzane w różnych klasach, a zatem mają różną wytrzymałość w starciu z płomieniami. Wysokiej klasy szkło kosztuje zdecydowanie więcej niż to, o mniejszej odporności ogniowej. Powód jest prosty – wymagają bardziej złożonego procesu produkcyjnego, większą ilość szkła i chemicznych komponentów.

Ważny jest system

Nie można zapomnieć o tym, iż aby szyby spełniały w 100% swoją rolę, muszą zostać osadzone z klasyfikowanymi i certyfikowanymi ramami. Na fali wznoszącej są także tzw. ścianki strukturalne, czyli łączone bez pionowych profili, co posiada swoje mocne walory estetyczne. Takie rozwiązanie wymaga jednak zastosowania następnych technologii, aby z powodzeniem mogły spełniać swoją rolę ognioochronną. Oczywiście ścianki strukturalne również muszą przejść specjalistyczne badania, aby były produktem wiarygodnym, co także determinuje końcową cenę – wyższą niż przy standardowych rozwiązaniach. To, jak będzie kształtował się ostateczny koszt, zależy także od jej rozmiarów.

Zdrowie i życie ludzkie jest jednak wartością bezcenną, które należy chronić w każdy możliwy sposób, z zastosowaniem najnowszych technologii i rozwiązań, a specjalistyczne szkło, które ochroni nas przed ogniem, jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem przez konstruktorów i architektów. To dobry trend, który z pewnością w kolejnych latach będzie jeszcze mocniej przybierał na sile.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *